Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Únava?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
JanH
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27. srp 2023 9:06:14

Únava?

Příspěvek od JanH » pon 28. srp 2023 16:11:19

Dobrý den,

mám želvu zelenavou (nar. Srpen 22), kdy jsem navázal na předchozí chovné podmínky. Terarium 90x50x45 (D, V, Š), denní, uvb a výhřevné osvětlení součástí, teploty chladná část 24-27, výhřevná 35+ na substrátu. Krunýř tvrdý, bez úbytku váhy, oči i nos v pořádku, bez výtoků a vyprazdňování taky v pořádku.
Svícení denní a uvb nastavené 07:00 až 19:00, výhřevné od 07:00 - 17:00 hodin. Aktivně rosím večer a chladnou část udržuji více vlhkou, popř. hlavně místo, kde se zahrabává.

Do teď želva vždy vstala se světlem, žrala a běhala po teráriu a po skončení výhřevného světla se šla zahrabat do vlhka a spala až do rána. Poslední dny se to trochu změnilo - aniž bych změnil chovné podmínky, vstává furt stejně, chvíli kouká, obejde terarium, nají se (chuť stále má a aktivně jí), nicméně jak se nají, tak jen tak odpočívá pod výhřevem, pak se zase nají, pak se třeba na chvilku zahrabe pod výhřevem, pak zase vyleze, chvilku se prochází a tak dál. No zkrátka není tak aktivní, že by celý den něco tvořila jak do teď.

Lze z toho něco vyvodit, nebo jen hledám problém tam, kde není? Nemá jen teď prostě nějaké své dny jak lidi, že se chce jen flákat? :)

Hlavně mi jde o to, že casto pospává zahrabaná pod výhřevem během dne, což nedělala. Krmim jí rovněž stejně, jak doposud i s mírným posypem.

Asi bych potřeboval jen uklidnit, za reakci předem děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Únava?

Příspěvek od euzelva » stř 30. srp 2023 8:06:56

Pokud jste neměnil podmínky chovu je potřeba změna a to pravděpodobně zvednout a nebo snížit všechny teploty o cca 4 stupně.
Začal bych zvednutím, pokud to nepomůže a poznáte to za několik dní podle chování želvy, tak snížit. Jinak to nezjistíte. Za předpokladu, že je zdravá, což já samozřejmě nevím.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

JanH
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27. srp 2023 9:06:14

Re: Únava?

Příspěvek od JanH » stř 30. srp 2023 9:00:54

Dobrý den, už jsem teploty zvednul a to včera, že jsem snížil zavěšení světel, cca 20 cm nad substrát, tudíž se teplota zvedla na konstantnich 40c (jak říkáte, udělalo to zhruba těch 4 c plus) na substrátu. V chladné části je kolem 27-28 c přes den a budu sledovat. Kdyby se teda týden - dva něco nezměnilo nebo zhoršilo, zkusím postupně spíše ubírat. Moc děkuji!

Jinak teploty přes noc 25c

Odpovědět