Diskuzní fórum Suchozemská želva
Přejít na web euzelva.czTémata bez odpovědí | Aktivní témata
Všechny časy jsou v UTC+02:00
Želví stůl
Želví stůl
Dobrý den. Budu vyrábět želví stůl o velikosti cca 180/100/50(délka, šířka, výška). Můžete mi prosím poradit, jaké tam mám použít osvětlení (UV, výhřevnou, denní)? A co se týče substrátu, mohu smíchat s pískem klasickou hlínu že zahrady? Děkuji za odpověď. Zapomněla jsem, pro t.h.
Re: Želví stůl
Jako minimum bych viděl UV výbojku 160 W. Záleží, kde želví stůl bude. Jestli v bytě, kde je teplo, tak ta 160 W výbojka to vyhřeje dostatečně, pokud by to bylo v chladnější místnosti, tak nevystačí a bude potřeba jít to vyšších výkonů (Osram 300 W), případně suplovat denní osvětlení halogenidovými výbojkami (tedy nikoliv trubicemi), které rovněž produkují teplo. Ostatně halogenidové výbojky doporučuji zvážit. Pořizovací a provozní náklady jsou sice výrazně vyšší než u klasických trubic, ale poskytují mnohem vyšší kvalitu i kvantitu světla.
Re: Želví stůl
Děkuji za radu. Stůl bude v místnosti, kde je dopoledne tak 22 a odpoledne, kdy se zatopí, tak 25 až 26 stupňů. A ta výbojka musí mít předřadník nebo se prodávají i bez, které se jen našroubuji do objímky? A mám tu výbojku našroubovat do krytu nebo jen na volno. A co se týče doby svícení, teď výhřevnou žárovku odpoledne vypínám. Jak to mám udělat s výbojkou, která mi dává ne jen UV, ale i teplo? Mám to nechat svítit celý den? Nemám s výbojkami zkušenosti. Doteď jsem měla terárko s kompaktní UV.
Re: Želví stůl
Výbojky se dělají jak s předřadníkem, tak bez něj. Do vašeho prostoru nemá smysl uvažovat výbojku s předřadníkem, já bych použil bez. Normálně tedy zašroubujete do objímky a svítíte (jen použijte keramickou objímku - dost se zahřívá). Výbojky s předřadníkem své aplikace mají, ale tady by to bylo zbytečné.
Výhřevný zdroj, potažmo tedy výbojku, není nutné vypínat, pokud se chovný prostor nepřehřívá. Takto velký želví stůl se Vám přehřát za normálních okolností nepovede, takže výbojka může běžet klidně od rána do večera. Zavěšuje se volně.
Výhřevný zdroj, potažmo tedy výbojku, není nutné vypínat, pokud se chovný prostor nepřehřívá. Takto velký želví stůl se Vám přehřát za normálních okolností nepovede, takže výbojka může běžet klidně od rána do večera. Zavěšuje se volně.
Re: Želví stůl
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda denní osvětlení ( trubicova zářivka) má taky nějakou životnost nebo se mění, až když přestane svítit. Děkuji za odpověď.
Re: Želví stůl
U zářivek určitý pokles ve světelném toku je, ale prakticky nevýznamný - mění se až, když přestanou svítit. U halogenidových výbojek (to ale předpokládám nemáte) je ten pokles znatelnější, tam bych měnil po dvou letech.
Re: Želví stůl
Včera jsem si od jedné paní přivezla dva samečky. Už se o ně nemohla starat, tak mi je dala darem, abych jim poskytla, lepší podmínky. Přes léto byly na balkoně a přes zimu terárko 1m. Podmínky měly celkem správné. Kámen úrazu bylo velké překrmování. Takže mají pyramidy a ve 28 měsících 12 cm a přes 400 g. Jinak jsou čilý, jasné oči, pevný krunýř. Myslíte, že když budou u mě v pohodě a dost jim uberu krmení + půst, že by se to už nemělo zhoršovat a dal by měly růst už v pohodě? Kolik myslíte, jak velkou porci jim mám dát za den? Problém je v tom, že když jsem dala pampelišku, tak to jeden hned zbaštil, než se k tomu druhý dostal. Když tam dám i pro druhého, tak se k tomu přihrne i ten první. Mám je na krmení rozdělit? Děkuji za rady.
Re: Želví stůl
Krunýře jsou lehce deformované, ale nic tragického. Jsou to samci, nelze tedy očekávat, že ještě hodně vyrostou (průměrně počítejte 14-16 cm). Překrmování určitě zdravé není a toho se vyvarujte. Pokud je jedna želva výrazně žravější, tak pomůže na krmení žravého jedince oddělit a počkat, až se nají méně žravý. Pokud jde o množství, tak na to není vyloženě tabulka - dávám to odhadem. Může pomoci celou krmnou dávku rozdělit do více menších (tzn. želvy třeba dostanou 3 x denně trošku) - když dostanou jednou, tak pak zbytek dne loudí potravu.