Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

spínací hodiny - oprava

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

spínací hodiny - oprava

Příspěvek od ipr » úte 07. úno 2017 8:55:38

Stane li se Vám, že nejdou ovládat spínací hodiny, čili displey nereaguje na zmáčknutí kterého koli tlačítka, zřejmě to značí závadu přímo v elektronickém zapojení hodin.
1) samozřejmě musíte dobře hodiny ovládat a postupovat dle pokynů výrobce, čili nejprve vyzkoušet vynulování hodin zmačknutím "resetovacího tlačítka", což je to "minitlačítko" nad tlačítkem "week".
Pokud Vám ani po těchto pokusech nebude reagovat displey ani na jedno tlačítko, pak je tu závada. Příčinou závady může být cokoli, ale s velkou pravděpodobností to bude vadná "Zenerova dioda".
Postup opravy, konkrétně spínací hodiny SOLIGHT typ DT03.
1. odšroubujeme dva šroubky na zadní straně a opatrně šroubovákem zatlačíme na plastový zobáček na (půlkulaté) straně zásuvky, poté maličko pohneme krytem směrem dolů (rovná strana), tím vyhákneme kryt ze spodních zobáčků. Potom opatrně rozevřeme obě půlky, tak jako knihu (pozor propojení kabílkem ať ho neutrhnete!). POZOR!!! označte si kde byly síťové koncovky -červený a černý - kabel, to kdyby Vám vypadly, abyste je vrátily na stejné místo!!!!!!!
2. Upozornění pro úplné laiky: samozřejmě všechny úkony i MĚŘENÍ provádíme MIMO zásuku - čili hodiny NEzastrčené do zásuvky 220 V!!!!!!
POSTUP MĚŘENÍ: na digitálním měřáku (dobrý byť nejednoduší pomocník z obchodu již za 100 kč) nastavíme rozsah pro měření polovodičů, většinou je toto označeno diodou, a při zkušebním spojení měřících hrotů začne měřák pískat, a nyní již změříme diody, to jsou ty černé a skleněné součástky (barevně proužkaté jsou odpory, trojnohý je tranistor, černý váleček je kondenzátor, zelený baterie, modré relé, žlutý je usměrňovač). ZENEROVA DIODA je ta vedle kondenzátoru (součástky měříme přímo na destičce, není nutné je vypájet). Přiložte červený hrot měřáku a černý hrot měřáku každý na jinou stranu diody. Na displey měřáku se musí objevit hodnota jedničky. Poté otočte hroty na opačnou stranu. Nyní se musí objevit přibližně hodnota 0,750. Pokud se neobjeví tyto hodnoty (objeví cokoli jiného), je dioda vadná. Diodu vypájíme. Tady je to o vaší zručnosti. Použijte odsávačku cínu či pinzetu či malý šroubováček na podpíchnutí a lehké "páčení" a diodu vyjměte. Poté vezměte novou diodu a vložte a zapájejte ji na původní místo tak, že černě označenou stranu dáte směrem ke kondenzátoru (na destičce je ta strana označena bíle) DIODU NEOTOČIT!
ZENEROVA DIODA má označení 15 (hodnotu 15V). V obchodě stojí cca 3 koruny.
3. No a nyní už jen správně smontujeme vše do původního stavu. Patnáct minut práce, tři koruny nákladů a hodiny zase spínají.

Odpovědět