Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

"zmlsaná"? želva

Jíme a krmíme a to hlavně zdravě
Odpovědět
PetraG
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 09. říj 2018 8:07:03

"zmlsaná"? želva

Příspěvek od PetraG » pát 16. srp 2019 8:37:45

Dobrý den, můj želvák stepní se rozhodl, že bude žrát jenom zeleninu a ovoce a úplně vynechá saláty nebo byliny, které dříve bez problémů konzumoval. Dříve byl jeho jídelníček tvořen hlavně polníčkem, rukolou, pampeliškovým a jitrocelovým listím, jetelem, občas doplněným jiným druhem salátu a jako "mlsek" dostával občas kousek okurky, hroznového vína, jahodu nebo meloun. Před třemi týdny se rozhodl, že nebude žrát nic (přičítala jsem to tomu vedru co bylo) dal si týden úplné hladovky, pak každý den sežral tak pět šest lístků zeleného krmení a zalezl zpátky do domečku, kde se zahrabal do podestýlky. Poslední týden, když se trošku ochladilo, začal být zase aktivní jako dříve, ale salátu a bylinkám se vyhýbá. Jakmile dostane na misku okurku, meloun nebo hrozny vyloženě přiběhne a s chutí je sežere. Podmínky v kterých žije jsou stabilní celý rok. Je v bytě, kde má svou "rezidenci" s domečkem, miskou s vodou a krmením, lampu pro výhřev a UVB, z rezidence má východ pro možnost pohybu volně po bytu - když chce vyleze a projde se (většinou když svítí slunko, tak raději jde na vyhřátý prostor na koberci než pod svou lampičku) a pak se zase sám vrací na své. Koupel mu dopřávám co druhý den. A teď ta otázka - je v pořádku že žere jen zeleninu a ovoce a salát bojkotuje? Nebude z toho zbytečně tloustnout současně s tím, že by mu ve výživě něco chybělo?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: "zmlsaná"? želva

Příspěvek od Mirek » pát 16. srp 2019 13:23:03

Ta nechuť pravděpodobně byla skutečně způsobena těmi vedry, jelikož se mu pravděpodobně přehřívaly chovné prostory. V takových případech je lepší vypínat výhřevné osvětlení, ačkoliv někdy nemusí dostatečně pomoci ani to.

Soustavné krmení nezdravou stravou je rozhodně problém a zvlášť stepačky by měly mít dietu přísnou. Řešit se to dá tak, že budete předkládat jen zdravou krmnou směs. Až dostane hlad, nepohrdne. Méně drastický způsob je postupné navykání, kdy se podávává mix zdravé a nezdravé složky, přičemž s každou další krmnou dávkou se poměr zvyšuje ve prospěch zdravé části. Nicméně želvy, když mají na výběr, sní to, co jim chutná a zbytek ignorují, takže se tímto způsobem nemusíte dobrat úspěchu.

Odpovědět