Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Teplý podzim

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
Taiko
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř 20. srp 2014 18:50:09

Teplý podzim

Příspěvek od Taiko » pon 30. říj 2023 23:54:30

Dobrý den,

minulý rok jsem zimoval želvy (želvy zelenavé) poprvé. Měl jsem je v garáži, v plastové bedně s mokrým pískem, na kterém byla vrstva vermikulitu. Přikryto pravidelně navlhčovanou filtrační textilií. Už si nepamatuji, jak studený byl říjen, ale neměl jsem pocit, že by bylo něco špatně. Nicméně teď mi ten podzim přijde nějaký teplý, tak už si nejsem jistý, jestli a jak tomu zimování přizpůsobit. Želvy jsou sice téměř neaktivní, ale tvrdě nespí. Chápu to tak, že když želva hibernuje při nízkých teplotách, tak má minimální spotřebu energie, ale "pouze odpočívající" želva při 15°C spotřebovává té energie mnohem více, ne? Měl bych v takovém případě něco dělat jinak? Zkrátit dobu zimování? Mají třeba vyšší nároky na vlhkost? Měl jsem je vzhledem k počasí dát do bedny později? Želvy jsou přes léto ve venkovním výběhu, podle mě byly už na zimování připravené, zvlášť, když noční teploty klesly několik dní po sobě na 3°C. Navíc jsem letos použil místo vermikulitu keramzit a přijde mi, že tu vlhkost drží hůře (vlhkoměr tam nemám, tak je to zatím jen subjektivní pocit - asi tam ten vlhkoměr pro jistotu dám). Letos jsem nějaký nejistý, tak nevím, jestli jenom zbytečně neplaším.


Děkuji,
Roman

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplý podzim

Příspěvek od euzelva » stř 01. lis 2023 19:07:08

Na to existuje jedna rada. Nechat je venku dokud neusnou. Máme to všichni chovatelé letos stejné, želvy aktivují a nespí. Až usnou uděláte to stejně jako každý rok, prostě přírodě neporučíš ;) Jediné, co nechápu proč měníte postup, substrát....který máte vyzkoušený a funguje, to bych určitě nedělal.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Taiko
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř 20. srp 2014 18:50:09

Re: Teplý podzim

Příspěvek od Taiko » stř 01. lis 2023 23:13:02

Letos jsem v osobním i pracovním životě docela v pr* a bohužel se to odráží na všem v mém okolí. Nic nestíhám, jsem pořád pod tlakem a unavený. Jsem zbrklý, nejistý, roztěkaný a zmatkuji. Proto i ta změna substrátu. Prostě ve chvíli, kdy teploty klesly k nule a já se bál přízemních mrazů (želvy nemají vychytaný domeček, jenom "přístřešky"), jsem vzal, co bylo po ruce. Vermikulit mi došel, keramzit jsem měl a přitom jsem si vzpomněl, že keramzit v nějakém návodu figuroval jako adekvátní náhrada vermikulitu. Tak jsem nachystal bednu, želvy převážil, zběžně zkontroloval a dvě (samice) jsem dal do bedny. Další dvě (samce) jsem se po vážení a po ohledání rozhodl dát do terárií. Samci budu v teráriích v pohodě, ale u těch samic nevím, jak to zvládnou. Než jsem tu akci spustil, tak jedna samice vyloženě chtěla spát, už nevylézala, zůstávala v úkrytu. Druhá ještě na chvíli vždy vylezla a sem tam i něco málo pojedla. Teď už ale asi nemá smysl je z krabice vytahovat ne? Co mám dělat teď? Mám je přecijen dát zase ven anebo nechat na pokoji a jenom je pak dříve budit do terárií? Anebo něco jiného? Děkuji předem za všechny rady.

Taiko
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř 20. srp 2014 18:50:09

Re: Teplý podzim

Příspěvek od Taiko » stř 01. lis 2023 23:34:08

Mám sice velký spánkový deficit, ale nedalo mi to a hledal jsem dál. A asi jsem se dopídil odpovědi, kterou jsem našel u jiného příspěvku:
V 15°C nebudou klasicky hibernovat, ale pouze odpočívat. Takto je můžete nechat cca 2 - 3 měsíce a pouze místo odpočinku udržovat mírně vlhké.
Tak se omlouvám za spam :-( Želvy nechám, budu udržovat vlhkost, třeba se teploty umoudří a ony usnou a v březnu je kdyžtak postupně probudím a dám do terárií, aby to neměly tak náročné.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplý podzim

Příspěvek od euzelva » čtv 02. lis 2023 8:01:32

Pokud jsou vzhůru vyndejte je ven, jinak je to vězení a stres. Ano mohou odpočívat ve vyšších teplotách, ale dobrovolně nikoliv násilně, tedy pouze když chtějí. Nechte to na nich, stále hlásí vysoké teploty a želvy vám jen tak spát nebudou.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Taiko
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř 20. srp 2014 18:50:09

Re: Teplý podzim

Příspěvek od Taiko » čtv 02. lis 2023 11:10:49

OK, děkuji za radu

Odpovědět