Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
mozaika
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 14. úno 2019 13:41:35

Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od mozaika » pát 11. říj 2019 8:02:36

Dobrý den, mám dvě želvy THB narozené v srpnu 2018, takže mají rok a 2 měsíce, v září obě jedly jako najaté, jako by si dělaly zásoby na zimu, taky po měsíčním vážení přibraly více než obvykle, normálně je to tak 4-5 g, teď až 20 g, no a začal říjen a konec, více spí, jsou zalezlé v domku a vylízají třeba až ve dvanáct, chvilku pobydou pod světlem, něco málo sní a spát jdou zpátky, ani nečekají, kdy jim v terárku vypnou světla. Snížila jsem tedy počet vyhřívacích a svíticích hodina - 7:30-16:00, u vyhřívacích dělám vždy po dvou hodinách půl hodinové pauzy, teplota pod vyhřívací teď cca 30C. Chci zdůraznit, že ty změny jsem udělala, až když jsem viděla, že míň jí a více spí...
A můj dotaz, když evidentně je vidět, že chtějí více odpočívat, mám svíti ještě méně, nebo snad vůbec? A co jídlo, denně jim tam dávám čínské zelí a sem tam rukolu, polníček, dneska třeba kousek jablíčka - vždy zůstane hromada - mám přestat dávat i to jídlo? A dávat jen vodu? Děkuji za radu, hezký den, m.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1589
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Mám jim zhasnout světla a nedát potravu?

Příspěvek od Mirek » pát 11. říj 2019 17:47:34

Želvy skutečně vnímají i počasí venku a dělají si zásoby na zimu. Náhlý přírůstek však ale většinou neodráží tvorbu zásob (tedy vytvoření depotního tuku), ale zvýšenou žravost, jelikož želvy jsou schopny nárazově přijmout velké množství krmiva, což se samozřejmě odrazí i na hmotnosti.

Pokud želvy nejsou tolik aktivní, bude patrně nutné přistoupit k odpočinkovému období. Předpokládám, že zimovat nechcete. Tedy dále snižovat světelný cyklus až do úplného vypnutí. Jídlo se podává, dokud o něj želva má zájem. Pokud již o něj nejeví zájem, netřeba ho zbytečně podávat.

Odpovědět