Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Připravujeme, upravujeme, stavíme
Odpovědět
Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od Michal Konečný » čtv 16. črc 2015 9:39:39

Ahoj. Na příští rok mám v plánu už letos vystavět venkovní výběh pro aktuálně rok starou hermanku,respektive doufáme žě hermaňáka :-).

Dvůr máme velkej takže prostory jsou, jde mi jen o vhodné umístění. Chceme ho tam nechávat jen přes léto,takže tak nejdříve od konce května tak do začátku až do půlky září podle vývoje teplot.

Velikost bych chtěl tak 1,6x2-2,5 metru.Předpokládám že moc velké to není,kór když možná už příští rok bysme chtěli přidat další kousek. Jde mi spíše o to,že od rána tak od 8 možná i dříve,do večera tak do 5 tam naplno praží slunko a navíc se to teplo ze slunka akumuluje do terasy která je vedle a do večera to teplo z ní pomalu sálá ven.Nebude to až moc přehřáté místo? Samožřejmostí budou keříky dělající stín a úkryty.Díky za radu :-)

Část toho výběhu potom chci upravit a nasadit tam více pampelišky a hlavně jetele.Na dvoře nám roste bílej nízkej jetel,ale semena se mi podařila sehnat jen vysokýho fialovýho.Má s ním někdo zkušenosti,nepřerůstá moc do výšky?zas abych ho nemusel co týden sekat.A taky tam roste svlačec,což sem četl že je též dobrá strava (ne sice jak jetel ale též dobrá) pro želvy a ten náš se po květech může utlouct.nebo to není dobrá volba?

a teď jen pro takové sebeujistění.
Jako vhodné keříky ibišek...co třeba nějaká menší růže?Psí víno volit nechci,jednak aby mi nepřerostlo přes hlavu a taky že tam má taťka vinohrad na zahradě.Nebo co nějaký keřík jako krušpánek a tak,kterej roste docela pomalu?Mám strach aby ten ibišek zechvilku neměl metr na výšku i víc.Jaké s ním máte zkušenosti?

Do rohu pak chci udělat takovou skalku a tam dát netřesky,které tu někdo chválil a samozřejmě i nechám holou hlínu na sluníčku aby se měl kde slunit.V domečku potom mám nechat holou hlínu nebo nechat spíše porost aby držel vlhko?nebo šást hlínu,část porost a šást prkénko?A musí se rosit vevnitř v domku?když tam nebude pršet do něj?

Díky moc za rady a za poznatky vaše,snad to není moc obtěžující ale chci aby to bylo tip ťop abych to pak hned další rok nemusel předělávat. :-)
Přílohy
DSCF0598.JPG
DSCF0597.JPG

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od Mirek » čtv 16. črc 2015 17:20:13

Bude tam mít hodně slunka, což je dobře, jen je samozřejmě nutné udělat stín a také "ochlazovací místa". Ta můžete udělat tak, že odkopnete trs trávy někde pod keříkem, želvy tam pak vyhledají chlad. Velikost je v pohodě, samozřejmě čím větší, tím lepší.

Tráva ve výbězích se dá snadno korigovat - pokud přeroste tak, že v ní želvy nemohou chodit, tak se zastřihne, nebo pokosí srpem. Čím více bylin tam budete mít vysazených, tím lépe pro želvu.

S rostlinami moc neporadím, botanika mě nikdy nebavila. Ibišku se nemusíte bát, protože než stihne přerůst, tak ho želvy zlikvidují. :) Jinak lze vysázet ovocné keře, o těch je jistota, že jsou nejedovaté - rybízy, maliny... Pak lidé často používají thuje. O těch se sice tvrdí, že jsou jedovaté, ale nikde jsem nenašel zmínku, že by s tím měly želvy problém, ani se nepokoušejí je ochutnávat. A pak již zmíněné psí víno..

Pokud nechcete želvu nechávat venku až někdy do začátku října, pak není podlaha nutná, takže bych tam nechal porost, který stejně pak zmizí kvůli nedostatku světla. Pokud chcete želvu nechat venku i v nižších teplotách, už bych tam dal podlahu. Rosit se nemusí, maximálně ve velkých vedrech můžete večer pokropit celý výběh, což prospěje i trávě a rostlinám.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2924
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od euzelva » čtv 16. črc 2015 20:45:37

Super Mirku, sám bych to nenapsal lépe. K tomu není co dodat :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od Mirek » čtv 16. črc 2015 21:06:12

Děkuji :)

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od Michal Konečný » pát 17. črc 2015 9:26:27

mirku dekuji moc za vycerpavajici odpoved :-)

jeste na jednu vec se zeptam...muze byt po celym vybehu porost nebo by nekde mela byt i hlina pripadne treba vetsi placatej kamen kde by se vyhrival nas zelvak?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2924
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od euzelva » pát 17. črc 2015 17:32:50

Výběh by měl mít slunnou část a 2/3 džungle, a to v pravém slova smyslu ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Michal Konečný
Matador
Příspěvky: 58
Registrován: pon 08. čer 2015 15:37:53

Re: Vhodné umístění venkovního výběhu a další věci okolo

Příspěvek od Michal Konečný » pát 17. črc 2015 17:51:45

aha takze jestli to dobre chapu tak 1/3 kamenita,hlinita na sluneni a vyhrivani a zbytek porost vseho druhu?

diky moc :-)

Odpovědět