Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Malá a velká želva v jednom teráriu - jak zimovat?

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
markov11
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 26. lis 2019 10:31:01

Malá a velká želva v jednom teráriu - jak zimovat?

Příspěvek od markov11 » úte 26. lis 2019 10:40:18

Dobrý den,

hledal jsem odpověď na naše otázky, ale asi je to jiný případ, který jsem tady nenašel :( Máme 2 želvy, hermanky. Jedna je ještě ani ne roční prcek - je aktivní, má pravidelný režim, žere celé dny. Druhá začíná třetí zimu a je pravý opak - už několik týdnů je velmi klidná, spí a je stále zahrabaná, nežere - na váze ale nějak radikálně neubírá. Želvu kontrolujeme, příjde nám v pořádku. Došlo nám, že změny jejího chování jsou spojené se zimováním, klidem.

Z fora jsem se dočetl, že není až takový problém želvu nezimovat, ale bylo by dobré, kdybychom ji vypli světla a utlumili výhřev. Ale jak tohle zkombinovat s prostředím pro malou želvu, která je naopak akční? Obě jsou samozřejmě v jednom teráriu. Napadá mne možnost, velkou želvu zazimovat, ale nejsem si 100% jistý podmínkama: máme v baráku jedinou místnost, kde je stála teplota 11C a tma - což mi ale podle různých článků zde na euzelva.cz příjde nedostatečné.

Můžu poprosit o radu, jak v takové situaci postupovat?

1) Nechat obě želvy v teráriu a nechat podmínky vhodné pro malou želvu, která potřebuje teplo a světlo.
2) Nechat obě želvy v teráriu ale utlumit světlo i teplo = malá želva se přizpůsobí?
3) Velkou želvu dát zazimovat do chladné místnosti, ikdyž podmínky nejsou 100% ideální?
4) Nějaký další návrh?

Mockrát díky za cenné rady.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1642
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Malá a velká želva v jednom teráriu - jak zimovat?

Příspěvek od Mirek » úte 26. lis 2019 20:28:24

Rozhodně to nevyřešíte v jednom chovném prostoru a kompromisy tady moc dělat nejdou. Rozhodně bych nezasahoval do osvětlení, pokud je malá želva aktivní, tak ji při tom nechce. Velká želva v současných podmínkách zůstat taky nemůže. Úplné zimování bych takhle zbrkle nedoporučoval, to chce čas a přípravy. Cestu vidím ve vytvoření provizorního prostoru pro velkou želvu, kde jí budete moci poskytnout klidové období. Nemusí to být plně vybavený prostor, důležité je pouze udržení vlhkosti a zabránění v útěku, takže úložný box z plastu se substrátem plně vyhovuje. Želvu do něj můžete přesunout bez postupného zhasínání, postupně dále můžete snižovat teplotu přesouváním do nižších teplot. Na uváděných 11°C bych ale už nešel, je to na hraně se zimováním. Postupná adaptace při "probouzení" bude na provedení asi náročnější, jelikož přesunutí želv rovnou z pokojové teploty do terária v plném provozu není vhodné.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2388
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá a velká želva v jednom teráriu - jak zimovat?

Příspěvek od euzelva » stř 27. lis 2019 18:22:44

Pokud želva spí a v podstatě ti nevyrušuje nastavený režim svícení, tak bych s ohledem na menší želvu nic neměnil. Želva odpočívá a nikoliv zimuje na to pozor, často se to zaměňuje.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

markov11
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 26. lis 2019 10:31:01

Re: Malá a velká želva v jednom teráriu - jak zimovat?

Příspěvek od markov11 » pát 29. lis 2019 13:22:15

Mockrát díky za vaše rady, ikdyž jsou trošku rozdílné :-) Nicméně pro mne důležitá informace, že dávat velkou želvu zimovat do 11C je blbost.

Jinak ano, želva spí a v podstatě ji nijak nastavený režím svícení a tepla neruší. Ale zase Mirek píše: "Velká želva v současných podmínkách zůstat taky nemůže." S tím si tedy lámu hlavu, jestli želvu přemístit do jiných prostor nebo ne ... teď na čí radu dát :-)

Díky

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1642
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Malá a velká želva v jednom teráriu - jak zimovat?

Příspěvek od Mirek » pát 29. lis 2019 15:21:20

S rozdílným názorem si zase hlavu nelámejte, není to nic neobvyklého. Každý chovatel si postupem času našel svou cestu a tu považuje za nejlepší možné řešení. K úspěšnému chovu samozřejmě ale nemusí vést jediná správná cesta. Jinými slovy dva chovatelé mohou být stejně úspěšní, přestože mají trochu odlišné pohledy na chov.

Pokud se jedná o to, co jsem napsal. Důvodem je to, že udržovat stagnující želvu ve zbytečně vysokých teplotách nepovažuji za vhodné. To proto, že vysoké teploty působí na takovou želvu v podstatě jako dlouhodobé přehřívání. Na druhou stranu pokud je želva zalezlá v chladné části... v přírodě se jí taky nikdo neptá a nepřizpůsobuje se počasí. Poslední větu berte s rezervou, srovnávat terárium s přírodními podmínkami není zcela korektní.

Obecně vzato nepovažuji "klidová období" za dlouhodobě vhodný způsob chovu. Nicméně u nezimujících želv, které začnou stagnovat, nic jiného nezbývá a podstoupit se to musí. A když se to podstupovat musí, tak jsem toho názoru, aby byl metabolismus želvy utlumený, čehož se docílí snížením teploty. Samozřejmě ne utlumený ve smyslu zimování, to by bylo želvu, která na to nebyla dlouho připravována, nebezpečné.

Odpovědět