Stránka 1 z 1

Skrabanie panciera

Napsal: sob 13. srp 2016 11:28:57
od Dubor
Dobry den,

chcel by som sa spytat na tento zvlastny jav, ktory v poslednom case vykonava nas trojrocny samcek. Pravidelne sa obtiera zadnou castou panciera o predmety v terariu, co vyzera ako taky sialeny tanec. Pravidelne nam ukazuje svoje prirodzenie, ale to je predpokladam normalne, asi trenuje ;)
Bol zacerveny mrlami, po uspesnej dvojtyzdennej kure u veterinara by mal byt v poriadku, taky bol vysledok trusu z niekolkych dni. Avsak tieto obtierania stale pokracuju, raz vyletel o 3 hod rannej z domceka a obtieral sa tak intenzivne, ze vsetko v terariu zbural ;) Je to normalne spravanie dospievajuceho samceka alebo sa s nim nieco deje?
Prikladam video z teraria

https://vimeo.com/178708376

Re: Skrabanie panciera

Napsal: ned 14. srp 2016 21:01:44
od Mirek
Pokud nemá na krunýři nějaké viditelné změny, které by mohly teoreticky způsobovat svědění, tak bych to neřešil :)

Re: Skrabanie panciera

Napsal: úte 16. srp 2016 15:19:02
od Dubor
Dakujem za odpoved. Od vcera sa prestala skriabat, ale aj prestala prijmat potravu. Nechce, ked jej aj nutim a drzim pred nosom. To jej davam len pupavu a datelinu, pripadne skorocel. Odhryzne si max z uhorky. Taktiez beha po terariu ako sialena, je velmi aktivna, pyta sa stale von. Vyberame ju len raz tyzdenne, aby sa vykupala a trochu pobehala. Zda sa mi toto spravanie divne, viete mi poradit, co je zle, pripadne co robim zle?
Ma 3 svetla, od vyhrevneho, uvb a uva, denne, teplotu 35-38 pod lampou, inde od 25-30 stupnov

Re: Skrabanie panciera

Napsal: úte 16. srp 2016 16:21:37
od Mirek
Pokud tedy želva nevykazuje známky nemoci (není zaparkovaná, hmotnost stálá, čisté oči, čistý dech bez slyšitelných zvuků...), pak mi připadá, že želva je v teráriu s něčím nespokojená, stresovaná. Právě takové želvy pobíhají po teráriu, škrábou na sklo a snaží se dostat ven. Někdy je to způsobeno tím, že chovatelé želvu pouštějí po bytě a želvě se pak v malém prostoru nelíbí...

Jak přijít na to, co je špatně? Metodou pokusu a omylu. Můžete podrobně vypsat chovné podmínky, abychom je mohli lépe zhodnotit.

Re: Skrabanie panciera

Napsal: stř 17. srp 2016 8:59:20
od Dubor
Pokusim sa opisat cely den zivota korytnacky:)

Vacsinou je hore pred domcekom uz o 6:30 - 7 hod. Svetlo sa jej zapina o 8 hod rannej (denne + UVB + vyhrevne) a vypina o 11hod, nasledne opat zapina o 13hod a vypina o 17hod.
Teplota pod vyhrevnou lampou je okolo 35-38 C, v teplejsej casti 30C, v chladnejsej 27C, vlhkost 70%
Jedlo jej davame o 8 hod, ked sa jej zapina svetlo.
Terarium je rozdelene na tri casti, vacsia cast je lignocel s pieskom, tretina kamienky a zvysna tretina drevena mala stiepka.
Vitaminy nedavame, krmime ju cez leto vylucne lucnou burinou (pupava, datelina, skorocel), obcas jej davame uhorku a mrkvu, taktiez ma velmi rada sepiovu kost
Vodu menime denne, pokial ju pocas dna zaspini, menime castejsie.
Trus mavala pravidelne, kazdy den, pod odcerveni mrlami je uz konzistencia dobra a nezapacha
Vyberame ju von na okupanie raz do tyzdna a nechame trochu pobehat, cca 1 hod, nasledne je v terariu kludna.

Posledne dni odmieta potravu, este uhorku ako tak akceptuje, ale ziadnu zelenu burinu nechce. Pobehuje po terariu hore dole, aj 100x za den a bucha do skla. Nic sme nezmenili v osvetleni alebo strave, navykoch za posledne tyzdne. Po odcerveni bola tyzden uplne v poriadku, denne zjedla tak 100-150g pupavy (ovela vacsia kopa, ako je sama korytnacka :)), bola kludna, behala sice po terariu, ale nie popri skle, ale po preliezkach, skriabala sa na domceky atd.....
Vidim, ze obcas zje tie drevene stiepky, vidim ich v truse. Predpokladam, ze jej to pomaha na travenie, pokial to neprezenie a nezapcha ju to.
Nie sme cely den doma, okrem vikendov, mame tam nainstalovanu kameru, takze obcas pozriem cez mobil, co robi.
Nic ine ma nenapada, co by som mohol opisat, pripajam fotku teraria

Re: Skrabanie panciera

Napsal: stř 17. srp 2016 12:59:08
od Mirek
Přiznávám, že jsem z toho jelen. :) Menší výtku bych měl k té dřevěné drti - pokud to želva sní, mohlo by to nabobtnat a vzpříčit se ve střevech, proto pokládám za vhodnější mít tam kůru ve velikosti, aby ji želva nemohla pozřít.

K problému. Buď je to tak, jak jsem již psal, že je z něčeho v teráriu stresovaná (a může to být i to, že si zvykla běhat po bytě a malý prostor jí vadí) nebo to pokládá za způsob zábavy. Každopádně neuškodí ji pár dní sledovat, a pokud nezačne žrát, tak se pokusit to nějak řešit. Můžete zkusit, jestli bude klidnější mimo terárium a jestli bude jíst.. To je tak jediné, co mě napadá..

Re: Skrabanie panciera

Napsal: stř 17. srp 2016 15:44:21
od Dubor
dakujem za odpoved....Tu drt vymenim, mate pravdu, niektore korytnacky ako moja to radi zeru a moze to sposobit problem skor, ci neskor. Inak, ked jej dam uhorku (okurku) a datelinu (jetel) pred nos, tak sa do toho pusti. Ale pupavu (pampelisku) odmieta, to je mi zvlastne, pretoze ju jedla na kila a najradsej :)

Re: Skrabanie panciera

Napsal: stř 17. srp 2016 16:08:20
od Mirek
U svých želv také sleduji určité chutě - chvilku preferují pampelišky, chvilku zase jitrocel... Předpokládám, že to funguje stejně jako u lidí :) Důležité je, že žere.

Re: Skrabanie panciera

Napsal: úte 23. srp 2016 17:57:37
od Dubor
Dnes sme dali preventivne urobit opat rozbor trusu a boli zistene vajicka skrkavky. Nerozumiem, ako sa k nim dostala, kedze je v uzavretom prostredi a pred dvomi tyzdnami presla odcervovacou kurou na mrle (roupy) s uspesnym koncom. Dalsie vysledky ukazovali negativ na akekolvek parazity.
Zelene chodime zbierat na luku, je mozne, ze by sme to doniesli potravou? Ak ano, ako tomu zabranit?
Ktory pripravok je na skrkavky najlepsi? Pojdeme k veterinarovi, ale tu nie su odbornici na exoticke plazy

Predpokladam, ze pocas inkubacnej doby, musime vsetko z teraria vyhadzat a dezinfikovat. Staci vsetky drevene predmety namocit do vrelej vody a terarium vycistit octom?
Dakujem za odpoved

Re: Skrabanie panciera

Napsal: úte 23. srp 2016 20:12:30
od Mirek
Ano, je vysoce pravděpodobné, že jste si škrkavky přinesli na potravě. Dochází k tomu tak, že se na louku vykálí začervené zvíře (nejčastěji ptáci). Ani si nemusíte ničeho všimnout, protože stopy po trusu zahladí déšť, avšak parazit může zůstat.

Zabránit tomu efektivně nejde - leda byste potravu vyvařil, popř. rovnou sterilizoval, což je obojí samozřejmě nereálné... Nicméně důkladným oplachem pod kohoutkovou vodou nic nezkazíte.

Co se týče odčervení, tak se mi osvědčilo širokospektrální anthelmintikum fenbendazol (komerčně pod názvem Panacur) v dávce 30 - 50 mg / kg váhy.

Vzhledem k tomu, že jsou schopna vajíčka přežít kyselé prostředí žaludku, bych raději použil roztok Sava. než ocet. Předměty stačí vyvařit.