Stránka 1 z 1

Zimování v nestálých teplotách?

Napsal: pon 20. zář 2021 10:37:20
od markov11
Dobrý den,

pročetl jsem si toho tady mnoho a názory se někdy liší. Můžu poprosit ještě o radu, diskuzi k mému záměru zimování?

Máme 2 želvy (5 a 3 letá). Letos poprvé byly od března non-stop ve venkovním výběhu, kde si myslíme, že jim to opravdu prospělo (růst, barva, krunýř, aktivita). Ve výběhu mají jen "letní domeček", který není nijak izolovaný. Teď už se zahrabaly a vypadají, že odpočívají. Brzy se už můžou objevit první přízemní mrazíky a tak uvažuji co se želvami dále.

Všude vidím shodu, že dávat zpět do teraria není nejlepší nápad, pokud jsou na venek zvyklé. Bohužel sklep na ideální zimování nemáme, přemýšlím tedy, že bych je přesunul do zahradní plechové kulny (případně ještě na půdu). Chtěl bych želvy uložit do plastového boxu, kde bude lesní hrabanka. Box obalím polystyrenem a udělat větrací díry. Jenže je jasné, že teploty v kůlně nebudou stabilní jako třeba ve sklepě. Chci se zeptat zdejších odborníků, zda by s takovým postupem souhlasili, nebo by doporučili postupovat jinak?

Mockrát díky za cenné rady, třeba někdo řeší podobné dilema a odpověď bude užitečná více chovatelům :)

Pěkný den

Re: Zimování v nestálých teplotách?

Napsal: pon 20. zář 2021 18:10:02
od Mirek
Vidím hned několik problémů ve vašem postupu. První je neizolovaná bouda. Želvy jsou skutečně zazimované až v okamžiku, kdy jsou noční teploty pod bodem mrazu a denní dlouhodobě nepřevyšují 8 - 10 °C. Nezateplená bouda Vám noční mráz nevydrží. Totéž u plechové kůlny - riskujete, že při tuhé zimě spadne teplota pod nulu a želvy umrznou (ano, některé vydrží i toto, ale riskovat to bych Vám nedoporučoval). Zimování je tedy možné, ale musíte zajistit, aby v průběhu přípravy i zimování samotného byla zajištěna teplota nad bodem mrazu (3 - 6 °C ideálně).

Re: Zimování v nestálých teplotách?

Napsal: stř 22. zář 2021 21:33:30
od mgeisselreiter
Mirek to sepsal a já bych doplnil, jak možná vyřešit. Pokud venkovní boudu nejste schopen nyní zateplit, šlo by připravit zateplenou bedýnku či přepravku, želvy tam v případě předpovědi mrazu přendat a po pominutí mrazu případně zase vyndat. Není to ale zrovna ideální. Ovšem nevím, jak to dělají jiní chovatelé, protože já mám sice zateplenou a vytápěnou boudu, ale želvy stejně všechny nezaparkují v ní a tak stejně před příchodem mrazu musím želvy, co jsou někde venku, posbírat a strčit do boudy, kterou zavřu. Až mráz přejde, zase ji otevřu no a některé želvy zase vylezou a zůstanou venku, takže to opakuji, dokud opravdu není tak chladno, že boudu neotevřu a želvy už zůstanou v boudě trvale. Teprve pak je stěhuji do místa, kde nemrzne. I zde teplota dle venkovní teploty kolísá, ale to je i v přírodě. Klidně při oteplení tam může být i nad 10°C, ale pokud to není dlouhodobě, myslím, že to nevadí. V praxi tak dle lokality (jižní Morava) jsou želvy mimo boudu část prosince až část března, cca 3 měsíce.