Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva zelenavá se na podzim zahrabala

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » sob 12. říj 2019 10:08:17

Dobrý den, mám dvě želvy zelenavě (samci). Jedné je 7 a druhé 6 let. Dříve byli spolu v terárku ale začli se kousat, narážet do sebe, lézt na sebe. Tak jsem je rozdělil, každá má dnes své terárko. Minulý rok nám ale v září starší želva na chatě utekla. Další rok se nám v červnu vrátila (babička byla na terase a náš želvák k ní přišel). To znamená, že poprvé zimovala, protože jsem je předtím ještě nezimoval. Toto léto nebyla ve výběhu venkovním kvůli stěhování. A nyní můj problém. Ta starší želva se mi před několika dny zahrabala (mám v terárku lignocel). Všiml jsem si, že několikrát měnila pozice, protože terárko (120x60x50 cm3) je tak z poloviny rozhrabané. Asi po dvouch dnech jsem jí zhasnut světla, jak jsem se už někde dočetl, ale úplně si nevím rady. Nejvíce se bojím nějaké nemoci, ale želva byla přes léto v teráriu s tou druhou, ale pak se začli rvát, rozdělit jsem je a pomalu byla vice a vice neaktivní až se zahrabala. Mladší druhá želva má možná trochu sníženou aktivitu, ale chuť k jídlu má, tak je snad v pořádku, ta ještě nezimovala. Děkuji za případné rady. Jinak kdyby bylo potřeba, není problém koupit inkubátohibernátor na přežimování želv, protože příští rok bych je obě rád zimoval.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » sob 12. říj 2019 11:27:14

Rozhodnutí, jestli zimovat záleží na vás. Pokud se rozhodnete, že ano, pak postupně snižujte teploty až na teplotu zimoviště. K zimování je možné přístoupit pokud je želva zdravá a má dostatečnou kondici. Zimovat pochopitelně nemusí celou zimu. Pokud zimovat teď nechcete, pak bude nutné dopřát alespoň odpočinkové období, tedy při snížených teplotách, avšak ne tak nízkých, aby želva zazimovala.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » sob 12. říj 2019 20:55:46

Děkuji za odpověď. Asi bych tento rok nezimoval, začnu příští rok obě dvě společně. Takže je v pořádku, když nechám vypnuté světla? V pokoji mám 20 stupňů Celsia. Pokud je teplota nevhodná, zařídím podle vašich rad.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » sob 12. říj 2019 22:45:18

Ne, že nevhodná, ale nižší by byla lepší. Je nutno říct, že odpočinkové období je u nezimovaných želv řekněme nutnou obětí. Ve vašem případě se želva pravděpodobně začala připravovat na zimování, avšak nastavené podmínky v teráriu tomu neodpovídaly. Další setrvání v těchto podmínkách by bylo fatální (důsledkem přehřívání), a proto je nutné v takových případech přistoupit ke klidovému období - tedy k vypnutí osvětlení. Tento krok zajistí, že želva nebude chována v teplotně nevyhovujících podmínkách (nebude přehřívána), na druhou stranu se ale bude její organismus nacházet někde mezi zimováním a aktivitou. Tedy nebude přijímat potravu, ale bude nadměrně spotřebovávat zásoby. Z těchto důvodů není možné toto období dlouhodobě udržovat, ale taky pokud se povede snížit teplotu i níže, než je pokojová, bude to mít lepší výsledek.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » pon 14. říj 2019 15:50:14

Dobře, tak já bych asi želvě radši snížil teploty. V pokoji mám 20 stupňů, to je ale moc. Jediné co mě napadá je koupit inkubátor od exo terry a tam ji i se substrátem přendal a pomalu snižoval teploty. Nevím jestli je to vůbec dobrý nápad a jaký na to budete mít názor. Kdyby to bylo dobré, tak bych želvu v tom mohl nechat regulérně přezimovat? Slyšel jsem totiž, že před zimováním se má želva nějak vykoupat aby se vyprázdnila atd. Díky.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » pon 14. říj 2019 16:17:33

Ano, v inkubátorech, kde je teplota řízena Peltierovým článkem lze i zimovat (resp. lze nastavit teplotu vhodnou k zimování). Stejného výsledku lze dosáhnout i s monoklimatickými chladničkami, samozřejmě za předpokladu hlídání vlhkosti a optimalizace teploty. Ideální je i záložní zdroj, protože při náhlých výkyvech teplot v důsledku výpadku elektřiny jde želvám o život.

Samozřejmě při zimování v domácích podmínkách je nutné dodržet postupné snižování teplot. V tomto období se želva i pravidelně koupe a posledních 14 dní se nepodává potrava, aby se vyprázdnil gastrointestinální trakt. Pokud už ale želva začíná stagnovat (teploty nižší než pokojové), tak se už žádné koupání neprovádí. Postupné snižování už u Vás moc nepřipadá v úvahu, když jsou světla vypnutá. Koupání by patrně možné bylo, na druhou stranu aktivovat polospící želvu koupelí není úplně to nejvhodnější.

Nicméně na zimování je nutná dlouhodobější příprava (želva si musí nabrat depotní tuk, musí se postupně snižovat teplota, želva se musí vyprázdnit...). Jednak jsou tyto úkony nutné, aby želva zimování zvládla (zásobní tuk), ale také se těmito kroky stimulují určité neurohumorální mechanismy, které organismus na zimování připravují a ovlivňují celý proces hibernace. Samozřejmě venku toto běží bez přičinění chovatele, doma je nutné podmínky alespoň vzdáleně simulovat. Ve vašem případě už je na zahájení těchto změn docela pozdě a provedení by bylo výrazně ztížené tím, že želva již není aktivní. Z toho důvodu bych já osobně volil pouze klidové období ve snížených teplotách, nikoli však hibernaci.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » pon 14. říj 2019 20:44:15

Děkuji moc, že se mi nadále věnujete, toto fórum je opravdu výborné. Dobrá, zimovat tedy nebudu, ale musím s tím něco udělat. Želvu bych tedy nechal odpočívat. Jestli to dobře chápu, tak bych měl teplotu snížit oproti pokojové teplotě, ale zdaleka ne na teplotu hibernace. Takže bych koupil ten inkubátor a pomalu snižoval teplotu podle vašich rad až na teplotu odpočívání.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » úte 15. říj 2019 11:13:35

Technicky stačí i ta pokojová, ale jak jsem zmínil, čím nižší teplota, tím méně zásob želva spotřebuje a tím méně aktivní metabolismus bude. Z toho důvodu já osobně doporučuji při klidovém období nižší teploty, než pokojové (například chodba). To také souvisí s množstvím světla a ruchem - na chodbě je méně světla a je tam menší provoz.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » stř 16. říj 2019 16:50:48

Jediné místo u nás v domě, kde je chladněji, je garáž. Teď jsem měřil a je tam aktuálně 17,9 stupně Celsia. Mohl bych jí tam někam dát v přepravním boxu na želvy od exo terra. Nevím, zda je to dostatečná teplota. Stále je tu ale možnost koupit inkubátor, kde lze nastavit jakákoli teplota. Nevadí mě, že je to drahá věc, dříve nebo později to budu chtít koupit minimálně pro zimování pro příští rok.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » stř 16. říj 2019 18:46:55

To už je na Vás, jestli koupíte inkubátor nebo garáž. Teplota v garáži je v pohodě, pokud tam nedochází k náhlým výkyvům.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » sob 19. říj 2019 9:51:14

Tak jsem želvu přendal do přepravního boxu na želvy, dal jsem jí tam 10 až 15 cm substrátu. Také jsem si rychle zvážil a zhubla z 639 g (11.9.2019) na 636 g (19.10.2019). Želva je nyní v boxu a celkem dost se pohybuje. Zkusím jí dát do té garáže a uvidím co bude dělat. jestli usne nebo bude aktivní. V tom případe abych ji asi měl dát do terária a pomalu zvyšovat teploty? Díky. Kdyby se zahrabala a usnula, tak jak dlouho jí může odpočinek trvat? Díky!

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » sob 19. říj 2019 18:56:04

Hmotnostnímu rozdílu bych nepřikládal vůbec žádný důraz, tři gramy jsou u takto velké želvy běžnou odchylkou. Se snižujícími se teplotami bude klesat i aktivita. Je otázka, jestli želvu po tak krátné době budit a dávat ji do terária. Těch teplotních změn by bylo až moc za krátkou dobu. S odpočinkem nepočítejte déle než měsíc, spíš i kratší dobu (vezmu-li v úvahu, že nějakou dobu již trvá, tak bych volil dva, tři týdny). Prolongace takového stavu by vedla patrně k neúměrnému vyčerpávání želvy.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » ned 20. říj 2019 10:26:10

Želva je tedy s garáži. Je v rohu boxu hlavou směrem k tomu rohu. Nezahrabala se a má vylezlou hlavičku z krunýře, takže když se přiblížím, tak normálně na mě kouká a je vzhůru, ale nehýbe se. Nemůžu ji tam přece nechat zavřenou když nejde spát. Mám tedy ještě pozorovat a když nepůjde spát, tak ji mám vrátit do terária a pomalu zvyšovat teploty?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od euzelva » ned 20. říj 2019 11:07:09

Pravděpodobně jste ji tam dal brzy. Teplota v garáži by měla být max do 10 stupňů a tma. Nechte ji tam ještě pár dní, ale pokud bude koukat musíte ji dát zpět a do garáže až bude pospávat a lepší připravená na zimování.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » úte 22. říj 2019 16:18:04

Želva asi po jednom dni v garáži začala projevovat velkou aktivitu a začala po boxu chodit a dělat nepořádek. Přendal jsem ji tedy zpět do pokoje do terária a mám teď otevřené okno, abych měl v pokoji kde je želva teplotu bližší k teplotě v garáži kde byla. Želva normálně chodí po teráriu, ale je ještě asi trochu utlumená nižší teplotou než mívá normálně. Dával jsem jí granule (sera reptil proffesional herbivor) a z misky si nedala, když jsem jí chtěl dát z ruky, tak si hned dala. Želva vypadá v pořádku až na bělejší zobák než bývá normálně, přikládám fotku zobáku. Zatím mám v plánu pomalu zvyšovat teploty a uvidím, jak bude želva reagovat a jestli jí ten krátký odpočinek stačil.
IMG_20191022_161241.jpg
IMG_20191022_161246.jpg
IMG_20191022_161250.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od euzelva » úte 22. říj 2019 21:48:51

Nevypadá, že by se ji chtělo odpočívat. Každopádně jste to špatně pravděpodobně vyhodnotil a želvě se spát nechtělo. Někdy při změnách počasí hlavně na podzim se mohou projevovat náznaky útlumu, ale to neznamená ještě, že chce zimovat. Hlavně to s teplotami nepřežeňte a simulujte spíše průměrné teploty odpovídající potřebám želvy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » ned 03. lis 2019 11:09:14

Když jsem zjistil, že želva v chladnější garáži nechce spát, dal jsem ji do terária a pomalu zvyšoval teploty až na normální, co vždy má. Asi po týdnu se mi opět zahrabala, teď je zahrabaná přestože se normálně svítí. Předchozí zkušenost, když jsem ji dal do garáže, se moc neoplatila. Takže myslíte, že stačí pomalu snížit teploty až na pokojovou a želvu nechat spát? Je tady ale ten problém, že ve větším teplu rychleji spotřebovává zásoby. Nebo lze tento problém řešit znovu a jinak?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od euzelva » ned 03. lis 2019 12:41:22

Zhasněte veškeré osvětlení a pokud můžete překryjte něčím terárium a uvidíte ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » pát 15. lis 2019 21:15:11

Želva stále, tedy už 12 dní, spí. Nevidím žádné znaky pohybu, nemění pozice během spánku zahrabaná v substrátu. Potýkám se ale s problémem, že povrch substrátu v teráriu začal plesnivět. Pokud se snažím aspoň vršek, tu jemnou bílou pokrývku, sundat, stejně potom zase vyroste. Nevím, co s tím dělat, ale určitě nebude dobře, aby želva spala v takovém prostředí.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » sob 16. lis 2019 13:10:55

Jedině vyměnit, jinak se plesnivějící substrát vyřešit nedá. Ideálně i provést sanitaci terária, ale s ohledem na to, abyste želvu moc nebudil to asi nebude moc dobře proveditelné.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » pon 16. pro 2019 16:32:57

Dobrý den, tak po delší době vám píši. Jak byla želva v teráriu, tak substrát zplesnivěl a želvu jsem asi před 1 až 2 týdny přendal do přepravního boxu s novým substrátem (lignocel, jak je nový tak je samozřejmě hodně vlhký). Želvu mám teď v šatně, tedy v pokojové teplotě. Přemýšlím že želvu přendám do garáže, kde je asi 15 až 17 stupňů Celsia. Taky bych ji chtěl vyhrabat, zkontrolovat a zvážit, ale vím, že je špatné ji rušit. Rád bych věděl váš názor, díky.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » pon 16. pro 2019 17:18:30

Můžete přesunout i do garáže, tam bude mít větší klid. Zvážit můžete. Zřejmě se probere, ale zase budete mít obrázek o jejím stavu. Samozřejmě platí, že manipulace se omezuje na nutné minimum.

David Kubisch
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř 09. říj 2019 15:43:14

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od David Kubisch » sob 04. led 2020 19:18:05

Želva byla týden v garáži. Chodil jsem ji pozorovat. Byla často probuzená s vystrčenou hlavou a koukala, občas i chodila. Říkal jsem si, jestli ji ten odpočinek už nestačil. Přesunul jsem ji tedy do terária a pomalu zvyšoval teploty. Želva byla velice neaktivní, snědla možná pár granulí, takže v podstatě ani nejedla. Ještě něž jsem se se svícením a teplotami dostal na normál co vždy má, tak se mi zahrabala. Nyní už asi 4 dny spí a je zahrabaná v teráriu. Chtěl bych se zeptat, co byste mi teď poradil. Jestli želvu přenést opět do garáže nebo s nějakými podmínkami ji nechat v pokoji. Jelikož jsem špatně poznal, zda je želva už odpočatá, tak bych se chtěl také zeptat, jak poznám, kdy je želva už odpočatá a je čas k najetí na normální režim. Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od Mirek » sob 04. led 2020 23:03:40

Hlavně byste si měl uvědomit, že změnou podmínek každý týden to rozhodně nevyřešíte a naopak to té želvě spíš ublíží. Vypněte světla a nechte ji tak. Možná bych ji už ani nedával do té garáže, protože by to znamenalo jen další změnu navíc. Není to zimování, takže podle toho se k tomu také přistupuje - nemůžete očekávat, že želva bude strnule spát (i při pravém zimování některé želvy lehce mění pozice), zároveň taky musíte najít vhodnou dobu této "odpočinkové" fáze, protože to není pro želvu fyziologický stav. Nicméně rozhodně to není týden ani dva. Přesnou délku Vám nikdo neřekne, protože na to zkrátka nejsou tabulky. Vzhledem k tomu, že tento způsob chovu je patrně nevyhovující, doporučil bych pro příští zimu zvážit pravou hibernaci. Samozřejmě klady a zápory si musíte zvážit sám.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva zelenavá se na podzim zahrabala

Příspěvek od euzelva » pon 06. led 2020 19:10:12

Tak nevím jak toto nakonec dopadne, neustále něco měníte a to je nejhorší varianta. Pokud máte v garáži 2 - 7 stupňů a místo pobytu želvy musí být také ve tmě, pak jste ji tam měl nechat. Asi to tak nebylo. Teď sám vidíte, že odpočinek potřebuje, další kroky musíte zvážit sám. Musíte všemu dát čas, a ne měnit vše jak na závodní dráze. Obě fáze jak zazimování i probouzení není otázkou týdne, ale 1 - 2 měsíce. I když to možná nevypadá pohledově, tak želva prostě potřebu na vše čas.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět