Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » ned 20. led 2019 17:36:57

Dobrý den,
v září jsme si od pana Junka pořídili hermanní mláďátko. Měli jsme ho v ložnici v teráriu 120 x 50 na zemi v pražském panelákovém bytě. Jakožto začátečníci jsme nechtěli nic podcenit a snažili se dodržet všechny "pokyny" nalezené zde na webu. Až do prosince bylo vše v pořádku, želvička v pravidelných intervalech spala, žrala, byla aktivní, přibývala na váze. Když v prosinci vymizely i poslední pampeliškové listy, denně jsme se snažili dávat čerstvou náhradu (občas jsme se snažili jí zakomponovat i v předešlém období, ale pampeliška vždy vyhrála), čínské zelí, salát, rukola, posypané vápníkem. To totálně ignorovala a baštila jen nastrouhané jablko nebo okurku, kterou dostávala občas (1-2x týdně). Granule ignorovala po celou dobu (máčené). Říkala jsem si, že až vyhladoví, sežere co jí nabízíme.
Cca posledních 14 dní začala být čím dál více apatická. Přestala na noc zalízat do domečku, většinu dne prospala, potravy se ani nedotkla, ani v misce s vodou, kde se dříve ráda často rochnila jsem jí neviděla. Děnně jsem vlhčila substrát, vyměňovala potravu za čerstvou. Uvažovala jsem o "zimní únavě" a nechtěla hned plašit a měnit podmínky, když doposud se zdálo být vše v pořádku (až na tu stravu). Že žije jsem během posledních 3 dnů poznala víceméně podle toho, že se o nepatrný kousek posunula, v řádech cm nebo jen otočila, krunýř začal výrazně měknout. Dnes nám želvička zemřela.
Stále rozebíráme, kde byla chyba. Zpětně mě napadlo, že mohlo mít vliv krátkodobé větřání v ložnici před spaním a ráno po probuzení (venkovní teplota nula a méně), kdy asi rapidně klesla okolní teplota, oproti tomu, na co byla želvička doposud zvyklá...myslíte, že je to možné?
A pak by mě zajímal názor, zda hned pořizovat želvičku novou. Zda se nechat odradit prvním neúspěchem a radši už se do toho nepouštět, nebo vytvrvat, zkusit to znovu, jinak a lépe a zároveň nahradit domácího mazlíčka našeho syna hned novým (nějak ho z etického hlediska nechci učit, že když zvíře zemře, tak jdu, koupím si nové a vlastně se nic neděje).

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Mirek » ned 20. led 2019 20:36:45

Želvy je mi líto. Ve větrání chyba jistě nebyla, terária jsou proti krátkodobým výkyvům teploty v místnosti celkem odolá a želvě to taky obvykle neublíží.. Samozřemě časté výkyvy a průvan mohou negativně ovlivnit zdraví, ale jiným mechanismem - želva by měla rýmu, infekci dýchacích cest popř. zápal plic. To, co popisujete je metabolický problém. Měkknutí krunýře jako důsledek sekundární hyperparatyreózy, ta zase důsledku trvale nízké dodávky vápníku nebo absence vitamínu D. Příčinou v takovém případě bývá špatné krmení, absence UVB záření nebo nekvalitní UVB záření. U malých želv bohužel stačí k manifestaci těchto důsledků jen málo času, takže nevyhovující hovné podmínky (tedy ona "zimní únava"), které vedou k apatii a k snížené žravosti, také vedou k sníženému příjmu vápníku a ten k výše popsaným důsledkům. Samozřejmě, toto je jen jedna z možných příčin. Na vině mohou být i jiné věci včetně vrozené vady, které ani nemusí želvu ovlivňovat, ale učiní ji náchylnější vůči některým vlivům. Existuje i elá řada dalších patologií, nicémě pro komplexnější pohled byse musela dát želvu na pitvu.

Rozhodnutí, jestli pokračovat v dalším chovu, je na Vás. Neuslyšíte ode mě jednoznačné ano, nebo ne. Výchovu syna k úctě ke zvířatům schvaluji, až mě nepřestane udivovat, kolik lidí bere zvíře jen jako "kus něčeho, co se hýbe", nicméně pokud se pokusíte znovu, myslím, že vaše zkušenost zabrání, aby se věc opakovala. Případě můžete koupit trochu starší želvu (pan Junek mívá v nabídce i roční želvy), které jsou proti začátečnickým přehmatům odolnější.

Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » ned 20. led 2019 21:23:42

Děkuji za reakci. Celé odpoledne sedím u webu, pročítám články a hledám odpovědi a jednoznačnou příčinu nejspíš neurčím.
V terárku nám svítila UVB trubice Exoterra Repti Glo 5.0 denně od 9:30 do 18:30 a 50W Daylight basking spot od Exoterry od 10:00do 14:00 a od 15:00 do 18:00. Celkově bylo terárko spíše ve stínu.
Zásadní problém vidím ve "vybíravosti" želvičky, pampelišky v pohodě, ale jitrocel, jetel, rukolu, salát, čínské zelí ... absolutní ignorace, to samé s granulemi. Tak nějak selským rozumem jsem si říkala, že když bude mít hlad, sežere co bude na misce (denně čerstvé) a nechala to zajít příliš daleko. Na druhou stranu, nevím, co jiného jsem jí měla dát, pampelišky prostě teď nerostou.
Ještě mě napadlo nedostatečné vlhčení prostředí terárka. Sice jsem denně zvlhčovala rozprašovačem a miska s vodou byla neustále plná, ale když jsem dnes prohrábla substrát rukou, byl víceméně suchý ...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od euzelva » ned 20. led 2019 22:14:01

Škoda že uhynula, ale dle popisu byla v pohodě až do příchodu chladnějšího počasí. Příčinu nezjistíte a vše popsané je hypoteticky možné, ale chybí mě tu zcela zásadní informace a to teploty chovu v celém zařízení a zda bylo terárium dost prosvícení denním světlem. Se zkracujícími se dny je toto velice důležité. V ložnici je většinou více zima, a pokud se podívám na osvětlení a jejich W, obávám že celkově bylo podhodnocené a jak přicházela zima venku, tak i do domu. Uvedený výkon nedokáže vytopit takovéto prostory na požadovanou teplotu. To může být v tomto věku želvy zásadní.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Mirek » ned 20. led 2019 22:39:52

Ve vybíravosti želvy k jídlu problém nehledejte. Hlad je nejlepší kuchař a každý živočich instinktivně bude jíst cokoliv co je možné, aby se vyhnul smrti.

Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » ned 20. led 2019 22:45:37

Děkuji za názor pane Junku. Ráno před rozsvícením všeho byla teplota v teráriu +/- 20 stupňů, po vyhřátí žárovkou +/- 35 na substrátu, okolo 26 stupnu v chladné části na kamínkách.

Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » ned 20. led 2019 22:46:52

Mirek píše:
ned 20. led 2019 22:39:52
Ve vybíravosti želvy k jídlu problém nehledejte. Hlad je nejlepší kuchař a každý živočich instinktivně bude jíst cokoliv co je možné, aby se vyhnul smrti.
To jsem si taky říkala. Díky.

Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » pon 21. led 2019 14:09:19

Je možné, že byla UV trubice chybně zavěšená příliš vysoko (cca 40 cm nad substrátem?) a potřebné UVB/UVA na želvičku nedosáhlo? Furt mi to vrtá hlavou ...

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Mirek » pon 21. led 2019 15:27:08

Také to mohl být jeden ze zásadních faktorů. UV kompakty a trubice jsou, co se výkonu týče, dost chabé a je nutno to kompenzovat zavěšením nízko nad substrát. Trubice ze 40 cm má prakticky nulový účinek.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od euzelva » úte 22. led 2019 20:37:45

Lagartita píše:
ned 20. led 2019 22:45:37
Děkuji za názor pane Junku. Ráno před rozsvícením všeho byla teplota v teráriu +/- 20 stupňů, po vyhřátí žárovkou +/- 35 na substrátu, okolo 26 stupnu v chladné části na kamínkách.
Uvedené hodnoty W co používáte nejsou schopné takovéto prostory vyhřát, kdy na terárium 120 x 40 x 50 cm se běžně používá topný výkon všech zařízení 110 W :!: A vy máte ještě větší prostory. Takže někde to nesedí. Navíc pokud používáte trubici UVB musí být do 15 cm nad želvou, jinak je nanic a slouží pouze jako zdroj světla.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » stř 23. led 2019 11:24:38

Terarko jsem trochu předimenzovala, má na délku "jen" 100 cm, ale to na věci asi nic nemění, že?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od euzelva » stř 23. led 2019 15:35:01

V podstatě Vám k tomu nedokáži už říci nic jiného, vycházel jsem z Vaších uvedených údajů. Vše co šlo k tomuto napsat je řečeno výše.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

DanaM
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: ned 17. pro 2017 12:36:15

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od DanaM » čtv 11. črc 2019 22:37:13

Dobry den,
vlozim se s prominutim do diskuze. Zelvicky je mi lito a nevim, jestli jste si poridili novou, ale z v lastni zkusenosti bych dala pozor na UVB. Mela jsem starou zarovku a jedne starsi zelve to neudelalo nic a druha mensi zacala mekknout asi po mesici. Byla uz v zalostnem stavu podle veterinare. Zkoumal fotky chovnych prostor, protoze casto je hned na prvni dobrou videt, kde je problem, ale neshledal nic. Pak nas napadla nedostatecne UVB. Dopadlo to dobre a s vymenou UVB se stav zacal zlepsovat. Dnes se ma bezva.

Věra Písa
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: stř 06. lis 2019 9:01:48

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Věra Písa » stř 06. lis 2019 19:24:13

Zdravím, nevím jestli jste novou želvičku nakonec pořídili, pokud ano, určitě bych zvážila změnu umístění terária. Podlaha v ložnici bývá nejchladnější místo v bytě, a brzy začne přituhovat. Já mám menší terárium než vy a mám ho na stole v "teplém" obýváku a s příchodem chladnějších zářijovych dní jsem najednou měla sakra problém ho najednou vytopit a běžela pro výkonnější výhřevku. Mohla jste mít vadný teploměr. A že je UVB ve 40 cm k ničemu, na to už jste přišla sama. Světlo a teploty jsou pro mláďata strašně důležité, v přírodě přežijí jen nejsilnější a slabší holt pokud jim neuděláme ideální podmínky to nezvládnou :cry: Chybami se člověk učí...tak to nevzdávejte ;) já se s těmi technickými věcmi strašne natrápila, jelikož nemám k dispozici mužskou ruku, ale věřím že jsme s dětmi v želvice našli lásku na celý život ;)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Mirek » stř 06. lis 2019 21:31:04

Už se to rozebíralo, nicméně pro doplnění. Umístění není až tak rozhodujícím faktorem, podstatné je poskytnout vhodný interval teplot. Jakým způsobem je toho docíleno, je podružné. Navíc nedohřívání nezpůsobí úhyn, minimálně ne takto rychlý. Pokud by k němu docházelo, želva by vyhledávala teplejší místa (tzn. zdržovala by se v zóně dostatečně vyhřívané žárovkou). Teoreticky průvan u země může být příčinou respiračních onemocnění, ale terária jsou konstruována tak, aby se v nich průvan nevytvářel.

Lagartita
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned 20. led 2019 17:03:23

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Lagartita » úte 31. bře 2020 21:27:25

Dekuji za optani. Od lonskeho ledna mame dva nove kousky a delaji nam radost!

Frito
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. zář 2014 18:09:01

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od Frito » stř 01. dub 2020 14:32:01

Jen jestli můžu poznamenat tak to umístění terária by byl problém kdyby měli podlahové vytápění. Začne zima podlahovka začne valit a želva chcípne.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde byla chyba? Úhyn mláděte

Příspěvek od euzelva » stř 01. dub 2020 17:35:06

Vždy jde o konkrétní dané podmínky a nelze to říci všeobecně, nicméně záleží také na tom jaké období simulujete, a v jaké chovné fázi roku je želva. Pokud želvu, která je před útlumovým obdobím teplotně "osolíte" může uhynout během pár hodin. Na to opravdu pozor!!!
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět