Diskuzní fórum Suchozemská želva
Přejít na web euzelva.czTémata bez odpovědí | Aktivní témata
Všechny časy jsou v UTC+02:00
Zvlastni trus
Zvlastni trus
Dobry den,prosim o pomoc. Mám dva měsíce letošní mládě zelenavky. Mám jí v teráriu a asi tři týdny krmím pouze čínský zelím,doplňuji vápník. Často se vyprázdňuje do misky s vodou. Před třemi dny vypadal trus jako malý slimák. Nevěnovala jsem tomu tolik pozornost,myslela jsem,že ve vodě jen naboptnal,ale docela to zapáchalo. Dnes to vypadalo výrazně hůř i to dost zapáchá.Jako rozšláplej světlej slimák. Máte někdo podobnou zkušenost? Není to začervení?
Re: Zvlastni trus
Ideální by byla asi fotografie. Trus ve vodě se dokáže transformovat někdy do různých podob. Paraziti to být mohou, doporučuji nechat trus vyšetřit. Ostatně je to levné vyšetření, takže nezaškodí ho provádět u želv namátkově (zvlášť u želv chovaných ve venkovních výbězích).
Re: Zvlastni trus
Dobry den,
Mockrat dekuji za info. Mam ji prave chovanou stale uvnitr zatim. Tak si rikam,kde by k tomu prisla. Zkusim se zeptat na veterine,jestli testy delaji a jak na to. Zkusim prilozit fotku. Jestli se povede. Dekuji
Mockrat dekuji za info. Mam ji prave chovanou stale uvnitr zatim. Tak si rikam,kde by k tomu prisla. Zkusim se zeptat na veterine,jestli testy delaji a jak na to. Zkusim prilozit fotku. Jestli se povede. Dekuji
Re: Zvlastni trus
Konzistence taková klidně může být, pokud přihlédnu, že trus leží ve vodě, nicméně barva není nic moc. Koprologické vyšetření flotační metodou by měli být schopni udělat i v málo vybavených ordinacích, stačí k tomu odstředivka a mikroskop. Přijít k parazitům může tak, že přijde do kontaktu s něčím, co bylo venku - nejčastěji rostliny, které se zkrmují. Běžná oplach vodou na odstranění vajíček parazitů nestačí. Ve venkovních výbězích je to pak otázka času, protože tam je cest nákazy mnoho.
Re: Zvlastni trus
Ajo,to mi nedoslo. Dekuji za objasneni. A neresi se to, jako u psu, pravidelnym preventivnim odcervovanim? Jak pripadne odcervovani probiha?
Re: Zvlastni trus
Dá se odčervovat i preventivně, ale přeci jen každý lék zatíží organismus, tak by se měl podávat odůvodněně. Odčervení probíhá orálním podáním antihelmintika, odčervení je po nějaké době nutné opakovat. U želv se nejšastěji používají léky s účinnou látkou fenbendazolem, naopak u psů tolik oblíbený ivermectin se použít nesmí, jelikož je pro želvu toxicý (stejně tak např. pro kolie, australských ovčáků a další plemena psů). Způsob podání záleží na lékové formě a ochotě želvy ke spolupráci. Jednoznačně nejúčinější forma je vpravení suspenze pomocí jícnové sondy. Tato metoda je ovšem nejinvazivnější, takže bych ji nechal až jako nejzažší možnost. Vpravit se dá suspenze i do zobáku, zde však musíte počítat s tím, že nevpravíte celou dávku (něco vyteče ven a něco želva vyplive). Proto je nutné se při tomto způsobu držet horních hranic dávkování, někdy je nutné je nedhodnotit. Pokud není dávka přiliš objemná a želvě nedělá problém vzít si jídlo přímo z ruky, tak se dá rozdrcená tableta nabalit na kousek ovoce (pro moje želvy na to funguje jahoda) a nechat želvu takto obalené ovoce sníst. Důležité je samozřejmě dbát na to, aby snědla celou dávku a aby každá želva pozřela výlučně jen svou dávku.
Re: Zvlastni trus
Nooo,nic lehkyho tedy. Dekuji moc za info.
Re: Zvlastni trus
Pokud je to želva z letošního chovu masivní začervení prakticky lze vyloučit, u starších je to možné, ale to objasní až rozbor trusu. Konzistence trusu je ovlivněna, tak jako u všech zvířat. Stravou a kondicí střevní mikroflóry. Pokud něco není v pořádku ihned se to projeví.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/