Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nastavení teplot

Teploty při chovu želv
Odpovědět
OLIF
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: stř 19. črc 2023 21:45:51

Nastavení teplot

Příspěvek od OLIF » pon 24. črc 2023 9:00:40

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na věci ohledně chovu. Nevim jaké mám nastavit teploty v teráriu pro zelvu zelenavou narozenou srpen 2022.
Mám ji teď 3 týdny doma. Teď poslední týden je taková jiná, před tím všude lezla, teď víc času je pod vyhrevnou lampou nebo někde kolen ní.
Před tím než jsem si ji vzala byla u chovatele venku.
Na příští rok ji chci mít květen říjen venkovni výběh ( ten se teprve bude dělat, proto je teď v tom terarku) a na zimu doma do teraria.
Já jsem ji ale teď v teráriu udělala jako simulaci léto a to je asi špatně?? To bych ji tak udělala kdyby v terarium byla celoročně, to ale nechci. Takže ji teď musím nastavit jaro??
Teploty v terariu kolem 40 stupňů pod vyhrevnou žárovkou a v chladné casti kolem 27 stupňů. Na noc v chladne casti ke 20. Jsou ty teploty správně? Právě nevím, kdyby ji bylo moc teplo tak pod tou vyhrevnou nezustava většinu času, to je tam teď pořád.
A taky už od začátku později vstávala. To bych právě chtěla, aby později vstávala a později chodila spát, protože bych ji celý den neviděla ráno brzo odcházím a přicházím později., to mi ale nějak nejde s ni. Vše se mi rozsvítí v deset, do té doby ona úplně zahrabana, po rozsvícení do peti minut uz se na mě dívá s domečku, a spát chodila no někdy už na ní bylo vidět že by to zabalil ve čtyři a max pátá a dobrou. Teď ale o víkendu by se zahrabala jednou ve dvě a v neděli už i v jednu a to už by nevylezla, do té doby pořád pod vyhrevnou.
Když se úplně zahrabe a je jasné že už nevleze tak pořád ji mám svítit, aby to bylo kolem deseti hodin nebo nemusím? Protože je aktivní jen rak těch šest hodin pak dobrou až do dalšího dne.
Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení teplot

Příspěvek od euzelva » sob 05. srp 2023 18:35:53

Podívejte, nastavení teplot je jedna z nejdůležitějších bodů při chovu želv. Pokud čekáte, že Vám někdo dá návod který 100% funguje, pak nikoliv. Chování želvy je měřítko její spokojenosti po všech stránkách. Pokud celý den vysedává pod výhřevným zdrojem, je ji všude jinde zima. Vše v návaznosti na minulý chov cca půl roku zpět. To Vám měl hlavně říci chovatel, který ji vlastnil. Navíc želva si musí zvyknout na nové prostřední a může to klidně trvat i 14 dní a více. Simulovat den včetně teplot musíte bez ohledu, kde a co želva zrovna provádí :!: Pokud simulujete léto, tak cca 10 h, pokud zimu zhruba o 2 - 3 h méně. Pokud nemáte relevantní data od chovatele, tak musíte vyzkoušet který režim hlavně teplotní ji vyhovuje. Změnit a počkat cca 3 - 4 dny. Podle toho jak bude aktivní by jste měla poznat, co ji sedí nejvíce.
Něco o teplotách najdete zde.
https://euzelva.cz/zelvy-a-teploty-termoregulace
https://euzelva.cz/regulace-teplot-u-zelv
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

OLIF
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: stř 19. črc 2023 21:45:51

Re: Nastavení teplot

Příspěvek od OLIF » sob 05. srp 2023 19:58:57

Děkuji za odpověď.

Odpovědět