Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želvičky se zahrabávají

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Marta4 » sob 17. pro 2016 22:24:49

Dobrý večer,

chtěla jsem opět poprosit o pár rad:

Nejprve osvětlení želvária. Mám zapnutou 12 hodin UVB zářivku a 12 hodin bodové osvětlení. Někde však je napsané i denní světlo. Mohu mít jen UVB zářivku (přijde mi, že světla vydává dost)...

Pak jsem kontaktovala chovatele, a asi pozjistila proč se jedna želvička zahrabala pod domečkem, vůbec nevylézala a druhá vycházela z domečku jen na cca 3-4 h. denně. Bylo jim teplo, substrán jsem na jejich potřebu zvlhčovala minimálně. To jsem podle návodů už napravila. Takže opravdu změnit podmínky.
Přesto se schovávaly pořád v domečku, kdy jedna se tam zahrabala a nevěděla kdy je den a noc, druhá byla vevnitř.
Nakonec jsem zkusila odstranit domek. To zafungovalo tak, že jsou aktivní, ráno po rozsvícení se pomalu vzbudí, cca půl hodiny jsou pod lampou, pak jedí (žravé jsou dost), chodí, opět lampa, chůze, jídlo, lampa...
Jedna však k večeru vyhledává ten nejchladnější kout terária a zahrabe se stejně...
Přijde mi, že bych potřebovala v chladnější části želvám snížit teplotu (je cca 22 stupňů). V paneláku to je však trochu problém, a přenést na noc želvárium (cca 40 kilo) jinam nereálné.
Nevím, zda by pomohlo a je vůbec dobré, vypnout během dne párkrát třeba bodové světlo, aby se nedělalo větší teplo, a jak často...
A pak jak s domečkem, zda počkat, a zkusit to až budou starší, zvyklejší na nové podmínky, a opět ho vrátit, nebo bez něj, nebo ho tam dát a čekat, až za pár týdnů vyjdou a vzdají to... Bojím se, že pak zase zůstanou tam...
Nebo mě taky napadlo jim dát domek navečer a ráno ho dát pryč, ale to mi přijde už divný...
Jinak myslím, že zimovat nechtějí, jsou dost malé (5 měsíců), a co jsem si četla o zimovaní atd., tak mi to úplně nepřijde... Proto rozepisuji vše co možná nejpodrobněji, neboť mi přijde, že jsou aktivní dost.
Taky si trochu říkám, jak to řešit pak v létě, když je v panelovém domě jako v pekle a výběh ven zajistit nelze. Nebo to je v létě pro ně jiné...
Trochu mě napadlo dát do studené části želvária třeba kamínky (ty věšinou chladí), a třeba by jí bylo příjemněji...
Nemáte prosím nějakou radu...

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » ned 18. pro 2016 2:43:18

Denní světlo není vždy nevyhnutelně nutné, ale já osobně bych ho instaloval i do dobře prosvětlených terárií. Veme si, kolik světla je v létě venku a kolik máte teď doma - už na to želvy reagují.

Že se želva k večeru zahrabe, to bych nepovažoval za její neaktivitu. Stejně tak teplotu bych neřešil. Zkusit můžete akorát terárko na noc otevřít a vyvětrat, nicméně ani tím nedosáhnete extrémní změny. Bodové světlo bych nevypínal - želvy jsou plus minus navyklé na nějaké podmínky a změnou byste tomu moc nepomohla.

Domek není podmínkou, ale na druhou stranu, želva se chce přirozeně na noc někam ukrýt. Nevím jaké konstrukce je Váš domek, ale já jsem ješte nezaznamenal, že by želvy ráno nevytáhlo teplo a světlo z lamp. Nicméně možné je vše.

V létě se horko v bytech řeší buď snížením teploty pod lampou a zkrácením svícení (zavedení pauz ve svícení výhřevnou lampou), popř. úplným vypnutím osvětlení. Kamínky, resp. oblázky, by želva měla mít v teráriu tak či tak jako suchý povrch.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

zahrabané unavené želvičky

Příspěvek od Marta4 » ned 18. pro 2016 16:15:13

Tak se přiznám, že už si moc nevím rady...
Teď jsem shrnula vše. Želvy vykoupala, prolila substrát, dala domek kde byl (takové velké "sisálové" iglů), protože se stejně zahrabávají, popř. běhají přes den kolem terárka jako by chtěly utéct (hledaly úkryt), a v noci se zahrabou. Ráno pokud neusnou večer navrchu jedna vstane druhý den na cca 3 h. druhá vůbec. Vyhrabávat je pořád asi není dobré? Někdy si říkám, že kdyby měly substrát 1 cm, žádný domek..., možná by to šlo, ale jak dlouho...
Někde jsem i četla, že se mají nechat obíhat terárium tak dlouho až si zvyknou. Názory se různí... Netuším proč zalézají... Mám je přes týden, možná to moc hrotím a řeším... Ale ráda bych udělala maximum...
Zářivku mají UVB, výhřevné světlo a nainstalovala jsem i denní světlo.
Zkusím je tedy nechat, jak to dopadne..., zda začnou nějak samy. Někdo radí snížit teploty až vypnout svícení...
Pak si říkám, a co čtu, že mohou už být zblblé z těch všech změn...
Někde jsem i četla, že se někomu želvička zahrabávala, protože terárium má růst se želvou, jako kolébka s dítětem (mám ho 90x55). Také, že želvička "trucovaje", když si ji přinese nový majitel a dá jí do nového prostředí.
Co mi radíte? Mám je pře týden. Mám dávat jídlo, svítit normálně, kropit...? A čekat jak to dopadne? Jak dlouho?

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

denní světlo

Příspěvek od Marta4 » ned 18. pro 2016 17:44:16

Může být jako denní světlo i toto?

Pak mám tuto UVB zářivku a nevím, zda už to není kombinace UVB a zářivky, že už kromě bodového světla mít nic není třeba?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » ned 18. pro 2016 19:34:02

Já bych nainstaloval denní sětlo a počkal co bude. Podmínky bych více neměnil a zstal u současně nastavených, jelikož další změny želvy akorát zmatou. Jak dlouho čekat, to je individuální. Ale nebál bych se po instalaci denního světla čekat klidně týden, deset dní. Pokud se nic nezmění, tak poté bych začal nějak hýbat s podmínkami.

Do terária vaší velikosti bych nainstaloval dlouhou lineární trubici, nikoliv v uvedeném odkaze zmíněnou lampu. Např.. tuto: http://euzelva.cz/zarivkove-svitidlo-14 ... nni-svetlo

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

zářivka

Příspěvek od Marta4 » ned 18. pro 2016 20:31:38

A je možné tuto zářivku sehnat i v elektru?

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

zářivka

Příspěvek od Marta4 » ned 18. pro 2016 20:46:50

Ještě jsem předtím nenapsala, že kromě té UVB zářivky, nahřívací žárovky, jsem dnes dodala to denní světlo a to toto:


Dala jsem ho doprostřed pod UVB zářivku. Může to být, nebo mám shánět tu zářivku?

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

zářivka

Příspěvek od Marta4 » ned 18. pro 2016 21:12:01

Popř. se zde objedná ta zářivka + kabel. Propojovací těleso asi né?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » pon 19. pro 2016 15:07:15

Jako nouzové řešení lze použít i tu zářivku, kterou jste posílala v odkaze (ten jsem z důvodu reklamy smazal). Vzhledem k velikosti terária denní lampa do objímky neporosvítí celý prostor, proto je vhodné instalovad lineární trubici.

Trubice a tělesa se dají koupit v elektru a to jak v provedení s elektronickým předřadníkem (T5) nebo s klasickou tlumivkou (T8). Pozor si musíte dát pouze na vhodné spektrum a samozřejmě velikost celého osvětlovacího tělesa tak, ať je úměrná velikosti terária.

Nevím, co myslíte označením "propojovací těleso", nicméně v odkaze na eshop pana Miloše, jenž jsem Vám posílal, je osvětlovací těleso T5 (elektronický předřadník) včetně zářivky denního spektra. Připojovací kabel si musíte dokoupit, nicméně to už je pár korun.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvičky už jsou v pohodě

Příspěvek od Marta4 » stř 21. pro 2016 12:46:58

Tak zářivku mám objednanou a do budoucna se bude určitě hodit, želvičky si už zvykly. :-) Trochu už se bojím s čímkoliv šachovat a cokoliv jim teď měnit. Děkuji moc za radu nechat všemu čas. Provedla jsem vše co šlo a nechala to na nich. Postupně každý den jsou aktivnější a víc "otrkané", obě. :-) Pro mě jako začátečníka laika je toho hodně nového než vše o nich pochopím. Jsem ráda za každou radu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » stř 21. pro 2016 15:51:30

Na to si časem zvyknete, že v želvím životě jeden den nic neznamená :)

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

krmení salátem

Příspěvek od Marta4 » pon 10. čer 2019 19:55:54

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jak je to s krmením želv salátem. Vím, že hlávkový by neměly. Ale co třeba salát kadeřavý?

Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » pon 10. čer 2019 19:58:00

Já bych se od osvědčeného neodchyloval. Maximálně tak jako pamlsek, ale více bych toho nedával.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

zářivka

Příspěvek od Marta4 » pon 23. zář 2019 17:10:38

Dobrý den,

chtěla jsem se poradit ohledně zářivky (denního světla). Cca před 3 lety jsem zde kupovala vše komplet (držák na zářivku, zářivku, kabel).
Dnes zářivka dosloužila a potřebovala bych dodat novou, ale vůbec netuším kterou zde z e-shopu vybrat. Přijde mi, že tam tato délka (55 cm) a 14 watt není.
Mohla bych prosím poprosit o radu.
V příloze posílám foto (snad mohu dát, když je to e-shop odtud).

Děkuji.
Přílohy
IMG_20190923_165255.jpg
zářivka 1.část
IMG_20190923_165234.jpg
zářivka 2.část

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » pon 23. zář 2019 18:22:02

Ve zdejším eshopu jsou LED tělesa, která mají nižší spotřebu. Proto délka a výkon tělesa neodpovídá zářivkovému tělesu T5. Můžete koupit klidně těleso podle délky s nižším výkonem, důležitý je pouze teplota světla.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od euzelva » pon 23. zář 2019 20:46:41

Bohužel tyto trubice pomalu a jistě nejsou k dostání. Nejlépe se poptat v místě bydliště v elektro prodejně. Vezměte si sebou starou ať vědí přesně co sháníte, anebo ofoťte veškeré údaje na trubici. Bohužel všechna světla jsou postupně nahrazovány LED osvětleními.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvy jinak chodí

Příspěvek od Marta4 » čtv 10. říj 2019 12:22:19

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda želvy zelenavé (3 roky, celoročně v teráriu), mají nějaké změny v chůzi, únavě..., když přichází chladnější období?
Jeví se stejně, jí, běhají po teráriu, vyndávám je ven. Ale všimla jsem si, že obě chodí jako když "stíženě" (jako by měly těžký krunýř a dosedají).
Svítím denní světlo 9.00 - 18.00, UVB 10.00 - 17.00, tepelný zdroj 10.00 - 16.00 (cca 32°C). Strava - pampeliška, jitrocel, kopřiva, ovoce jednou týdně, 4 granule denně.
Nevím, zda nejsou už vyčerpané...? Neměla bych svítit víc a nastavit větší teplotu...? Nebo naopak teploty snižovat, až vypnout cca 1 měsíc vše, aby si odpočinuly...? Nebo k veterináři..., a co by s nimi dělal...?
Moc děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od euzelva » čtv 10. říj 2019 13:30:06

Pokud takto svítíte již tři roky potřebovaly by odpočinek. Tedy snížit postupně teploty a uvidíte. Želvy reagují i na venkovní počasí, takže jejich proměna v chování může souviset s tím. Berte to opravdu informativně neboť Vaše želvy nikdo nezná tak dobře jako vy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » čtv 10. říj 2019 21:06:50

Děkuji za odpověď.
Přiznám se, že i po třech letech pořád moc nevím co a jak (kdy někde přečtu simulovat v zimě léto, někde nastavit měsíc klid...).
I když vím, že svoje želvy musím znát nejlépe, a na dálku těžko něco radit, tak pořád jsem trochu zmatená co změnit a na jakou stranu, abych pak nezmátla i želvy...
Myslíte, že mám tedy zkusit snižovat teploty? Jsou hodně aktivní, pořád se sápou po skle, a když nás vidí o to víc (nevím jak poznat, že jim v terárku něco nevyhovuje, nebo, že jsou jen naučené chodit venku po bytě...). Jí celkem dost, aktivní jsou také. Akorát netuším, zda je moc nepozoruji. Jen jsem si všimla, že vždy nesly krunýř hodně vysoko, a teď je mezera menší a k tomu obě pořád dosedávají. Jako by ho neunesly...
Zkusím tedy postupně během 14 dní snižovat teplotu a svícení. Mám dojít do úplného vypnutí světel? A na jak dlouho? Jídlo mám pak dávat? Co když budou všechny světla vypnutá, a budou čilé, mám nechat vše jak je nebo začít opět navyšovat? A pokud vše bude fungovat, že budou odpočívat, jak dlouho mají být vypnuta světla než dojde k navyšování, měsíc?
Moc děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od euzelva » ned 13. říj 2019 18:20:02

Když si nejste jistá a želvy nevykazují známky únavy nedělejte raději nic. Sama jste si odpověděla. neexistuje návod který by Vám zaručil úspěch ve Vašem prostřední, nýbrž pouze doporučení jak na to. To vše najdete například zde: https://euzelva.cz/zelvy-co-nezimuji
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

želvy celoročně v teráriu

Příspěvek od Marta4 » pon 18. lis 2019 18:01:08

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat "jak probíhá klidový režim u želv celoročně chovaných v teráriu bez zimování"...

V součastné době sníženo svícení - tepelný zdroj 10.00 - 13.00 (30°C), denní světlo 8.00 - 14.00, UVB 9.00 - 14.00.
Nevím, podle toho jak se projevují, zda stále snižovat, nebo nechat, nebo začít opět navyšovat...
Jedna želva (zelenavá 3 roky) jeden den spí, druhý vyleze. Druhá želva (zelenavá 3 roky) vyleze každý den po rozsvícení. Chodí obě spát trochu před zhasnutím světel. Nejí tolik jako před tím. Někdy odejdou dříve, než to zhasne, někdy to zhasne dříve, než zajdou do domečku.
Nevím jak dál pokračovat..., a zda dávat jídlo, nebo jen vodu, a jak dlouho...
Přijde mi, že když budu snižovat teploty do vypnutí, tak je zmatu, a když začnu postupně svítit normálně, tak si neodpočinou a vyčerpám je. Někdy jsou unavené, jí méně, tak začnu snižovat. Pak ještě nesvítí světla a už stojí před domečkem a čekají...
Tak nevím jak pokračovat.
Pak si říkám, že když se zimuje zdravá želva, tak se jí vše nastaví automaticky, snižuje, nedává jíst..., a taky se neřeší, zda chce jít do sklepa či ne. Ale je to víc jasnější, než to odhadnout sama...

Prosím o radu.
Děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od euzelva » pon 18. lis 2019 19:43:48

Jídlo samozřejmě nabízet pokud jedí. Postupně snižujte svícení a to hlavně výhřevnou lampou. Pak uvidíte jak budou reagovat.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Marta4 » pon 02. pro 2019 18:51:23

Dobrý večer,

tak v současné době je denní světlo 9.00 - 11.30, UVB 9.00 - 11.00, a výhřevný zdroj 10.00 - 11.00 (30°C).
Jedna želvička už vůbec nevylézá z domečku a druhá vyjde na 2 hodiny a jde zpět do domečku. Někdy jí, někdy jen vyleze trochu před domeček, spí, a pak se vrátí zpět do domečku.
Jak prosím teď postupovat...
Vypnout během týdne všechna světla? Nechat je čtyři týdny tak bez svícení, a pak začít vše během 14 dnů navyšovat? V pokoji je cca 19 - 20 °C. Mají zůstat spát v domečku, nebo je mám vytáhnout dát např. do krabice a odnést do sklepa kde je cca 15 - 16 °C?

Moc děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od euzelva » stř 04. pro 2019 18:46:30

Pokud jste se rozhodla pro odpočinek a želvy vypadají, že na to reflektují je potřeba postupně snižovat teploty i svícení. Výhřevnou vypnout úplně, no a uvidíte co bude 8-)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

období klidu u nezimovaných želv

Příspěvek od Marta4 » pon 16. pro 2019 17:06:52

Dobrý den,

tak všechna světla už 5 dní vypnuty.
Jedna želva je v domečku a už nevylézá, druhá stojí na stejném místě před domečkem a spí (sem tam otevře oči). Nejí.

Jak prosím postupovat dál? V místnosti je cca 19-20°C. Netopíme zde. Jak dlouho to takto vše nechat (měsíc), a pak postupně během dalšího měsíce vše navýšit na jarní teploty? Nebo déle?

Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » pon 16. pro 2019 17:21:16

Teď nedělat nic, jen dbát na to, aby byl substrát vlhký. Trvat to může i trochu déle, než jeden měsíc, v zásadě se nechává podle potřeby.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Marta4 » pon 16. pro 2019 18:49:01

Dobrý den,

děkuji moc za odpověď.
Mohu se prosím ještě pozeptat co znamená "dle potřeby"? Jako, že se začnou pak víc projevovat, i když bude vše zasnuté?

Moc děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvičky se zahrabávají

Příspěvek od Mirek » pon 16. pro 2019 22:05:15

Obecně řečeno ano, ačkoliv taky to berte s rezervou - želva v pokojové teplotě nebude nikdy plně aktivovat, to je fyziologicky nemožné. Nicméně kdy je ten správný čas, to musí poznat chovatel na svých svěřencích... Vím, že to jsou rady, které moc nepomáhají, ale o tom je kouzlo chovu želv :-)

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Odpočinek u nezimovaných želv

Příspěvek od Marta4 » ned 22. pro 2019 11:33:00

Dobrý den,

máme cca 14 dní všechna světla vypnutá. V pokoji netopíme (panelák 19 - 20 stupňů).
Jedna želvička je trvale v domečku, není jí slyšet, nevylézá.
Druhá před domečkem stojí, spí a sem tam kouká.
Dnes ta v domečku stále spí, a ta co stojí venku se šla se napít, vše obešla a čekala na místě kde se dávalo jídlo.

Moc nevím jak to teď udělat, zda to třeba nechat do nového roku, a pak pozvolna rosvicovat?

Děkuji za odpověď.

Marta4
Matador
Příspěvky: 57
Registrován: pon 12. pro 2016 17:13:21

Odpočinek u nezimovaných želv

Příspěvek od Marta4 » ned 22. pro 2019 12:08:41

Tak trochu ještě změna...
Dala jsem pochodující želvě jídlo, a za chvilku začala být slyšet v domečku druhá. Pak stála chvíli ve dveřích, koukala, a nakonec také vyrazila...
Teď moc nevím co dělat, zda začít pozvolna svítit nebo ještě nechat?

Děkuji.

Zamčeno