Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zimování, návod + foto.

Hibernace, délka zimování, jak ji připravit
Odpovědět
ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Zimování, návod + foto.

Příspěvek od ipr » ned 25. lis 2018 0:15:30

Předkládám Vám návod, jak si velmi jednoduše připravit zimoviště pro želvy. Toto zimoviště má tři výhody. Za prvé, je jednoduché ho připravit, za druhé, se v něm netvoří plíseň a za třetí, želvy v něm mají ideální podmínky. Celé je to postaveno na malé vychytávce, která se jmenuje: filtrační textilie.
1) Koncem září vylézají želvy před domeček, už téměř nic nežerou. V této době se začínají dost vyprazdňovat. A to i do domečku, takže zhruba po třech dnech musím měnit slámu uvnitř. Od půlky října už velmi pomalým pohybem a jen občas vylezou na chvíli před domeček. Už se téměř nevyprazdňují. Podle průběhu počasí je z domečku dávám zimovat až když jsou venkovní teploty okolo nuly možno i do max. -3 *C. V této době domeček zatepluji. 2) Plastový box, na jeho dně 5 cm vrstva labského (plaveného) písku, přibližně třikrát propláchnutého ve vodě. Tuto vrstvu písku lehce zalijeme vodou. 3, 4) Nasypeme další, přibližně 5 cm vrstvu keramzitu (vermikulitu). Keramzit nasákne vodou. 5, 6) Připravíme si filtrační textilii. Lepší je na každou želvu samostatný kus. Tato textilie se používá u průmyslových větráků. Je umělá, drží vodu a hlavně – NEPLESNIVÍ! 7) Jemné kovové pletivo s ochranou vrstvou, jako ochrana proti myším. Pletivo se dá jednoduše přimáčknout pod víko boxu. Případně můžete přidat další ochranu. Krabici položit na sklo (zavařovací sklenice jako nohy, malé terárium, atd). Myši nemají šanci. 8) Plastový box vložím například do lepenkové krabice a celé to vhodnými materiály zateplím (polystyren atd.) Vhodnější je však bedýnka ze dřeva. 9) Želvy vizuálně prohlédnu, zvážím a uložím do boxu. Snažím se tuto činnost příliš neprodlužovat. Pokud vezmu želvy v domečku do ruky, většinou nahlas „zafuní“ (či zasyčí). 10) Filtrační látku lehce namočím a přikryju s ní želvy. Látku udržuji po celou dobu zimování vlhkou, například rosením vodou postřikovačem od sava. 11) Vložím teploměr pro kontrolu teploty. Teploměr je samozřejmě důležitý. Tenhle stál 20 kč. A drží. Želvy se snažím nerušit, vizuálně, bez braní želv do rukou kontroluji 1x za týden. Na jaře, při venkovních teplotách od nuly výš, přendávám želvy zpět do domečku. Pozor ale na náhlé mrazy! Box s pískem, keramzitem a filtrem nechte uschnout na sluníčku a máte ho připravený na další zimování. Na fotografiích jsou zimovány 7-leté želvy vroubené. Možností sehnat filtrační textilii je spousty. Uvádím jeden z mnoha webových odkazů: https://www.rekupex.cz/domu/24-filtracn ... ie-m5.html Sám ale používám jinou textilii. Tloušťka textilie je přibližně 1,5 – 2 cm. Z role Vám odříznou zhruba 2 m čtvereční a ty tři stovky za textilii není tolik.
Přílohy
05 filtrační látka s8663.jpg
04 vermikulit detail s8661.jpg
03 box s vermikulitem s8662.jpg
02 box s pískem s8658.jpg
01 v domečku s8652.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2997
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimování, návod + foto.

Příspěvek od euzelva » ned 25. lis 2018 12:05:56

Díky za návod, s dovolením dám také na web, aby měli chovatelé inspiraci 8-) Kompletní návod najdete zde: https://euzelva.cz/zimovani-suchozemskych-zelv
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

vita
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pát 02. zář 2016 21:16:38

Re: Zimování, návod + foto.

Příspěvek od vita » pon 02. lis 2020 23:23:35

Dobrý den, rádi bychom se zeptali, jak je to s prodyšností zimovacího boxu? V návodu to vypadá, jako uzavřený plastový box bez dýchacích otvorů? Předem díky za odpověď.

ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Re: Zimování, návod + foto.

Příspěvek od ipr » úte 03. lis 2020 21:29:10

Tyto boxy nejsou zacvakávací jako ty kuchyňské na jídlo. Takže je v něm stále běžné množství vzduchu, který se tam dostává netěsností kolem víka. Přímo tento box na který koukáte ( i s původním pískem, filtrem a keramzitem ) jde nyní do šestého zimovacího období. Takže nemusíte mít obavu se vzduchem v boxu. Želvy jsou po každém zimování ve výborném stavu. A jestli si chcete hrát, tak si zapalte v boxu svíčku a uvidíte že nezhasne. Pozor na bezpečnost. Navrtáním děr do víka, by jste napomohli k jeho brzkému prasknutí při manipulaci. Přeci jen je to stále čína i když za české ceny. Přeji dobré zimování.

Odpovědět