Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

vylučování//folikuly

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Gabca
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 17. črc 2014 9:46:29

vylučování//folikuly

Příspěvek od Gabca » čtv 17. črc 2014 10:00:21

Dobrý den,

našla jsem na internetu vaše webové stránky a moc se mi líbí, je z nich poznat, že jste opravdu velmi zkušený chovatel. Proto bych se na vás ráda obrátila s prosbou o váš odborný názor/radu.

Mám želvičku druhu Testudo marginata starou cca 12 let chovanou v bytě. Až do minulého týdne mi přišla naprosto v pohodě, veselá, akční a velký apetit jako vždy. Ale při obvyklém koupání vyloučila něco zvláštního žluté barvy a konzistence jako rozklepnuté vajíčko. Vím že první snůšku měla asi před cca 5 lety 2 vajíčka, která nakladla bez potíží, a další cca 3 roky zpátky, to měla jen jedno vejce, které ale nemohla naklást a musel pomoci veterinář.
Potom, co jsem viděla co vyloučila, jsem se bála, jestli zase nejde o nějaký problém s vejci a jestli nemá nějaká vejce zadržená. Vzala jsem ji proto k veterináři, odborníkovi na plazy, aby udělal rentgen. Na rentgenu nic nenašel, ale řekl mi, že želvička není v úplně dobrém stavu, že má lehce zdeformovaný krunýř a že chovné a krmné podmínky nemá ideální. Po tom co jsem si přečetla i vaše stránky jsem zjistila, že opravdu úplně ideální nebyly  přesto jsem ale na jejím chování doposud neviděla, že by nějak strádala. Čerpala jsem tenkrát informace z nějaké publikace, ve které jak jsem nyní zjistila bylo hodně informací špatných.

Odebral jí pak krev a výsledky naštěstí dopadly zcela dobře. Bohužel co nedopadlo dobře bylo sono vyšetření, které ukázalo, že má v močovém měchýři nějaký drobný písek a na vaječníkách folikuly. Načež mi pan veterinář doporučil, že nejlepší ze všeho by bylo želvičku v brzké době vykastrovat. Že prý riziko při operaci je daleko menší než jí tam ty folikuly nechat.

Doporučil mi ať jí teď každý den koupu. Při koupání teď tři dny po sobě zase vyloučila ze sebe to divné žluté, ale každý den to mělo trochu jinou konzistenci i barvu, bylo to čím dál více do hněda a čím dál více už né zcela tekuté ale takové hrudkovité. Předvčírem a včera při koupání nevyloučila už nic. Jinak se vyprazdňuje zcela normálně a chuť k jídlu má také stále velikánskou (stravu měla stále stejnou žádné velké změny), apatická taky není. Veterinář se domnívá, že mohlo jít o vylučování toho písku z močového měchýře. Chtěla jsem se vás zeptat, jestli jste se již s něčím takovým nesetkal a jestli bych to měla nějak řešit pokud už to vylučovat nebude?

Mam jí moc ráda a samozřejmě jsem zlepšila chovné podmínky i stravu. Nevím jak se mám rozhodnout ohledně té kastrace, nechci jí v žádném případě nijak ublížit a bojím se, aby se během operace něco nestalo. Nadruhou stranu se bojím těch folikul, aby při dalším kladení neměla komplikace nebo, aby jí některý neprasknul a neumřela. Můžete mi prosím napsat svůj názor na řešení této problematiky? Vím, že konečné rozhodnutí bude na mě, ale chtěla bych znát názor od více odborníků.

Předem vám velice děkuji za odpověď
Přílohy
o3.jpg
o2.jpg
o1.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od euzelva » čtv 17. črc 2014 10:32:32

Takže já bych ji určitě nekastroval, pokud ji budete chovat tak jak máte včetně stravy neměl by být žádný problém. Co se týče fotografií tak na první je s největší pravděpodobností trus a vypadá to, že má menší průjem. Na dalších dvou fot. 100% moč. Želvy mají močové uráty a takto přesně vypadají a mohou být různé konzistence.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabca
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 17. črc 2014 9:46:29

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Gabca » čtv 17. črc 2014 11:27:04

Dekuji moc za informace. Ohledne toho prujmu, mam ji krmit stale stejne nebo dat nejakou dietu?
Kolikrat denne zelvi za normalniho stavu krmite, nebo maji k jidlu (jitrocel, jetel, pampelisky..) pristup po cely den a snedi toho kolik chteji?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od euzelva » čtv 17. črc 2014 11:41:42

Přístup ke stravě v tomto období nejlépe pouze zelené po celý den, s případným občasným podáním sezónního ovoce jahoda, jablko.....
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabca
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 17. črc 2014 9:46:29

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Gabca » čtv 17. črc 2014 13:23:46

Dobre,vse tedy budu delat tak jak se ma a prostredi zelvicce taky lepe prizpusobim, doufam ze bude v poradku, dekuji za vase rady :-)

Gabca
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 17. črc 2014 9:46:29

Kladení vajíček

Příspěvek od Gabca » stř 10. zář 2014 13:01:22

Dobrý den, mohu se na Vás znovu obrátit pro radu? týká se to této samé želvičky jak jsem pasla dříve.
Poslední dobou byla hodně neklidná a začala v teráriu hrabat, takže to vypadá, že by chtěla klást vajíčka. Nemohla stále najít vhodné místo, dala jsem jí tam víc substrátu aby mohla udělat hlubší jamku a včera to už vzpadalo jakoby chtěla klást, hrozně u toho funěla a vypadalo to, že se snaží, ale nakonec nenakladla nic . Dneska už ani nehrabe, moc toho nesnědla a hned dopoledne šla spát, což jindy nedělá. :cry: Nevím jak dlouho může celý proces trvat nebo zda bych měla navštívit veterináře, když vezmu v potaz, že v minulosti se ji jedno vejce mechanicky zaseklo, tak že byl v konečníku videt malý kousek ale nemohla ho vytlačit ven a musel pomoc veterinář (jak jsem psala už v prvním dotazu). Bojím se, aby se situace nějak neopakovala, ale zase jsem četla váš článek o kladeni vajec a nechci zbytečně plašit a želvičku nějak stresovat. Jak mohu poznat zda je vhodná návštěva veterinaře, a jak na želvu působí ten oxitocin, není to pro ně nějak nebezpečné? Nebo by bylo dobré udělat třeba jen rentgen? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji Vám předem za odpověd.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od euzelva » stř 10. zář 2014 20:06:11

Želva takto může plašit i klidně 14 dní. Takže bych v pohodě vydržel a vyčkal co bude v následujících dnech. Každopádně kdy jít k vet. to je to co nikdo neví :o Vždy jde o odhad a pečlivé zvážení momentální situace. Podle mě ještě ta doba nenastala.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabca
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 17. črc 2014 9:46:29

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Gabca » ned 21. zář 2014 21:31:33

Dobry den tak jsme zelvicku jeste nechali byt, uz se pak nepokousela nikde hrabat ani klast az dneska vecer se zase pokousela tlacit, dala jsem ji koupat a vytlacila jedno vajicko ale rozbite, jakoby rozdrcene. Je to normalni ze se tohle stane, setkal jste se s tim nekdy? Dekuji za odpoved

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od euzelva » ned 21. zář 2014 21:43:51

Ano stane se to, prostě příroda s tím nic nenaděláte.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabinka
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. zář 2014 12:29:13

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Gabinka » sob 11. dub 2015 20:03:50

Dobry den, zhruba pred tydnem zelva nakladla zas jedno praskle vajicko a dnes se zase pokousela klast podminky mela dobre vyhrabala si dulek a zacla tlacit, to bylo cca kolem jedne hodiny a od te doby furt tlaci bez prestavky a nic :-( je to uz hrozne dlouho a furt jeste se snazi tlacit. Jindy v minulosti treba prestala a zkusila jindy, nevim co delat? Muzete prosim poradit? Dekuju

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od euzelva » sob 11. dub 2015 20:09:03

Vyčkejte nedá se dělat nic. Pouze pokud by uvízlo vajíčko před východem z kloaky a želva by přestala tlačit, tak se používá metoda, že se vajíčko prostě rozbije a kloaka vyčistí. Například zadním koncem vařečky. Ten je mírně zakulacen a nehrozí žádné poranění želvy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabinka
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10. zář 2014 12:29:13

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Gabinka » pon 13. dub 2015 22:16:53

Dekuji, pockali jsme a nakonec cca kolem desate hodiny se ji podarilo konecne naklast dve vajicka :-)

Lenka1115
Pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: pon 11. čer 2018 12:59:21
Bydliště: Martin Slovensko

Re: kladení vajíček

Příspěvek od Lenka1115 » úte 14. kvě 2019 12:30:02

Dobrý den chtěla bych se zeptat už několik roků máme několik suchozemských želv zelenavých různeho věku i dospělé jedince, muj dotaz zní jak to je se samicemi které třeba choval majitel 30 let samotné bez samce a nikdy nesnášely vajíčka, je možné že teď když jsou u nás ve skupině kde jsou i samci kteří se snaží o páření, samice někdy utíkají někdy ne tak nevím jistě jestli k páření došlo nebo ne, je možné že by i v tak pozdním věku začly snášet bez problému oplodněná vajíčka? a jak to je u želv stepních? taky mám jednu samici asi 30 letou které majitel umřel a pozůstali se chtěli želvy zbavit no vůbec nevěděli jestli někdy kladla nebo ne ale se samcem asi taky nebyla. děkuji
Lenka1115

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Mirek » úte 14. kvě 2019 13:54:20

Je třeba si uvědomit, že 30 let není u želvy pozdní věk. Samice želv kladou vajíčka bez ohledu na přítomnost samce, jen jsou neoplozená. Pokud přidáte do skupiny samce, začne klíst oplozená. Vše ale závisí na zdravotním stavu želvy a chovných podmínkách. Jsou li tyto podmínky splněny (dobrý zdr. stav, plodnost, přítomnost samce a dobré podmínky), pak se můžete těšit na oplozená vejce.

Lenka1115
Pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: pon 11. čer 2018 12:59:21
Bydliště: Martin Slovensko

Re: vylučování//folikuly

Příspěvek od Lenka1115 » čtv 16. kvě 2019 0:18:55

děkuji za odpověď, trošku me to uklidnilo že snad není všechno straceno že možná se jednou těch vajíček dočkáme myslím že podmínky maji u nás želvy velmi dobré, maji velký venkovní výběh na slunném místě, zateplenou boudu kde chodí na noc a schovávaji se na jaře a na podzim a i strava každý den pestrá jako pampelišky, čínské zelí, polníček, občas kousek ovoce a mají i hlíneny kopec pro případ snůšky takže to asi bude hlavně tím že si u nás ješte stale nezvykla asi byla zvykla na neco jiného.
Lenka1115

Odpovědět