Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

založení želví smečky a dotazy ohledně mojí želvy

Chci si založit chovnou skupinu želv, problémy společného chovu
Odpovědět
MaximZajpt
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. říj 2021 20:03:08

založení želví smečky a dotazy ohledně mojí želvy

Příspěvek od MaximZajpt » pát 01. říj 2021 21:25:19

Dobrý večer, pakliže den
Rád bych si pořídil vetší terárium pro mou želvu zelenavou (menší verze), želvu mi pořídili rodiče, od vás, na vánoce 2015 spolu s teráriem. Želvu jsme nikdy nezimovali. Želva má něco kolem 14 cm (od lehce zatažené hlavičky až ke konci krunýře), chtěl bych se tedy zeptat, jaký upgrade terária mám zvolit nyní je želva v teráriu(60*30*30) uvažoval jsem nad 90cm teráriem, co nabízíte, chtěl bych se zeptat, jestli je ideální. Dále bych se chtěl zeptat na výživové doplňky, protože želváka od začátku krmím pouze mlíčňáky, salátovými srdíčky a ledovým salátem, zároveň ovocem jako jsou jablka, jahody (ze zahrádky) vzácně meloun a nejoblíbenější pochutinou jsou nektarinky. Od samého začátku odmítá přijímat jakýkoliv doplněk stravy (sépiová kost, granule, a vápníkovo-vitamínový prášek). Vždy když se snažím o nějakou iniciativu dát želvě do terária jeden ze zmiňovaných doplňků, např. jako posypat práškem stravu, tak jej odmítá odejde do rohu terária na druhou stranu a odmítá, cokoliv pozřít. Čeká až mu vše znovu vyměním za čerstvé, je na to nějaká finta (říká se, že sto lidí sto chutí u želv to možná platí stejně, nevím :?: ) Dále pokud bych si pořídil terárium, napadla mě myšlenka pořízení nového kamaráda, aby mé želvě nebylo smutno, nebo naopak. Mohla by být má želva agresivní, viděla by v prckovi/prckách konkurenci či narušitele prostředí. A snažila by se je vyštvat, či zabít. Podle Konráda Lorenze, zakladatele Etologie, by se stejné druhy měli oťukat a ustanovit vůdce bandy, a pak spolu vycházet, kolik byste dal želv do jednoho terária, aby měli dost osobního prostoru, na mysli je zmiňované 90cm terárium.


Proč se na to momentálně ptám a ne-dříve? Protože jsem jako malý strašně toužil po želvě, ale až nyní si uvědomuji tu krásu želvího světa. Před tím jsem to bral jako úkol splněn, a co teď. Nic to nedělá.
Spíše se o ní starali rodiče, než-li já. Nyní se snažím stát lepším, zodpovědnějším chovatelem, veterinář mi sdělil, že je v ideálním stavu. Sám zvěrolékař má od vás několik želv.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: založení želví smečky a dotazy ohledně mojí želvy

Příspěvek od Mirek » sob 02. říj 2021 12:03:41

Chovný prostor bych doporučil co největší můžete želvě dát. Nemusí se nutně jednat o terárium, přípustné jsou i želví stoly (obvykle nižší pořizovací náklady). Terárium 60x30 je pro subadultního nebo adultního jedince vyloženě nedostatečné. Rovněž do terária 90 cm bych nedoporučil více než jednu želvu, zvlášť pokud by jedna z nich byla samec. Totéž platí o kombinaci dospělé želvy s mládětem - mládě se velmi snadno může na malém prostoru s velkou želvou dostat do ohrožení života (opět, zvlášť pokud je velká samec).

Co se doplňků týče, tak je želvy někdy odmítají. Nicméně hlad je nejlepší kuchař a želva si časem vezme i jídlo lehce poprášené minerálním doplňkem. Ale samozřejmě všeho s mírou.

MaximZajpt
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. říj 2021 20:03:08

Re: založení želví smečky a dotazy ohledně mojí želvy

Příspěvek od MaximZajpt » sob 02. říj 2021 23:55:39

Dobrý den,
Mockrát za objasnění.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2951
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: založení želví smečky a dotazy ohledně mojí želvy

Příspěvek od euzelva » stř 20. říj 2021 8:46:42

Terárium vždy platí co největší jste ochotna pořídit. Želví stoly se hodí pouze do prostoru s vysokými teplotami. V místnosti kde máte teplotu cca 20 - 21 stupňů v žádném případě neboť ji bude všude "zima" až na místo pod lampou. Tady bych já byl opatrný a nešetřil a zvolil terárium.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět