Stránka 1 z 1

Změna chování želvy

Napsal: pon 17. srp 2020 18:25:29
od Matylda
Dobrý den,
máme želvu tady z Euzelva cca 5 let. Jedná se o testudo hermanni hermanni a máme ji jumbo teráriu. Želvu jsem měli v jídelně vedle jídelního stolu, kde jsme relativně často pobývali a všechno bylo v pořádku. Želva se chovala jako želva, slunila se, jedla atd.
Cca před 3/4 rokem jsme se přestěhovali a želvu umístili do chodby, kde netrávíme tolik času. Mysleli jsme si, že jí alespoň nebudeme rušit a že bude normálně žít jako dříve.

Nicméně želva vždy když nás vidi tak vyrazí ke sklu jako blázen, jako když jdete okolo plotu a za ním běhá pes a štěká na vás. Želva škrábe na sklo a kdykoliv dám ruku do terárie tak už po pár vteřínách po mě chňape a chce mě kousnout. Když nikoho nevidí, tak je 50% času relativně v klidu, sluní se, jí atd. Druhou polovinu času ale běhá okolo stěn jako pominutá. Nemůžu ani nechat terárium otevřené, želva je schopná vylést ven. Teplota ani vlhkost dle mého názoru problém není.

Myslíte si, že je to sociálním kontaktem? Že by bylo lepší přemístit do obýváku kde trávíme více času? Nebo by stačilo častěji vypouštět mimo terárium? Dá se nějak převychovat to kousání? Máme malé dítě a nechceme, aby ho venku pokousala

Díky za názory

Re: Změna chování želvy

Napsal: pon 17. srp 2020 21:56:23
od Mirek
Želvy často šplhají na sklo terária, když se chtějí dostat ven. Může to být nespokojeností s vnitřním prostředím terária, nebo touha dostat se ven. Je možné, že ve Vašem případě to bude kombinace obou faktorů, ale neznám teplotní poměry v teráriu. Velikost terária není vzhledem k velikosti želvy nejhorší, ale kdyby byl výběh větší, neuškodilo by to. Vnitřní uspořádaní terária rovněž není ideální - domek pod lampou, nízká vrstva substrátu, patrně příliš suchý substrát... Nicméně, jak jsem už psal, i to, že Vás vidí, hraje svou roli. Želvy reagují na přítomnost člověka poměrně běžně, zvlášť tedy samci. Kousání je pro samce typické a nijak ho to odnaučit nelze (obecně jakákoliv snaha o vychování plaza je marná). Bude-li tedy dítě sdílet s želvou jeden prostor, pak jedině pod dozorem odpovědné osoby, a to v zájmu dítěte i želvy.

Re: Změna chování želvy

Napsal: čtv 20. srp 2020 22:19:57
od euzelva
Pouze doplním, že želva bude samec asi s typickým chováním pro něho, chňape po Vás jako to dělá samicím, asi pohlavně dospěl :) Každopádně i změna místa umístění terária může mít na něho vliv, neboť se změnilo okolní prostředí a to určitě i světelně.

Re: Změna chování želvy

Napsal: úte 29. zář 2020 9:24:40
od Matylda
Super děkuji. Vyměnil jsem substrát a začal jsem dávat častěji jídlo (někdy i 2x denně) a příjde mi, že se trochu vyklidnila.