Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nemocny oci

Snažíme se všichni pomoci
KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » čtv 26. pro 2019 14:53:49

Nevi někdo jak vyléčit bakterie v ocich? Vysledky ze steru Acinetobacter tandoii a potom Chelonobacter oris.
Trva to pomalu dva mesice, jediny co zabiral byl gentamicin kapky do oci. První příznaky blany v obouch ocich, myslel jsem ze to je Ackem, ale po vysledich steru je to jasny. Menim hobliny obden, desinfekce zelviho stolu probehla jiz několikrát.
Veterinarka mi dala Zinnat, ten po tydnu podle mne vůbec nepusobi.

Gentamicin blany z oci téměř odstranil, ale je videt ze ty oci sou furt takovy slzivy a mrka. Aktivita dobra, zere bez problemu.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocny oci

Příspěvek od euzelva » čtv 26. pro 2019 18:52:09

Na to jedině ATB, Pokud jedny nepůsobí je potřeba změnit. Veterinář by měl věděl.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » čtv 26. pro 2019 21:34:01

Vzhledem k tomu, že Zinnat obsahuje účinnou látku cefuroxim, ke kterému je rod Acinetobacter přirozeně rezistentní, tak účinek nelze očekávat. Navíc má cefuroxim spíše účinek na gram-pozitivní bakterie, oba uvedení zástupci jsou však gram-negativní, takže antibiotikum nebylo zvoleno správně a aktuálně plní pouze jedinou funkci, a sice zbytečně zatěžuje organismus želvy a ničí přirozenou mikroflóru.

Pokud gentamicin fungoval, tak znovu nasadit, případně, pokud není zánět výrazně rozsáhlý, zkusil bych možná lokální ATB. Když fungoval gentamicin, dá se předpokládat, že by mohly zabrat i ATB ze stejné kategorie, takže např. tobramycin (kapky Tobrex), případně neomycin (kapky Maxitrol - ty ještě obsahují kortikoidy, takže by měly zmírňovat zánět. Pokud ale není zánět nějak dramatický, tak bych ho zbytečně nemírnil). Alternativou by mohly být přípravky s ofloxacinem.

Dále dbejte na čisté prostředí a kontroly, Chelonobacter oris je obvyklým původcem respiračních onemocnění, tak ať se Vám ta nemoc nezvrhne... A pro příště doporučuji nechat udělat v laboratoři i test rezistence k antibiotikům, budete pak přesně vědět, které nejlépe použít a vyhnete se nepříjemnostem se špatně zvoleným léčivem.

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » čtv 26. pro 2019 22:00:22

Mirek píše:
čtv 26. pro 2019 21:34:01
Vzhledem k tomu, že Zinnat obsahuje účinnou látku cefuroxim, ke kterému je rod Acinetobacter přirozeně rezistentní, tak účinek nelze očekávat. Navíc má cefuroxim spíše účinek na gram-pozitivní bakterie, oba uvedení zástupci jsou však gram-negativní, takže antibiotikum nebylo zvoleno správně a aktuálně plní pouze jedinou funkci, a sice zbytečně zatěžuje organismus želvy a ničí přirozenou mikroflóru.

Pokud gentamicin fungoval, tak znovu nasadit, případně, pokud není zánět výrazně rozsáhlý, zkusil bych možná lokální ATB. Když fungoval gentamicin, dá se předpokládat, že by mohly zabrat i ATB ze stejné kategorie, takže např. tobramycin (kapky Tobrex), případně neomycin (kapky Maxitrol - ty ještě obsahují kortikoidy, takže by měly zmírňovat zánět. Pokud ale není zánět nějak dramatický, tak bych ho zbytečně nemírnil). Alternativou by mohly být přípravky s ofloxacinem.

Dále dbejte na čisté prostředí a kontroly, Chelonobacter oris je obvyklým původcem respiračních onemocnění, tak ať se Vám ta nemoc nezvrhne... A pro příště doporučuji nechat udělat v laboratoři i test rezistence k antibiotikům, budete pak přesně vědět, které nejlépe použít a vyhnete se nepříjemnostem se špatně zvoleným léčivem.
Dekuju za rozsáhlou odpověď. Mne veterinářka rekla ze Acinetobacter Tandoii u zelvy je normalni, ze ty bakterie jsou všude, ten Zinnat mi prave dala na tu druhou Chelonobacter Oris.
Ja mam výsledky steru kde je napsano na co je bakteria citliva, ale rekla ze to mi neda ze mi da Zinnat ze ten to obsahuje taky a aplikuje se primo do tlamy.
Mam tri zelvy, nejdriv to mela jen jedna ted to mají minimalne dve, lecim všechny tri. Zkusim si nechat předepsat ty zmineny kapky.
Jinak jak to myslite s "Chelonobacter oris je obvyklým původcem respiračních onemocnění, tak ať se Vám ta nemoc nezvrhne.."
Když to reknete jednodušeji prosim.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » čtv 26. pro 2019 22:26:52

Souhlasím, že Acinetobacter je komenzál, tudíž se běžně vyskytuje (nejen u želv, ale tento rod mají na kůži i jiní živočichové včetně lidí). Nicméně to nemění nic na tom, že se aktuálně přičiňuje při infekci. Je pravděpodobné, že primární infekci způsobil Chelonobacter oris, a všudypřítomný Acinetobacter dodatečně infikoval již oslabenou spojivku. Nicméně léčit je nyní nutné oba původce, protože jak jste psal, zánět již probíhá dlouho, možná už chronicky, tedy organismus si s tím neumí sám poradit.

Nevím, co máte ve výsledcích napsáno, ale pokud vycházím z toho, co nás učili, tak cefuroxim zabírá spíš na G+ bakterie, jak už jsem zmiňoval. Ne, že by neměl na G- žádný vliv, ale proč zbytečně dávat něco, co účinkuje málo, když na to máme účinnější ATB. Nicméně pokud v testech citlivosti vyšel cefuroxim dobře, pak je použití opodstatněné, ale pokud ani po týdnu nepůsobí, tak o tom pochybuji.

Pokud se infekce šíří, tak je na zvážení, jestli dát kapky nebo pokračovat v podávání celkových ATB. Já to nedovedu dobře posoudit, protože jsem želvu neviděl a nemám ani anamnézu (proto se na rady nespoléhejte 100%, vždy o tom musí rozhodovat někdo, kdo želvu osobně vyšetřil). Podávání pouze lokálních ATB, když se infekce šíří, by nemuselo stačit. Případně jde i kombinace lokálních i celkových ATB, ale tam to taky záleží na posouzení ošetřujícím veterinárním lékařem.

Pokud se jedná o respirační infekce způsobené Chelonobacter oris, pak jsem tím myslel to, že tato bakterie obvykle způsobuje respirační onemocnění, což obecně u želv jsou závažná onemocnění. Takže je důležité to nepodcenit, pořádně přeléčit a dbát na prevenci (zvýšená hygiena prostředí, pokud máte i jiné chovance v jiných teráriích, tak infekční terárium obsluhovat až poslední v řadě, dbát na mytí a dezinfekci rukou...).

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » pát 27. pro 2019 14:06:46

Mirek píše:
čtv 26. pro 2019 22:26:52
Souhlasím, že Acinetobacter je komenzál, tudíž se běžně vyskytuje (nejen u želv, ale tento rod mají na kůži i jiní živočichové včetně lidí). Nicméně to nemění nic na tom, že se aktuálně přičiňuje při infekci. Je pravděpodobné, že primární infekci způsobil Chelonobacter oris, a všudypřítomný Acinetobacter dodatečně infikoval již oslabenou spojivku. Nicméně léčit je nyní nutné oba původce, protože jak jste psal, zánět již probíhá dlouho, možná už chronicky, tedy organismus si s tím neumí sám poradit.

Nevím, co máte ve výsledcích napsáno, ale pokud vycházím z toho, co nás učili, tak cefuroxim zabírá spíš na G+ bakterie, jak už jsem zmiňoval. Ne, že by neměl na G- žádný vliv, ale proč zbytečně dávat něco, co účinkuje málo, když na to máme účinnější ATB. Nicméně pokud v testech citlivosti vyšel cefuroxim dobře, pak je použití opodstatněné, ale pokud ani po týdnu nepůsobí, tak o tom pochybuji.

Pokud se infekce šíří, tak je na zvážení, jestli dát kapky nebo pokračovat v podávání celkových ATB. Já to nedovedu dobře posoudit, protože jsem želvu neviděl a nemám ani anamnézu (proto se na rady nespoléhejte 100%, vždy o tom musí rozhodovat někdo, kdo želvu osobně vyšetřil). Podávání pouze lokálních ATB, když se infekce šíří, by nemuselo stačit. Případně jde i kombinace lokálních i celkových ATB, ale tam to taky záleží na posouzení ošetřujícím veterinárním lékařem.

Pokud se jedná o respirační infekce způsobené Chelonobacter oris, pak jsem tím myslel to, že tato bakterie obvykle způsobuje respirační onemocnění, což obecně u želv jsou závažná onemocnění. Takže je důležité to nepodcenit, pořádně přeléčit a dbát na prevenci (zvýšená hygiena prostředí, pokud máte i jiné chovance v jiných teráriích, tak infekční terárium obsluhovat až poslední v řadě, dbát na mytí a dezinfekci rukou...).
Koukam ze se veterinar asi hodne splet, ja tem vysledkum nerozumel, ale uz jsem to pochopil C znamena citlivy, ten cefuroxim tam ani není zminenej, testovali to na Cefpodoxim, Ceftiofur, Tetracyklin s tim ze na to je to citlivy a pak Penicilin "R" Enrofloxacin "I", Amoxicilin "R"
Ja tam tedka jedu tak si necham dat něco jinyho

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » pát 27. pro 2019 16:26:23

Tak jsem z veteriny doma, nechal jsem si dat ten tobrex a znovu gentamicin, mam to zkusit kombinovat.
Ten zinnat prej obsahuje i Cefpodoxim, Ceftiofur.
Ptal jsem se na ten tetracyklin, to se uz ji nechtělo minule davat, ale ze mi ho muze objednat, ale prej to je hrozny svinstvo a dava se to jako poslední moznost.
Navíc mi dneska jedna zelva zacla krupat zobákem při zrani, je to jak kdybych louskal prstem, prokrupaval klouby, je to slyset na celou mistnost

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » pát 27. pro 2019 16:44:07

K omylu patrně došlo, ale abych zase nebyl takový raz, tak se jednalo spíše o ne úplně dobrou znalost zařazení antibiotik, leč samozřejmě lékař by si neměl dovolit medikovat něco, co je neúčinné. Zmíněná antibiotika - cefuroxim, ceftiofur a cefpodoxim - se řadí do kategorie cefalosporinů. Veterinář si tedy patrně řekl, že je jedno, které cefalosporinové ATB předepíše, protože ATB jedné kategorie mívají stejný mechanismus účinku. Nicméně, aby to nebylo tak jednoduché, cefalosporiny se dále rozřazují do čtyř generací, přičemž s rostoucí generací roste citlivost G- bakterií a klesá G+ (tedy I. generací se léčí G+ bakterie, IV. generací G- bakterie). Zmíněný cefuroxim je II. generace, ostatní dva zmínění zástupci III. generace. Pro Vás to není vůbec podstatné, píšu to jen, abych vysvětlil, proč jsou někteří zástupci účinní a jiní ne, přestože jsou ze stejné kategorie.

Tetracyklin bych nedoporučoval ani já, opravdu je to až jedna z posledních možností. Navíc u plazů nejsou prakticky registrované veterinární léčivé přípravky a použití léčiv registrovaných pro jiné druhy nese vždy riziko.

Zinnat cefpodoxim a ceftiofur neobsahuje. Díval jsem se do databáze SÚKL, do příbalového letáku i do SPC daného výrobku a všude je uveden jen cefuroxim.

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » pát 27. pro 2019 17:29:52

Mohl by jste mi prosim napsat nejaky lek který obsahuje cefpodoxim nebo ceftiofur? Nechal bych si ho předepsat.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » pát 27. pro 2019 20:16:33

Zase moc ty léky nestřídejte. Určitě bych vysadil ten Zannit, který neúčinkoval, ale pokud máte ten gentamicin, který Vám fungoval, tak podávejte ten. Ono se to nevyplatí takto rychle střídat antibiotika. Jednak tím dochází k zbytečnému zatěžování organismu, ale taky roste riziko vzniku rezistence bakterií.

Pokud byste potřeboval v budoucnu terapii měnit, tak už šel za někým, kdo více rozumí plazům. Vyplatilo by se znovu udělat testy rezistence, ačkoliv by se měly dělat před zahájením léčby, nicméně na tom už nesejde. Pokud se jedná o konkrétní přípravky, tak by je měl dohledat veterinární lékař, protože ten musí zvolit vhodný přípravek podle dávkování a lékové formy. Podle toho pak objednat, případně, pokud se jedná o registrovaný humánní přípravek, vydat recept.

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » pát 27. pro 2019 22:39:47

Dobře budu davat gentamicin ten opravdu zabiral a po vysazeni prisel na radu zinnat a doslo spis o trosku k horseni

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » pon 03. úno 2020 21:57:07

Dobry den, dnes jsou zelvy po treti davce leku Fortum. Lecba trva 6-8davek, ja pry mam dat 6 protože nevypadaji zelvy tak spatne.
Momentalne nemoc probiha dva mesice. Spatny oci prej nemusi byt ani tak z ty bakterie. Blany tam téměř uz asi ani nevidim, ale zelvy castejc mrkaji. Je mi to cely zahadou.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocny oci

Příspěvek od euzelva » pon 03. úno 2020 22:08:25

A co nějaká alergie?
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » pon 03. úno 2020 22:19:40

A na co? Predtim jsem mel lignocel s piskem ted mam hobliny a nic se nezmenilo, jestli tomu chapu teda dobře když vemu zdravou zelvu a necham ji udelat stery tak chelonobacter oris se tam najde taky? aspoň tak mi to bylo vysvetleno, jde tam o to pokud je bakterie premnozena tak muze napadat oci, ale asi je to soucast každý zelvy, je to tak nebo se pletu

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocny oci

Příspěvek od euzelva » pon 03. úno 2020 23:11:25

Vyzkoušejte ještě vypnout UVB lampu. Některé želvy jsou na některý typ lamp alergické. Představte si sebe. Najednou Vám začne téct z očí, pak se tam zákonitě rozjede pár nežádoucích procesů. Najít příčinu není lehké. Jděte cestou nejmenšího odporu. Substrát, osvětlení, dekorace, jídlo.......Neříkám, že to 100% pomůže, ale vyloučíte základní možné problémy bez výrazných nákladů.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » úte 04. úno 2020 13:23:17

KapitanDemo píše:
pon 03. úno 2020 22:19:40
A na co? Predtim jsem mel lignocel s piskem ted mam hobliny a nic se nezmenilo, jestli tomu chapu teda dobře když vemu zdravou zelvu a necham ji udelat stery tak chelonobacter oris se tam najde taky? aspoň tak mi to bylo vysvetleno, jde tam o to pokud je bakterie premnozena tak muze napadat oci, ale asi je to soucast každý zelvy, je to tak nebo se pletu
Bakterie se mohou nalézat i u zdravých jedinců, ale úplně ne v očích. Nicméně Pokud je spojivka nějakým jiným patologickým procesem oslabena (jiný patogen, deficit vitamínu A i ty alergie...), pak oportunní patogeny využijí příležitosti a vytvoří sekundární infekci. To je sice krásná teorie, ale prakticky nemusí být jednoduché odhalit primární příčinu. Ten vitamín A jste zkoušel?

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » úte 04. úno 2020 15:28:41

ja mam výbojku od znacky SunLux, zkusim ji tedy vypnout mam ještě nahradni samostatnou vyhrivaci zarovku, to me nenapdlo vyzkoušet. Vitamin A jsem zkousel Kombisol, ale to bylo na zacatku když měli blany, ted davam Beaphar turtle vitamin, je tam A,D,E..
Oci mají bez blan, ale trosku vlhky od slz a mrkaji v intervalu třeba každých 10-15s...

Dnes reknu veterinari at jim pichne vitamin A,D,E + podpurnou léčbu, nerozumim tomu snad bude on vedet, ještě mi bylo receno glukozu dat.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » úte 04. úno 2020 20:56:55

Podpůrná léčba proč ne, jen pozor na vitamín D, dá se předávkovat. Nicméně v rukou veterináře by k tomu nemělo dojít. Abych se přiznal, došly mi nápady. Patrně nezbude, než zkoušet symptomatickou a podpůrnou léčbu a pravidelně vyplachovat antiseptickými očními kapkami...

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » úte 04. úno 2020 21:09:09

Veterinar mi teda do každý zelvy dnes dal 1ml NaCL 0,9% jedna se o nejaky fyziologický roztok a každý dal do zobaku vitamin stříkačkou na nazev si nespomenu něco od Z.
Když tu byla zminena alergie, napadlo mi ze v mistnosti okolo okna mam plisen, blizko toho je zelvi stul, (dela se mi kazdou zimu)
Rikal ze to s tim muze taky souviset.
Zelvy kazdopadne nevypadaji ze by měli umřít, myslim ze když se to dal nezlepsi a zustane to momentalne jak je do leta vydrzi a ve vybehu se to samo mozna srovna, kdoví o co presne jde

Ještě mi rikal ze by mozna bylo dobry jim nekde nechat vypláchnout plice

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » úte 04. úno 2020 23:11:23

Fyziologický roztok je mximálně tak na zavodnění, terapeutický význam to příliš nemá. Teoreticky by to mohla být příčina, ale s určitostí těžko říct. K laváži plic byl uvedený nějaká důvod? Laváže dýchacích cest se dělají při diagnostice pneumonií (laváž se pak odesílá na mikrobiologickou kultivaci)...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocny oci

Příspěvek od euzelva » úte 04. úno 2020 23:19:54

Asi Vás mrzí, že želvy jsou jinak v pořádku, nemusí to být navždy. V podstatě bych na to šel přesně obráceně, zkuste tu lampu vypnout. Takovou Rubavu nemusí zvládnout :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » úte 04. úno 2020 23:49:57

Zdalo se mu ze z tezka dychaji (Zelvu videli ještě další tri veterinářky a ty nic nerikaly)… Ja je dolecim tim fortunem a necham je napokoji, Nic uz asi ani jiného nezbyva

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » stř 05. úno 2020 0:06:43

Ještě prosim o radu v navodu k vybojce se pise Minimalni doporucena vzdalenost od zelvy je 30cm, ja ji mam k zelve třeba 20cm, chapu to dobře ze do 30cm je to OK a nad 30cm je to spatne?

Frito
Pokročilý
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. zář 2014 18:09:01

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Frito » stř 05. úno 2020 8:17:48

Přesně naopak, minimální vzdálenost je 30 cm tudíž 20 cm je málo. Na výbojce je nejspíš napsáno PAR 30 pokud nemůžete dát výše existují ještě výbojky PAR 20 cm ty se hodí do nižších prostor. (tak je to u těch 35W)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocny oci

Příspěvek od euzelva » stř 05. úno 2020 12:42:11

Výbojky vesměs nedělají želvám žádné problémy, dávají se tak vysoko jakou teplotu pod nimi potřebujete. SunLux já nepoužívám neboť jsem s nimi nebyl spokojený, ale to už je věc názoru. Nespekulujte a vypněte ji, čemu nerozumíte :D Nepoužívejte ji minimálně měsíc, a uvidíte zda to bude mít nějaký efekt ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » stř 05. úno 2020 15:52:11

Tak dnes zelvicky vypadaji o moc lip a nemrkaji, v koutku oka něco je, ale toho sem si vsim az na fotce, realne to vlastne videt není, je to hodne dobře zaostreny, kouknete a posudte.
Dnes je ceka 4 davka atb
Přílohy
84354391_220740235618036_4070135069543497728_n.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » stř 05. úno 2020 17:43:04

To by mohlo být třetí víčko, občas jde vidět. Jinak vidím zdravé oko. Chápu správně, že toto je stav po vypnutí UV zdroje?

KapitanDemo
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 26. pro 2019 14:50:16

Re: Nemocny oci

Příspěvek od KapitanDemo » stř 05. úno 2020 19:17:24

Jestli pomohlo vypnuti UV nevim, ale bylo i vyple dnes, zaroven jsem včera vystrikal plisen okolo oken a dnes znovu, ještě to cely neslezlo.
Zaroven tedka predchvili dostali 4 davku leku Fortum, ocekavam tedy ze zítra to bude ještě lepsi.
Kazdopadne po delší prohlídce zelv 2 nemrkaji 1 ještě mrka, ale oci mají podle mne uz hezky.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocny oci

Příspěvek od euzelva » stř 05. úno 2020 19:34:48

Vsadil bych na lampu :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocny oci

Příspěvek od Mirek » stř 05. úno 2020 19:58:29

V porovnání s tou plísní bych to asi taky viděl nakonec na tu lampu. Vůbec by mě to nenapadlo, ačkoliv je to vlastně logická příčina...

Zamčeno