Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odzimování bez možnosti vrátit do venkovního výběhu

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
amalka
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 07. bře 2019 22:58:06

Odzimování bez možnosti vrátit do venkovního výběhu

Příspěvek od amalka » čtv 07. bře 2019 23:09:04

Dobrý den,

mám 10 let starou želvičku. Již asi 5 let ji zimuji. Přišlo to na ní tak nějak samo, když byla první rok od jara do podzima venku...

Přes rok je venku, sama se utlumí a usne, zahrabe se, přesunu ji do bedýnky do sklepa a nechám spát. Na jaře, když se začne více hýbat a je aktivnější, ji přesouvám ven do výběhu na zahradě do boudičky se substrátem, no a tam se probudí svým vlastním tempem. Nejdříve je ve stínu a pak výběh přesouváme tak, aby byl i na slunku, ale to už je aktivní.

Asi před týdnem se vyhrabala ze substrátu v zimovací bedýnce, zatím stále přes den spí, jen se sem tam přesune po bedýnce.

Bohužel ji letos nemohu dát ven, na zahradě probíhají stavební úpravy a ještě tak měsíc není možné znovu zřídit venkovní výběh.

A dostávám se k problému - nevím, co si počít. Terárko doma nemám. To, které měla jako malinká, už je pár let pryč, když jsme ho nepoužívali. Přesunout ji v bedýnce mohu buď do bytu, ale tady máme mezi 20 a 22 stupni, tak se bojím, že by jí bylo teplo, nebo ven na balkon, ale tam nemám možnost zapojit třeba žárovku, nemám na balkoně zásuvku, tak zase aby jí nebylo zima, když ráno stále teploty klesají kousek nad nulu.

Jak v bytě tak na balkoně by mohla mít nějakou větší bedýnku nebo přepravku se substrátem, provizorně, než bude moci ven. Ale žárovku nebo UV světlo k ní uměle nedostanu...

Zatím ji nechávám ve sklepě, už ani tam není úplně zima, ale teplota je tam stabilní. Ale až se začne více hýbat...?

Předem moc díky za tip nebo radu, jsem lehce ztracená, jak to letos nejde udělat tak, jako každý rok. Bojím se, aby to pro ni nebyl nějaký šok... Zatím vše probíhá tak, jako každý rok.

Adéla

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1500
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Odzimování bez možnosti vrátit do venkovního výběhu

Příspěvek od Mirek » pát 08. bře 2019 15:37:15

Pokud nemůžete bezprostředně pro probuzení použít venkoví výběh, můžete želvu začít probouzet uměle a do venkovního výběhu ji po rekonstrukci umístit dodatečně. Návod jak na to nleznete zde. Tak či onak budete muset zajistit postupné zvyšování teploty. Zpočátku na jakékoliv svícení zapomeňte, a pokud ji chcete dávat do výběhu někdy v průběhu dubna, svítit bych ani nezačínal, protože byste pak želvu zase musela přizpůsobovat na nižší teploty venku. Pokud se jedná o chovnou nádrž, tak není nutné kupovat terárium, ale vystačíte si s čímkoliv, co udrží vlhký substrát a želva přes to nepřeleze. Bohatě na to budou stačit např. plastové úložné boxy.

Odpovědět