Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Agresivní želvák

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Bohuslav
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pát 22. lis 2019 23:12:40

Agresivní želvák

Příspěvek od Bohuslav » pát 22. lis 2019 23:28:46

Dobrý den,
Již jednou jsem si Vás dovolila kontaktovat ohledně rady s naší Želvou Zelenavou - Bohoušem.
Je mu nyní 7 let, v létě žije ve venkovním výběhu na zahradě, v zimě s námi v domě. Nezimujeme ho a právě o tom bych se s Vámi ráda poradila.
Z Bohouše se letos stal velmi teritoriální a až agresivní želvák, který na vše útočí, se vším se pere. V létě jsme ho pozorovali, jak je k nezastavení a demoluje si výběh, jak se snaží se z něj za každou cenu dostat, jak napadá všechny předměty v dosahu, a doufali, že se s podzimem zklidní a utlumí.
Leč nestalo se tak.
Terárium převrací vzhůru nohama a chce se z něj mermomocí dostat, chce přeprat i krmení. Když ho pustíme na procházku po bytě, kouše nás do nohou, trhá pantofle, či naše nohy vyzývá na souboj. Všechny předměty na podlaze se snaží přetlačit, odtlačit či nejlépe převrátit a pošlapat.
Nevíme si s ním trochu rady, neboť z klidného spolubydlícího, který se rád hladil a vyhříval se u kamen a který byl přirozeně zvědavý, se stal vzteklý a agresivní tvor, kterého se děti bojí a s nímž to není ani jednoduché a ani příjemné. Říkáme si, zda není v jakési "pubertě". Nebo děláme něco špatně my? Takového ho opravdu neznáme. Napadlo nás také, zda to nemůže být tím, že ho nezimujeme a on je prostě stále aktivní a nažhavený, zda by mu spánek nepomohl.
Máme kolem sebe pár známých, kteří želvu také mají, ovšem vždy samičku a ta se takto nechová.
Poradil byste nám, prosím, co si máme s Bohoušem počít? Zda je vůbec možné samečka zklidnit či zda začít zimovat?
Předem velice děkujeme za odpověď!

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1642
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Agresivní želvák

Příspěvek od Mirek » sob 23. lis 2019 11:50:04

To není pro samce až tak netypické, ačkoliv u Vás by se to dalo asi už považovat za extrémní případ. Doposud to nedělal, protože byl pravděpodobně ještě v "dětském" věku, nyní dospívá. Je možné, že se to časem trochu zklidní, ale u želv to znamená doba v řádu let. Nejsem si jistý, jestli by zimování tento problém řešilo, nicméně minimálně by po určitou dobu v zimě nebyl doma, takže by Vás to neobtěžovalo. Problém by mohlo řešit založení chovu - tedy pořízení samic. Počítejte však ale minimálně se dvěma, lépe se třemi kusy. Samozřejmostí by taky musel být dostatečně prostorný výběh.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2388
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Agresivní želvák

Příspěvek od euzelva » pon 25. lis 2019 9:29:22

Jak popisujete je to puberta želvího samce. Dělat s tim prakticky až na pořízení samic nelze nic. Nevydrží mu to pravděpodobně celoročně a určitě se nějakým způsobem částečně zklidní. Pořiďte mu do terária gumovou či porcelánovou želvu ;) . Želva je býložravec, takže její útoky na Vás určitě nejsou nijak devastující a mohla by to být i někdy docela sranda, nemyslíte. To, že chce z terária ven je zřejmé a důvodem je, že ho pouštíte po bytě a ví, že tam se má lépe. Tak si to vynucuje, jsou jako malé děti... :D
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět