Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nová želva

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » sob 07. bře 2020 22:19:31

Dobrý den, už to tady u vás pročítám hodně dlouho všechny a rady a zkušenosti co máte. Mám dva samce 10 let pořídíl jsem jim vetší terárium jak jíž jsem psal 200x60x60 a usoudil jsem že by si kluci zasloužili svou královnu Samičku tak jsem dlouho hledal až se mi nakonec povedlo sehnat 10 letou krásnou samičku. Ale proč píšu samička měla trochu jiné zvyklosti než mí kluci a nechtělo se mi jim znova po měsíci měnit celý režim tak jsem si řekl že to zkusím a dal samičku k nim at si zvykne na náš režim. První dva dny vylezla z boudy jen na jídlo a vyhřát se a hned zase do boudy. Třetí den už začala prozkoumávat terárium a den ode dne mi přijde víc a víc štastná. Dnes je to už přes 14 dní a už dělá vše co kluci jak když se z nich stala rodina dokonce jsem jí přistihl jak s jedním samcem už třikrát se pářila. Myslíte že už mám vyhráno a bude vše dobré já od té doby co jí přivezl o ní mám strach a denně je sleduji a koukám na terárium jak na televizi každý den po práci dokud nejdu spát, protože jsem tu četl že starší želva si hůř zvyká a může i umřít. Možná je to stupidní dotaz a jsem moc přecitlivělý na moje želvičky jen chci aby byla v pořádku a snad třeba jednou časem udělala i miminka.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želva

Příspěvek od Mirek » ned 08. bře 2020 13:20:31

Tak já bych zvolil jiný postup, ale to už je teď jedno. Nově příchozí zvířata jdou vždy do karantény. Ze dvou důvodů. Jednak tam můžete nastavit podmínky, na které byla želva zvyklá, aniž byste musel přenastavovat svůj chov, jednak kvůli zavlečení patogenů do vlastního chovu. Pravděpodobně je ale želva zdravá, takže to asi neuškodilo, byť karanténa nebyla.

Mláďata samozřejmě mít můžete, ale počítejte s tím, že k navození reprodukce je většinou potřeba zimování.

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » ned 08. bře 2020 15:25:19

Děkuji za odpověď ještě mě zajímá maličkost jaká vrstva substrátu by měla být v teráriu ? Já tam mám nějakých 6,5 cm je to dostačující ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želva

Příspěvek od Mirek » ned 08. bře 2020 15:56:51

Záleží k jakému účelu. Těch 6,5 cm běžně stačí, ale já dávám vyšší vrstvu do míst, kde se želvy zahrabávají (úkryty, rohy). Pokud by se mělo jednat o kladení, tak tam je potřeba vyšší vrstva. Buď v celém prostoru, nebo někteří chovatelé mají na to uzpůsobené kladiště - místo se zesílenou vrstvou a v místě s teplotním optimem.

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » ned 08. bře 2020 15:59:05

Děkuji tak jsem to také udělal v teráriu je 6,5 cm a místech kde spí mají danou větší vrstvu ale většinou jí odhází jak se zahrabávají :) až že se zahrabávají rádi :)

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » pon 09. bře 2020 22:41:36

Jaký je váš názor na dva samce a jednou tak vetší samici ve velkém teráriu ?

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Nová želva

Příspěvek od mgeisselreiter » úte 10. bře 2020 20:26:28

Dle mého názoru to je rozumný poměr samci a samice. Že je samice 2x taková je normální. Zda to bude fungovat vám nikdo nezaručí, záleží na více faktorech (stáří želv, jaké měly podmínky dříve apod.), ale hlavně je to o tom, jak si tzv. sednou.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želva

Příspěvek od Mirek » úte 10. bře 2020 22:02:55

Může to fungovat (zvlášť když máte podle předchozích příspěvků klidné samce), ale jak již bylo zmíněno, záleží to na mnoha faktorech. Důležitý je velký prostor a možnosti úkrytu tak, aby se mohla samice, pokud bude nadměrně obtěžována, schovat.

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » úte 10. bře 2020 22:06:12

Děkuji za odpověď , já už jí mám koupil jsem stejně starou jako jsou samci 10let ale vzal jsem sválně jednou tak větší a vypadaj v pohoděuž jsou spolu 3 týdny, jí spolu , vyhřívají se , blbnou spolu po teráriu, občas to na ní jeden samec zkouší už se párkrát nechala, ale když se jí to nelíbí se schová do domečku nebo si zaleze a samci maj smůlu. Je se ptám protože mě pár lidí vyděsilo že mi ji samci uženou a umře , ale rozhodně to tak nevypadá řekl bych že se z nich stává krásná rodinka. Občas když jeden samec ji prudí dýl jak pul hodiny přiběhne ten druhý a zachrání jí :) a naopak.

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » úte 10. bře 2020 22:10:59

Ještě jednou děkuji celkem se mi i ulevilo, na vaše názory dám a tyhle stránky jsou fakt skvělé. Já jsem prostě občas trouba a čtu si názory lidí na Facebooku a pak jsem z toho akorát rozhozenej a mám o ně strach :)

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Nová želva

Příspěvek od Radek Kasseckert » úte 10. bře 2020 22:18:00

20200308_123915.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želva

Příspěvek od Mirek » úte 10. bře 2020 23:19:37

Většinou to tak bývá, že se preferuje převaha samic, protože samci jsou obvykle divočejší, ale nemusí to tak rozhodně platit vždy. A k tomu "uhnání k smrti", to není otázka jednoho dne, ale dlouhodobého stresování jedince ostatními. Toho byste si všiml a mohl se podle toho dál zařídit. Pokud Vám to takto funguje, tak není potřeba nic řešit, alespoň prozatím ne.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová želva

Příspěvek od euzelva » pon 16. bře 2020 20:16:50

Ono je potřeba přistupovat ke všemu s rozumem. Dva samci na samici v omezeném prostoru jsou statisticky moc, ale pokud ji neúměrně neobtěžují je to samozřejmě v pohodě. Vždy a na to kladu důraz, se musí vše posuzovat dle reality v daném chovu. Takže můžete 1000 napsat, že to tak nesmí být, a v 90% to platí, tak zrovna vy máte zatím štěstí a Váš chov hlavně chováním samců je dalo by se říci atypický. Ale i v přírodě záleží na povaze všech jedinců ve skupině, a když se vše sejde ideálně je klid:-). Takže opět se ukazuje, že lze něco předpokládat, ale jisté není nikdy nic 8-). A tak to prostě nejen v chovu želv je ;) Přeji Vám v chovu hodně zdaru ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Ondra1
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 23. úno 2020 11:08:26

Re: Nová želva

Příspěvek od Ondra1 » sob 09. kvě 2020 15:43:06

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký druh želvy může být společně s želvou stepní (čtyřprsout) v terariu. Předem děkuji za odpověď :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová želva

Příspěvek od euzelva » sob 09. kvě 2020 16:40:38

Prakticky žádný jiný druh, želvy stepní na rozdíl od středomořských druhů zelenavých, vroubených, žlutohnědých mají rapidně jiné potřeby na chovné podmínky. Proto by se neměl tento druh kombinovat s žádným jiným :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět