Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

úplný začátek

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: úplný začátek

Příspěvek od mgeisselreiter » ned 16. srp 2020 11:11:25

Ještě doplnění k bazénku. Nevím, jak to máte zařízené, ale pozor na dvě věci. Želva se může utopit a vodu je třeba udržovat čistou. Já proto používám misky s vodou, které jsou tak hluboké, aby se želva neutopila. Denně misku vyplachuji a dávám čersvou vodu.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » ned 16. srp 2020 18:41:11

Děkuji za odpověď. Také mám vodu ve větší misce a každý den ji měním. Moc do ní ale neleze.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » úte 18. srp 2020 11:20:06

Dobrý den. Vím, že je ještě brzy, ale mám dotaz ohledně stěhování malé želvičky t.h. z venkovního výběhu zpět do terária. Jaké by měly být venkovní teploty, aby šla dovnitř? A jak by to mělo být se svícením v teráriu, než se dostanu na ty správné teploty? Želvu zimovat nebudu. Mám ji několik dní svítí jen UV a denním světlem bez ohřevu a pak zapnout i žárovku pro ohřev a postupně zvyšovat teplotu? O kolik stupňů mám pak denně zvyšovat teplotu, aby neměla šok. Děkuji za odpověď. Dělám to letos prvně. Hezký den.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » úte 18. srp 2020 12:09:51

Univerzální návod nemám, dělal jsem to vždy intuitivně. Želvy se přenáší zpravidla v půlce října, když už podle předpovědi hlásí chladné počasí. Jak to bude letos Vám neřeknu, celkově je počasí horší, je tedy možné, že se bude i dříve přesouvat. Nicméně pan Junek to datum dává na stránky (úvodní stránka --> aktuality). Pochopitelně to může být v jiné lokalitě o nějaký ten den posunuté. Želvu můžete dát do nevytápěného terária nebo lépe do prostoru, kde je teplotní mezistupeň mezi vnitřními a venkovními teplotami (garáže, chodby, komory...). Tam ponechte želvu pár dní, pak můžete přesunout do terária a postupně začít svítit. Zprvu denním osvětlením, po pár dnech postupně můžete přidávat výhřevné (můžete začít třeba na 4 hodinách/den a každé 2-3 dny přidávat 2 hodiny). Teplota pod lampou by měla být v tuto chvíli do 35°C, jakmile si želva navykne na pravidelný cyklus, lze ji zvýšit na normálních 40-45°C.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » úte 01. zář 2020 21:01:00

Dobrý večer. Prosím o radu. Nebudu svoji téměř roční t. h. zimovat a dle předpovědi pro moji oblast bude přes den už jen kolem 20 i méně a v noci kolem 10 stupňů. Nebylo by lepší už pomalu želvu přestěhovat do terária? Domek venku nemá zavírací, jen vystlaný senem.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » úte 01. zář 2020 21:46:29

Ještě ne, podle počasí se přenáší v první půlce října. Letos je škaredě, tak to možná bude trochu dříve, ale nepočítal bych dříve než konec září.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » stř 02. zář 2020 19:31:37

Trochu se o ni bojím. Dva dny za sebou bylo k ránu 6 stupňů a to 1,5 metru nad zemí.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » stř 02. zář 2020 23:55:19

Není třeba se obávat, ještě se má oteplit a přízemní mrazíky zatím nehrozí.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: úplný začátek

Příspěvek od euzelva » ned 06. zář 2020 7:54:39

Je teprve září, a v tomto termínu přijde vždy první záchvat studenějšího počasí a bude následovat určitě ještě příjemné babí léto. Takže na přesun je ještě docela brzy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » stř 16. zář 2020 13:43:21

Dobrý den. Mám doma téměř roční t. h. a za 14 dní mi dorazí nová želva. Je to samec 3 roky starý. Nechám ho 3 týdny v karanténě a pak ho dám do společného terária s tou menší. Zajímá mě, zda ten rozdíl mezi nimi nevadí. A zda mohu tu větší želvu nechat v karanténě bez UV. A jak poznám, po karanténě, že je ta nová želva ok? Pokud nevykazuje žádné známky nemoci, mohu je dát dohromady? Neměl by se třeba vyšetřit i trus? Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » stř 16. zář 2020 18:23:35

Jestli rozdíl vadí uvidíte v okamžiku, kdy je dáte dohromady. Samci obvykle nedají ostatním pokoj, zvlášť na malé ploše terária, nicméně ve třech letech se to ještě nemusí projevovat. Pochopitelně také záleží na nátuře jedince. Karanténa může být i delší, ale tři týdny postačují pro vyloučení virových onemocnění (jejich inkubační doba je kratší). Karanténa může být vybavena jen základně, UV není třeba. Rovněž musíte dbát na hygienu. Nezapomínejte, že eventuální onemocnění se mohou přenášet i prostřednictvím chovatele, takže karanténní terárium se obsluhuje až jako poslední a po každé manipulaci v něm následuje hygienická dezinfekce rukou. Nevykazuje-li po karanténě želva známky nemoci, je pravděpodobně v pořádku (pomíjím teď latentní infekce, které lze stejně zjistit jen laboratorním vyšetřením). Vyšetření trusu na parazity vřele doporučuji.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » stř 16. zář 2020 21:08:43

Děkuji :)

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » stř 23. zář 2020 9:49:26

Zdravím. Našla jsem inzerát s tímto 5 let starým samcem. Myslíte že je ten krunýř a želva ok?
125203425 (1).jpg
125203425.jpg
125203425 (2).jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » stř 23. zář 2020 11:53:30

Krunýř je mírně rachitický, zjevné jsou pyramidy. Patrně to vzniklo rychlým růstem. Dále má želva přerostlý zobák. Koupě záleží na Vás, jsou to asi jen kosmetické vady.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » ned 27. zář 2020 13:28:58

Dobrý den. Prosím Vás našla jsem inzerát, že chovatel prodává t. h. b za 1500 a t. h. h. za 2000. Letní mláďata. Mám doma t. h. h. Mohu spolu s ní chovat t. h. b nebo ne. Vadí takové křížení? Děkuji za radu

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » ned 27. zář 2020 14:37:12

Je potřeba si položit otázku, jestli skutečně prodává T. h. b. a T. h. h. Taxonomické rozdělení poddruhů je nešťastné, protože pod poddruh boettgeri se řadí všechny želvy zelenavé habitatem na východ od Itálie. Nicméně na takto výrazném prostoru samozřejmě vznikají různé populace, které se genotypově mírně liší. Tyto by se daly označovat za poddruhy, ale taxonomicky nejsou uznány (to je i případ T. h. hercegovinensis, která není taxonomicky uznaným poddruhem). Pro tyto populace se pak používá termín "lokální forma". Tedy hovoříme například o lokální formě T. h. b. z Řecka. A proč to všechno píšu? Protože informace, že chovatel prodává "čistokrevné" T. h. b. o ničem nevypovídá, pokud k tomu neuvede i konkrétní lokální formu. Může se klidně jednat o křížence několika lokálních forem a stále se bude jednat taxonomicky o T. h. b.

Úplně stejná situace nastává u T. h. h. V ČR je jen velmi málo chovatelů, kteří odchovávají čistokrevné T. h. h. Většina odchovaných želv pochází z různě křížených poddruhů a lokálních forem. Proč to tak je? V době, kdy se začínalo s chovem plazů se nějaké poddruhy nebo lokální formy neřešily. Prostě se z přírody dovážely želvy bez ohledu na habitat a množily se mezi sebou. Pokud chce tedy nyní chovatel mít a odchovávat čistý poddruh nebo lokální formu, musí vlastnit přímé pokračovatele přírodních populací (tzn. import, popř. odchovy ze zahraničí). Bohužel valná většina želv, které jsou prodávány jako T. h. h. nejsou T. h. h., nýbrž se jedná o křížence, kteří mají většinu fenotypových znaků T. h. h. Mnoho chovatelů si na tom zakládá marketing, protože jimi prodávané "T. h. h." mohou prodávat dráže.

Výše zmíněné odstavce jsou jen jako úvod do problematiky poddruhů a upozornění na to, že pokud někdo deklaruje při prodeji poddruhy, je si dát pozor, zdali se skutečně o daný poddruh jedná. Nicméně, abych také odpověděl na Vaši otázku - ano, přímé křížení poddruhů vadí. Když už někdo má čisté poddruhy, měl by se snažit o jejich záchovu, a ne je "prasit".

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » ned 27. zář 2020 21:29:24

Mockrát děkuji za úžasnou odpověď. Teď si teda nejsem jistá, co mám vlastně doma. V papírech má želva jen testudo hermanni. A když nevím, co to přesně je, jakou mám pak koupit další želvičku?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » ned 27. zář 2020 22:37:24

Částečně se to dá určit podle fenotypu (tzn. toho, jak želva vypadá), komplexní odpověď by poskytla genomová analýza (v Česku sci-fi). Většinou, když má někdo opravdu T.h.h., tak deklaruje i původ rodičů a celkově odchovů je málo (T.h.h. snášejí jen několik vajec). Samozřejmě to ale neznamená, že nemůžete mít T.h.h., ne každý chovatel prodává hybridy (ať už vědomě či nevědomě) a jak říkám, pár chovatelů ty čistokrevné hermannky má.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » pon 28. zář 2020 14:01:18

Posílám kopii emailu od toho chovatele. Co si o tom myslíte?
;; Dobrý den,
Thh máme Toskánské. Thb záleží která chovná skupina. Chorvatsko, Makedonie, Řecko... Která lokalita Vás zajímá? Zjistím od otce, zda ji máme také.;;
IMG_20200821_130854.jpg
IMG_20200821_130719.jpg
Zde je foto té mojí fešandy. Asi mi takhle neporadite, co je to za poddruh.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » pon 28. zář 2020 15:49:43

S určitostí se nejedná o T. hermanni hermanni, patrně se tedy jedná o křížence, který byl prodán jako T. h. h. Uvádím na základě jakých znaků jsem dospěl k tomuto názoru:

1. U T. h. h je signifikantním znakem velikost švu femorálních štítků, který je delší než šev pektorálních štítků (u T.h.b. to bývá naopak). Zde vidíme šev delší mezi pektorálními štítky.

2. Na platronu T. h. h. se vyskytují laterálně podél mediální linie dva sytě černé souvislé pruhy. Zde je sice vidíme, ale nejsou tak syté a na přechodu mezi štítky je vidět úbytek sytosti (což může být i u T. h. h., ale zpravidla u starých jedinců).

3. T. h. h nemají obvykle na gulárních štítcích skvrny, zde je vidíme. Tento znak není 100 %, pouze pomocný.

4. Barva - T. h. h. disponuje pouze zlatavě žlutou barvou s černými skvrnami. Zde není žlutá zlatavá a vidíme i několik odstínů hnědé.

5. T. h. h. manifestuje na 5. vertebrálním štítku typický obraz klíčové dírky (někdy přirovnávaný k obrazu atomového hřibu), T. h. b. mívá obraz širší, nebo nějak "rozbitý". Zde právě vidíme, že obraz je rozšířený a rozrušený, zastřený.

Tohle jsou asi nejdůležitější znaky, jsou pak ještě i jiné, které jsou ale méně signifikantní a nedokážu je z takto vyfocených fotek posoudit.

Nechci tím říct, že by jedinec byl méněcenný, nebo že by se nesměl zařazovat do chovu. Naprostá většina želv zelenavých u českých chovatelů jsou více či méně křížené poddruhy a lokální formy a snaha o určení poddruhu nebo lokální formy je tedy v těchto případech lichá (můžeme s určitostí pouze vyvrátit, že se jedná o "čistokrevného" jedince). Smutné však je, že chovatelé jsou schopní deklarovat "klasického křížence" jako T. h. h. a zneužít toho, že začínající chovatel nemá absolutní šanci to rozeznat. Pokud chcete koupit dalšího jedince, doporučuji nekupovat žádný deklarovaný poddruh a koupit želvu zelenavou, kterou nabízí většina chovatelů.

Ještě k tomu mailu: skutečně existují chovatelé, kteří mají želvy s původem v přirozených populacích a nekříží je, takových je ale menšina. Za daných okolností nemá smysl k vaší želvě pořizovat želvu s prokázaným původem, pokud je chcete v budoucnu odchovávat.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » čtv 01. říj 2020 19:46:15

Dobrý večer. Omlouvám se, že zase otravuji, ale paní mi nabízí dvě dvouleté želvy, asi samci. Myslíte, že jsou v pohodě? Vím, že ty krunýře nejsou úplně v pohodě, ale asi to není takové. Přemýšlím, zda je mám vzít. Děkuji za radu.
IMG_20201001_194023.jpg
IMG_20201001_194003.jpg
IMG_20201001_193943.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » čtv 01. říj 2020 22:10:05

Krunýře jsou rachitické, to jste sama zmínila. Žádný jiný problém, který by šlo poznat z fotky, tam nevidím.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » pát 02. říj 2020 1:56:03

Děkuji za odpověď. Vzal by jste si taková zvířata?

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: úplný začátek

Příspěvek od mgeisselreiter » pát 02. říj 2020 7:40:32

Já bych v tom problém neviděl si je vzít, pokud vám nevadí ten vzhled. Samozřejmě se dají sehnat "hezčí" jedinci, ale to je také otázka ceny. I když já už pár let také chovám a odchovávám želvy, není vůbec snadné docílit, aby želva měla krásný hladný krunýř. To jste si mohla všimnout i zde v diskusích, kdy dotazující se mají u svých želv podobné rachitické krunýře a píší, že dělají vše dle návodů (teplota, vlhkost, krmení...). Mnohdy je to prakticky neovlivnitelné. Např. jsem odchovával mláďata od jedné samice společně za naprosto shodných podmínek a jedno bylo rachitické a druhé krásně rovné. Dle Mirka na to má vliv i dědičnost.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » pát 02. říj 2020 8:06:43

Mockrát děkuji za Váš názor. Na tom se shodneme. Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » pát 02. říj 2020 12:36:31

Je pravda, že absolutně rovných krunýřů se dosahuje jen velmi obtížně. I v přírodě si můžeme všimnout, že ne každá želva má absolutně symetrický krunýř a občas tam nějaký ten hrbolek je (u evropských druhů je to ale poměrně mírné). Při péči v teráriu jsou rachitické krunýře zejména důsledek rychlého růstu. Ten je zase dán tím, že jsou želvy každý den ve vhodných podmínkách (každý den se rozsvítí lampa, každý den dostanou jídlo...), což v přírodě není (počasí, hibernace...). I proto dospělé velikosti dosahují v přírodě jedinci kolem 20 let, v péči člověka to bývá polovina i při dodržení přísných podmínek chovu.

Sám mám zkušenost, že se dá "vychovat" želva s učebnicovým krunýřem i v teráriu, ale je to běh na dlouhou trať, během kterého chovatel musí striktně omezovat krmení a dvakrát týdně mají želvy hladovku... V této fázi, kdy jsou krunýře jen mírně hrbolaté, je nepravděpodobné, že by byl metabolismus nějak významně alterován, želvy mohou normálně fungovat.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » sob 03. říj 2020 16:56:38

Děkuji za odpověď. Trochu mě zarazilo, že paní mi psala, že želvy jsou dvouleté a měří 14 a 15 cm. To snad ani není možné, aby tolik vyrostli. Já měla takového samce a bylo mu 11 let. Ale prý to měřila přes karapax. Tak nevím, jak to měřila. A ještě mě zajímá, když kupuji takové zvíře, tak musí mít k registračním papírům i ten žlutý? A mám vyžadovat darovací smlouvu, když je nechce zaplatit?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » ned 04. říj 2020 0:14:02

Při hodně bohatém chovu to možné je, ale pokud je měřila přes vyklenutí karapaxu, tak budou menší.

Při koupi Vám musí být předána platná výjimka ze zákazu z komerce (žlutý papír). Platná je tehdy, pokud údaje v kolonce 4 (identifikační údaje jedince) odráží skutečný stav, případně pokud není platnost dementována podmínkou v kolonce 20 (nejčastěji po datu platnosti u transakčních výjimek). Pokud nechce současný majitel jakékoliv protiplnění (platbu), nejedná se o komerci, a tedy výjimka nemusí být platná. V tomto případě sepište darovací smlouvu, kterou při přeregistraci společně s registračním listem předložíte úřadu.

petulka
Matador
Příspěvky: 71
Registrován: úte 28. led 2020 12:30:22

Re: úplný začátek

Příspěvek od petulka » úte 06. říj 2020 4:19:35

Zdravím. Tak si přivezu další svěřence t. h. Jsou 2 roky staří a jsou to samci. Co mám použít do karanteniho akvária za substrát? Noviny jsou asi hloupost, že? A jakou UV žárovku mám dát na akvárium o velikosti 100/45/45 (délka, šířka, výška). Želváci mají cca 12- 13 cm. Mohu je pak dát dohromady se želvou, která má 7,4 cm? Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: úplný začátek

Příspěvek od Mirek » úte 06. říj 2020 12:07:34

Substrát záleží na Vás. Úplně čistý chov se preferuje u nemocných zvířat, u karantény používám normální substrát. Jen v případě řešení parazitóz je to nákladnější, protože ho pak musíte vyměnit. UV lampu, pokud budete dávat, tak kompaktní (Reptile 200 25 W) a výhřevnou bych dal podle toho, jak je akvárium odvětrávané (díval bych se po výkonu 60 - 80 W). Případně lze volit do takového prostoru výbojku s předřadníkem, ale to je do karanténního prostoru zbytečné. Pokud se jedná o společný chov s menší želvou, tak to záleží na mnoha faktorech včetně velikosti chovného prostoru, pohlavní dospělosti samců... Pokud budou v teráriu a budou pohlavně dospělí, tak počítejte, že spíš ne.

Zamčeno