Diskuzní fórum Suchozemská želva
Přejít na web euzelva.czTémata bez odpovědí | Aktivní témata
Všechny časy jsou v UTC+02:00
Aktivní želva
Aktivní želva
Obě mladé želvy žlutohnědé končí první řádné zimování víceméně na stejné váze, s jakou začaly (no, jedna o pár gramů těžší a druhá naopak o dva gramy lehčí, ale to je víceméně totéž). Aby se mohly po pobytu v chladničce adaptovat postupně, dopřála jsem jim přesun na verandu, kde je jen o trochu tepleji než venku, takže začaly na teplotách kolem deseti stupňů přes den a jako v ledničce (3 stupně) v noci. Jenomže jedna z nich je pozoruhodně přizpůsobivá, takže hned první den po přesunu šťastně vyrazila na procházku po verandovém výběhu. Večer zaparkovala kdesi uprostřed, tak jsem ji dala zpátky do hromady kompostu, kde se skrývá ta druhá. Dost nevrle na mě zasyčela, asi s tím nesouhlasila. Další dny se opakuje totéž, jen už bez protestního syčení, je to už čtvrtý den. Zatím tedy nebaští a také teploty na verandě pozvolna začínají v odpoledních hodinách stoupat, ovšem z návodu na odzimování želv jsem získala dojem, že je potřeba želvy nechat dva týdny v relativním chladu na pokoji, že se pomalu začnou rozmýšlet a probouzet, ne hned první den čile pobíhat po výběhu - tak nevím, jestli je úplně v pořádku prostě ji ignorovat, ať se o sebe postará, jídlo, vodu a úkryt má k dispozici, tak se prostě rozhodne začít jíst, až na to bude připravená?
Re: Aktivní želva
Zásadní chybou je dát ze zimoviště hned třeba na sluníčko a nebo do výrazně vyšších teplot. Nastartování organismu trvá hodně dlouho a je potřeba být opatrný v tomto směru. Nejlepší je dát je ven někde do stínu s možností si vylézt jak uznají za vhodné. Třeba já je venku ještě nemám, protože nástup počasí je moc překotný a brzy se opět vrátí zima, takže vydržet a moc nespěchat. Odzimování je vždy hodně riskantní a často se vyskytnou závažné problémy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/
Re: Aktivní želva
Na verandu jsem je vyndala už nyní právě proto, že později by mohl být teplotní rozdíl mezi lednicí a verandou příliš velký. Je na severní straně domu a tak ona čilá želva má na slunce na verandě šanci nejdříve koncem března. Jeden den před Vaší odpovědí jsem na pár hodin jejich přenosný verandový výběh (do venkovního je zatím nedávám, nechci riskovat potíže v případě mrazů) dala na chvilku ven a část i na slunce. Aktivní želva Tulák se na osluněnou část šťastně vydala vyhřát, vzápětí tam velmi spokojeně vlezla do misky s vodou k pití (asi 6mm výška hladiny), kde setrvávala snad dvě hodiny, dokud jsem ji nepřesunula do jiné části výběhu. Druhá želva spokojeně spí zahrabaná v hlíně a kompostu (bývalé seno) v rohu výběhu a asi ještě dlouho bude, jen při přendávání tam zahýbala drápky. V chladnech za týden asi denní teploty na verandě budou někde mezi deseti a dvaceti, ale v noci by se tam mohlo ochladit i na 2 - 3 stupně - mám želvy na noc raději dávat do garáže (16 stupňů), nebo je ponechat na verandě, pokud teplota tam neklesne pod nulu?
Re: Aktivní želva
Můžete nechat, nesmí pouze zmrznout 

Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/
Re: Aktivní želva
Želva Tulák je už od onoho konce února spolu s druhou želvou na verandě, když tam hrozil krátce noční pokles teplot pod nulu, perfektně zafungovaly uzavřené termosky s horkou vodou a deka přes výběh (teplota zůstala na 6 - 8 stupních po celou noc). Jenomže ona aktivní želva Tulák už měsíc víceméně nebaští, jen asi dva dny v posledním týdnu jsem našla nějaké uštípnuté lístečky, ale vážně málo. Vyhřívá se, pohybuje se, ovšem zatím nejí. Váhový úbytek zatím sice není 10 procent, před kterými varujete, ale jestli to bude takto pokračovat ještě dva týdny, tak už bude. Je normální, že želva tak dlouho nebaští, nebo jí mám začít nějak přitápět (termolampu na verandu na pár hodin denně či ji vzít i s výběhem na dva tři týdny dovnitř?)? Druhá želva ještě pospává, jen se trochu povyhrabala z kompostu, asi je v pořádku. Na verandě je v noci kolem pěti stupňů, přes den mezi patnácti a dvaceti. Koncem příštího týdne očekávám oteplení, neboť do verandy začnou pálit přímé sluneční paprsky a tam bývá teplota lehce přes dvacet.
Re: Aktivní želva
Pokud jde o přirozené zimování, želvy z počátku nejí. Musí se jim nastartovat celý organismus a to trvá někdy hodně dlouho. Přesun domů je nesmysl, můžete tím narušit celý přírodní proces. Pokud by se dělo něco nepatřičného, pouze to urychlíte.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/
Re: Aktivní želva
Tak želva Tulák už je přímo ve venkovním výběhu, pobíhá po něm s vervou a baští, na co přijde (vzhledem k sezóně zejména květy pampelišek). Řekla bych, že je ve skvělé kondici. Asi je prostě normální, že jí trvá měsíc, než začne normálně jíst. Nicméně druhá želva mě opravdu překvapila, chovala se stejně pasivně jako minulý rok, tak jsem to připisovala povaze. Váhu měla stále v pořádku (vážila asi o dva gramy více než před zimováním, ale to je možná chyba váhy), pobývala ve stejném výběhu jako Tulák. Pořád nevylézala, naposledy jsem ji viděla pohybovat se při posledním vážení před pár týdny. Potom začal být venku kousek krunýře, tak jsem se těšila, že konečně poleze ven. Nechala jsem ji v klidu pár dní a pak jsem objevila uhynulou želvu - odhadla bych, že uhynula tak dva tři dny před tím. Když o tom zpětně přemýšlím, tak je pravda, že čilý Tulák je o tři měsíce mladší, ale v loňském roce ji váhově téměř dohnal, ovšem to jsem připisovala spíš jeho vitalitě, vyrostly obě. Dá se odhadnout, kde byla chyba (abych se jí příště vyvarovala), nebo to prostě zůstane záhadou?
Re: Aktivní želva
Smutná zpráva, ale bohužel během zimování nebo odzimování došlo k nějakým zásadním zdravotním potížím vedoucím k úhynu. Pokud by jste měla zájem mám tu žlutohnědou želvu ve velikosti cca 12 - 13 cm. Stačí zavolat
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/