Stránka 1 z 1
Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 1:33:23
od Danysek10
Zdravím všechny zkušené chovatele suchozemských želv.. Rozhodla jsem se pro pořízení želvy Geochelone pardalis babcocki.. Prostory pro terárium a venkovní výběh mám dostatečné - rodinný dům, ale ze začátku, kdy je želvička malinká ( 6 cm) jsem se chtěla zeptat, zda bude dostačující terárium o rozměrech - výška 56 cm, délka 60cm, hloubka 30 cm.. Mám tohle terárium k dispozici, je esteticky hezky řešeno, a proto by mne zajímalo, zda pro prvních pár měsíců, případně let, bude dostačující...
Další dotaz spočívá v případném osvětlení do terária těchto rozměrů..Jaký zvolit příkon u UVB, denního osvětlení i tepelného.. Z UVB mne zaujala Reptile 200 25W - zda je dostačující.. Každopádně vše si nechám ráda poradit..
Mám v plánu si pořídit časový spínač na osvětlení, dle různých diskuzí jsem se dočetla, že je nejlepší nechat osvětlení zapnuto 10-12 hodin denně - platí to jak pro UVB, tak denní osvětlení a tepelné, nebo se délky denního svícení u každé žárovky liší? Díky předem za odpovědi, Daniela
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 11:13:48
od Mirek
Prostory jistě budou dostačující, minimálně tak na první rok, záleží na velikosti želvy a na tom, jak rychle bude růst, takže pokud tam zajistíte vhodné podmínky, není problém.
K osvětlení může být jistým vodítkem
tato tabulka, nicméně údaje jsou tam přibližné a předpokládám, že jsou navrženy pro nejčastější chované druhy želv, tedy evropské. Ve Vašem případě bych klidně použil výše zmíněnou UV lampu a k ní, jako výhřev, obyčejnou reflektorovou (typ "hříbek") žárovku 25 nebo 40 W, podle toho, jaké teploty tam budete mít.
Doba svícení platí i pro výhřev, ale nemusí běžet přesně souběžně s denním. Může bt i 1 - 2 hodiny zkráceno, např. tak. že jej zapnete půl hodiny po denním a vypnete o půl hodiny dříve...
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 12:18:25
od Danysek10
Dobře, dejme tomu, že jako zdroj UVB použiji již zméněnou Reptile 200 25W, pro výhřev použiji reflektorovou žárovku zhruba 40 W ( vzhledem k tomu, že terárium je dle mého podstatně vysoké =56cm, si myslím, že by snad 40w nemělo být moc, inzenzitu výhřevu můžu regulovat posunutím žárovky nahoru).. A jako denní svícení by jste doporučili jakou žárovku, s jakým příkonem?..
Co se týče délky svícení jednotlivých žárovek, ptala jsem se proto, že s časovým spínačem zatím nemám absolutně žádné zkušenosti a mám za to, že pokud nastavím sepnutí třeba od 8:00 do 18:00, tak to sepne všechny žárovky najednou, a pokud bych třeba u té výhřevné chtěla svícení o 2 hodiny méně než u ostatních, tak je potřeba druhý časový spínač, nebo jak to funguje? Možná je to hloupá otázka pro člověka v tomhle oboru zkušeného, pro mě je to naprosto něco nového, tak se kdyžtak předem omlouvám..
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 15:00:48
od Mirek
Výhřevné bych také zvolil 40 W, vzhledem k tomu, že se jedná o africkou želvu, tak nebude vadit, když půjde teplota v chladné části nad 25°C. Pokud by náhodou byla moc, tak stačí vyměnit za 25 W.
Jako denní svícení bych zvolil něco
takového. Tento typ denního osvětlení je asi nejlepší, který lze v malých a uzavřených rostorách, jako je terárium, použít.
Za dotazy se neomlouvejte. (-: Pokud chcete výhřevné osvětlení spínat jinak, než UV a denní, pak je zapotřebí druhý časový spínač, který nastavíte podle potřeby. Budete mít tedy dva zvlášť spínané okruhy - denní + UV a výhřev.
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 15:25:04
od Danysek10
Tak jako výhřevnou jsem se rozhodla pro 40 W... Co se týče denního osvětlení, tak to už je to poslední, pochopila jsem že do terária mnou vybrané velikosti je žárovka pro denní svícení okolo 8-10 W?
Pokud je tedy vhodnější svítit výhřevnou žárovkou kratší dobu jak denní a UVB, pořídím dva časové spínače, a nechám si poradit, jak dlouho tedy svítit - 10 hodin denní a UVB, 8-9 hodin výhřevnou bude stačit?
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 18:51:43
od Mirek
U toho denního to není tak striktní a hlavní parametr zde bývá délka trubice tak, aby se celé zářivkové těleso vlezlo do terária. Teoreticky by šlo použít i
tuhle, ale vzhledem k délce by to bylo hodně natěsno.
Pro africké bych dal 11 hodin denní a 10 výhřev, ale není to samozřejmě striktní návod, možností je více.. Tak či tak doporučuji navázat na chov předchozího majitele želvy, takže délka osvětlení se řídí tím, na co byla želva už zvyklá.
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 20:50:34
od Danysek10
aha, takže ať bych dala u denního 10W nebo 14W, nijak to želvičce škodit nemůže, že by bylo osvětlení třeba nedostačující, ba naopak velmi vysoké?
Od chovatele zatím vím, že svítí 12h, jen musím zjistit, zda vším, nebo to má nějak rozdělené...
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 21:06:37
od Mirek
Vysoké osvětlení řešit nemusíte, v jejich domovině je úroveň světla mnohonásobně vyšší, než jsme schopni uměle dosáhnout (a sama musíte uznat, že světlo venku je jiné, než to v teráriu...). Nejlepší umělé zdroje světla jsou HQI výbojky, nicméně ty jsou použitelné pouze pro velké želví stoly a jejich provoz se samozřejmě promítne do peněženky. A úroveň nízkého osvětlení také nemusíte řešit, jelikož tyto sestavy lamp jsou dlouhodobě ověřeny v praxi a želvám to problémy nečiní.
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 22:26:45
od Danysek10
Dobře, děkuji moc, co se týče osvětlení, snad mám už jasno a vybráno správně:)
Jinak i podle toho co mám různě načteno, na jednu stranu terária umístím výhřevnou žárovku + UVB - pod to nějaký plochý kámen na vyhřívání..druhá strana terária denní světlo-potrava,miska s vodou..Alespoň tak to je dle určitých zdrojů vhodné, jelikož výhřevná žárovka by zbytečně více vysušovala potravu..A UVB zdroj má být údajně umístěn pokud možno vedle výhřevného, jelikož se želva hodně vyhřívá a díky tomu bude absorbovat snad největší možné záření UV paprsků, tak snad mám nastudováno správně
Co se týče teploměru a vlhkoměru, zaujal mne tento, který zároveň měří teplotu, tak i vlhkost - teplotu 0°C-50°C, vlhkost od 30% do 90%, navíc je na přísavku, tak s ním můžu manipulovat po celé ploše terária...Myslíte, že je to správná volba? A časový spínač bych volila tento, pokud je možné svítit denním světlem stejně dlouho jak výhřevným a UVB aniž bych se musela něčeho obávat, tak u toho zůstanu, abych nemusela časové spínače kupovat zbytečně dva..
Rovnou přikládám i dvě fotky mnou vybrané želvičky, doufám, že se mi podaří zajistit dopravu k želvičce, ať se z ní brzy můžu těšit doma
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 22:28:57
od Danysek10
na výběr bylo z 6 kusů, no tahle mě zaujala ihned
Re: Osvětlení do terária
Napsal: ned 20. pro 2015 23:08:35
od Mirek
To by mělo být správě, akorát ten kámen bych pod výhřevnou lampu nedával - hodně se rozpálí a pak funguje jako topný kámen, což je v případě želv kontraproduktivní. Vlhkoměr a teploměr je v pohodě, je jedno jaký použijete. Ze zkušenosti jsou dle mého lepší digitální s velkými číslicemi, protože u těch analogových terarijních není tak snadné odečítání hodnot a často jsem to zanedbával. U digitálních tozkontroluju pokaždé, když jdu kolem výběhů..
Re: Osvětlení do terária
Napsal: úte 22. pro 2015 21:07:53
od Danysek10
Super, děkuji
snad už jen poslední dotaz, na který se raději zeptám...stačí když je u terária větrací mřížka jen jakoby na stropě terária, je to pás o šířce 7 cm, po celé délce terária.. Nemusím se bát že by byla nedostatečná výměna vzduchu?...
Re: Osvětlení do terária
Napsal: úte 22. pro 2015 22:42:50
od Mirek
Obvykle bývá mřížka i pod dvířky, aby vzduch cirkuloval, ale nemělo by to vadit.. Kdyby s tím byl problém a zdálo se vám, že vzduch v teráriu je moc "těžký", tak stačí trochu pootevřít dvířka, címž zasuplujete tu mřížku pod nimi.
Re: Osvětlení do terária
Napsal: úte 22. pro 2015 22:56:46
od Danysek10
Jojo otevřená dvířka to snad případně pojistí...
Re: Osvětlení do terária
Napsal: stř 23. pro 2015 23:46:53
od Danysek10
Mohu ještě jeden dotaz, co znamená, když u mnou vybraných spínacích hodin je v parametrech uvedeno " Upozornění: SPÍNANÝ NULOVÝ VODIČ!" ...
Jinak celkové parametry jsou :
TECHNICKÉ PARAMETRY:
Napájení : 230 V/ 50 Hz
Max.spínaný výkon: 3500 W
Induktivní zátěž: max. 2 A
Spínací prvek : relé
Min. nastavitelný čas: 1 min.
Přesnost : +/- 1 min. za měsíc
Záložní baterie: NiMh 1,2V/ >100 hod.
Pracovní teplota: -10°C až 50°C
Vlastnosti spínacích hodiny DH7:
umožňuje celkem 10 nastavitelných časových programů, kterými lze zapínat a vypínat Vámi zapojené spotřebiče.
Upozornění: SPÍNANÝ NULOVÝ VODIČ!
Funkce digitálních hodin DH7:
- 10 nastavitelných časových programů
- 16 kombinací dnů nebo bloků dnů. Touto funkcí lze časové programy spouštět v určené dny např. So–Ne, Po–St–Pá a podobně.
- Možnost manuálního nebo automatického ovládání.
- Možnost 12/24 hodinového cyklu.
- Další funkcí je nastavení letního času. Přepojením do této funkce se automaticky k nastavenému času přičte 1hodina.
Přístroj obsahuje dobíjecí baterii, která ho udrží v chodu po dobu víc jak 100 hodin po odpojení napájení.
Re: Osvětlení do terária
Napsal: čtv 24. pro 2015 0:37:47
od Mirek
V zásuvce máte tři vodiče - levý fázový, což je "živá část, která přivádí proud do spotřebiče, pravý - nulovací vodič, který slouží k uzavření okruhu, aby mohlo něco fungovat a třetí je ochranný kolík, což je zem.
Pokud je tam napsáno, že je spínán nulový vodič, tak to znamená, že po rozpojení hodin dojde k rozpojení na tomto nulovacím vodiči, nikoliv na fázovém, jak tomu většinou bývá. Spotřebič je tedy stále napojen na "živou" část. Technicky to ničemu nevadí, protože se rozpojí okruh, takže daný spotřebič nebude při rozpojeném stavu fungovat, ale přináší to problém např. u zářivek, které ve tmě trošku svétélkují, pokud jsou napojeny na fázi, přestože nejsou v uzavřeném okruhu. Nevím, jestli to dělá i u zářivek T5 ty mají elektronický předřadník, ale u mýh T8 zářivek to při použití těchto hodin dělalo. Dá se to obejít, ale není to elektrikářsky podle norem
Re: Osvětlení do terária
Napsal: čtv 24. pro 2015 0:46:24
od Danysek10
Tedy, děkuji za vyčerpávající odpověď
abych pravdu řekla je to pro mě jako číst literaturu, která je mi absolutně cizí
Vzhledem k tomu, že tomuhle prd rozumím, jsem potřebovala vědět, jestli jsou to vhodné spínací hodiny pro zapojení UVB a výhřevné žárovky..No, elektrikář ze mě asi nikdy nebude
Re: Osvětlení do terária
Napsal: čtv 24. pro 2015 12:52:18
od Mirek
Jak říkám, já mám raději, když je vypínána fáze, ale technicky to ničemu nevadí. Akorát, když budete měnit žárovku, tak je třeba pamatovat, že "živá" část je stále zapojena, takže pro větší bezpečnost při výměně pak vypojte zdroj ze zásuvky úplně.
Re: Osvětlení do terária
Napsal: pát 01. led 2016 17:05:58
od Danysek10
Zdravím a přeji rovnou šťastný Nový rok... Tak želvičku už máme doma, jakmile bude čas nafotit fotky, nějaké vložím..
Želvička nám krásně papá a vypadá spokojeně, tak doufám, že nic nezanedbáváme.. Pod výhřevnou žárovkou měřím teploty pokojovým teploměrem, je tam okolo 37-38 °C ( předchozí chovatel mi sdělil, že někdy mu dosahovaly teploty až 40°C), tak nevím, zda to tak nechat, jestli to není opravdu na želvičku moc.. Občas mám takový špatný pocit, když vidím, jak tak je pod tou žárovkou dlouhou dobu, bojím se, aby ta teplota nebyla příliš vysoká..
Re: Osvětlení do terária
Napsal: pát 01. led 2016 17:56:15
od Mirek
Teplota je OK a zrovna v případě afrických želv může jít i výš, takže žádný strach.. Sama od sebe se želva nepřehřeje, sama pozná, kdy už má jít pryč (-: