Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Spící želva

Totálně apatická želva, nežere, neleze....
Odpovědět
Dejwik2504
Matador
Příspěvky: 53
Registrován: pát 29. srp 2014 1:51:01

Spící želva

Příspěvek od Dejwik2504 » pát 29. srp 2014 2:04:10

Dobrý večer,

rád bych se zde zeptal na problém, který se vyskytl u mého želvího samce hermannky. Mám teda samce a samici. Samice je v super kondici, vitální, žravá a poměrně aktivní i v tomhle sychravém počasí. O samci se to bohužel říct nedá, momentálně je lehce zahrabaný pod úkrytem z velkého kořene a jen občas (1x za 2-3dny) dojde k probuzení, sežrání trochy potravy a opět zalezení do úkrytu a následnému zahrabání. Když jsem jen kontroloval, jestli se něco neděje, byl ihned vzhůru. I tak je oproti samici ale dost apatický. V minulých letech jsem bohužel neměl možnost je zimovat (jedná se o 8mi leté želvy), ale letošní zimu bych je chtěl dát spát a pokusit se příští rok odchovat první mláďata. A konečně k otázce. Myslíte, že mohu takto pasivní želvu, kdy je příjem potravy asi jen minimální, dát bez újmy zimovat např. na 4 měsíce?

Děkuji za odpověď,

Dejwik2504 :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Spící želva

Příspěvek od euzelva » pát 29. srp 2014 7:49:24

Každopádně nepíšete kde želvy chováte a předpokládám ve venkovním výběhu. Tam je pak toto chování naprosto normální. Ochladilo se a samci jsou po jaru a létu "vyskákaní" a je na nich cítit únava. Netýká se, ale všech jedinců. Je to jako u lidí, rozhoduje také nátura jedince. Každá želva během roku fázuje a má období kdy je akční a pak kdy je spavá. Nemocné želvy se chovají jinak a pokud se to takto dá posoudit je naprosto O.K. :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Dejwik2504
Matador
Příspěvky: 53
Registrován: pát 29. srp 2014 1:51:01

Re: Spící želva

Příspěvek od Dejwik2504 » pát 29. srp 2014 14:02:47

Děkuji za odpověď. Ještě by měl tedy jeden dotaz... Když se později obě želvy zahrabou hlouběji a teploty v noci budou v rozmezí 2-10°C, mám počkat na první přízemní mrazík a schovat je domů? Nemám totiž zateplenou ubikaci, ale pokud budou zahrabané a ještě kryté úkrytem, mráz se k nim i tak nedostane, mám pravdu? Nebo je mám na noc schovávat do prostor, kde jsou nízké teploty a nehrozí mrazíky?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Spící želva

Příspěvek od euzelva » pát 29. srp 2014 15:39:10

Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

sekaninovam
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03. lis 2015 11:01:54

Re: Spící želva

Příspěvek od sekaninovam » čtv 05. lis 2015 12:21:39

Dobrý den!
Mám dvě želvičky vroubené, mám je dva měsíce a jsou asi 7 cm velké. Vše bylo o.k., ale jedna z nich poslední týden skoro vůbec nevylézá, je zahrabaná a spí, max. vyleze na 30-60 min., nažere se a někdy chvíli vyhřívá a pak zase jde spát. Druhá želva je plně aktivní. Chtěla jsem se zeptat, zda je to normální-zimuje? Mám ji nechat být, nebo jí můžu vytahovat z terária? Když ji vytáhnu, tak je aktivní a běhá :D
Předem děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Spící želva

Příspěvek od Mirek » čtv 05. lis 2015 17:14:14

Máme málo informací k tomu, abychom se mohli přiblížit k jádru problému. Chtělo by to údaje o chovných podmínkách i o samotné želvě (nějaké změny, zdravotní stav...).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Spící želva

Příspěvek od euzelva » pát 04. pro 2015 8:56:44

Nechat být, nevytahovat.....prostě si želva dělá co chce. Nemůžete porovnávat chování želv proti sobě. To nevede nikam - jo možná do pekla :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Justýna
Veterán
Příspěvky: 448
Registrován: čtv 09. dub 2015 19:11:19

Re: Spící želva

Příspěvek od Justýna » pát 04. bře 2016 16:58:48

Přesně jak říkáte, každá želva je jiná, naše naprosto ignoruje nastavené teploty a ať je 30st.nebo 40st. prostě si ráda pospí a jde si ducnout už ve 2....3 hodiny odpoledne a má to na salámu. Takže naše želva se vymyká tomu, že s teplotou roste i délka aktivity želvy přes den...nám stoupla akorát žravost :roll:

Odpovědět