Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva málo jí

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Hanka123
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: sob 04. lis 2023 16:50:33

želva málo jí

Příspěvek od Hanka123 » sob 04. lis 2023 17:25:08

Dobrý den,
prosím o radu, mám dvě želvy vroubene stáří 4 roky, nezimovane. Nastal problém že uvb výbojka byla po létě moc vysoko, pod lampou bylo 28 °C, bohužel zřejmě dlouhodobě ( odhaduji že teplota mohla být i přes dva měsíce nízká, ale je to pouze odhad mohlo býti déle) lampu měním každý půl rok. Všimla jsem si nejprve že zbývá jídlo v terárium, myslela jsem že zelvicky mají jen útlum. Ale jedna pak začala sípat a jídla zustavalo čím dál víc, jinak želvy aktivní, žádný výtok z nozder ani očí, trus i moc v pořádku. Upravila jsem výbojku na teplotu 40 °C, po týdnu beze změny jsem jí raději vzala k veterináři. Podle veterináře mám počkat 14 dní jestli se nerozji + mám podávat vitamíny, sípání by mělo přejít (což už se pomalu děje). Když se nerozji tak prý zkusí veterinar rentgen. Od navstevi veterináře uběhl zatím jen týden, ale jídlo se vůbec nelepší, některý dny nejí vůbec další zase jen párkrát kousne jablka a sní pár granulí, no zkouším dávat kde co aby něco vůbec snědla. Druhá želva jí lépe, ale také nic moc. Obě pohubli. Bojím se aby neprestala jíst úplně. Nemůže se jednat i o nějakou nemoc nebo jak můžu jinak ještě pomoci?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva málo jí

Příspěvek od euzelva » pon 06. lis 2023 16:06:34

Nesdělila jste jednu zásadní informaci, jak dlouho a jaké mají želvy v teráriu teploty, především pod výhřevnou lampou. Rýma u tohoto druhu nic vážného neznamená pokud je čirá a želva se chová běžně.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Hanka123
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: sob 04. lis 2023 16:50:33

Re: želva málo jí

Příspěvek od Hanka123 » pon 06. lis 2023 18:02:30

Teploty pod lampou bývají 40°C v nejchladnejsi části pak 21 °C. Období 40 °C pod lampou záleží na chování želv, dokud jsou aktivní nechám teploty stejné, pokud začnou být méně aktivní mívají 33°C nebo lampu úplně vypnu, třeba měsíc totiž nevylezaji z boudy a odpočívají. Sípání vypadá, že se stále lepší, aktivita je vysoká, ale jídlo moc nechce. Mají velké prostory něco přes 1 metr na dva metry, tak snad i vyhovující klima.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva málo jí

Příspěvek od euzelva » úte 07. lis 2023 17:16:32

Želva potřebuje v prostoru pro zdárný vývoj pokud je v období aktivity 25 - 30 stupňů v nejchladnější části. Vámi nastavené teploty odpovídají jaru nebo podzimu.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Hanka123
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: sob 04. lis 2023 16:50:33

Re: želva málo jí

Příspěvek od Hanka123 » stř 08. lis 2023 16:15:17

Děkuji, upravím chovné podmínky.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva málo jí

Příspěvek od euzelva » čtv 09. lis 2023 11:26:56

Upravit můžete, ale v jakém období se vaše želva v současnosti nachází já nevím. Takže simulovat teploty musíte podle toho. Pokud je v letním tak zvýšit.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět