Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva zelenavá měkký krunýř

Upravujeme a napravujeme
Odpovědět
Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » úte 11. pro 2018 18:49:45

Dobrý den,
koupil jsem si želvu zelanavou
info o želvě narozena říjen 2018, váha 31g, délka 5.3 cm
svítím UVB 10 13W od repti planet, na teplo mám halogen sun 25W od repti planet,
doma mám želvičku 4 dny ( už když jsem jí kupoval měla měkší trošku krunýř)
svítil jsem doted 25cm nad zemí.... želvička má vrchní krunýř tvrdý zhruba jako tvrdé jablko, spodek má slabší, zhruba jako mandarinka.... želva se skoro nepohybuje ( už mě bylo vysvětleno najet na starý režim)
Jenom mě vyděsila nemoc krunýře, přisuzoval sem to (jako začatečník) tomu že je mladá na to aby ho měla pevný.... doporučil by mě někdo změnu? zda je to normalní popřípadě něco změnit? krmim čínským zelím a sypu vápníkem obden
přidávám i fotky, třeba něco okem odborníků poznáte :-)
Přílohy
IMG_20181211_172802.jpg
IMG_20181211_172756.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Mirek » úte 11. pro 2018 20:30:13

Těžko se radí, když želvu neznáme. Ale pokud je želva od renomovaného chovatele a ne od kdovíkoho, tak můžete vyloučit nemoc nebo špatné zacházení (vrozené vady se nedají vyloučit nikdy, ale za to předchozí chovatel nemůže).

Mláďata želv jsou přirozeně měkká, protože ještě nemají dostatečně mineralirovanou kostní matrix. Fyziologický stav je to do doby, kdy krunýř pruží a je lehce poddajný. V momentu, kdy se do krunýře začínají prsty bořit a krunýř je až plastický, jedná se o obrovský problém (způsobený nemocí nebo absolutně špatnými podmínkami), který nezřídka skončí úhynem.

Další možností jsou špatně nastavené podmínky. Právě v takovém případě želva není aktivní, omezeně přijímá potravu a k tomu měkkne. Proces změknutí nemusí trvat dlouho, u takto malé želvy je to otázka dnů, maximálně týdnů. V takovém případě je nutné nastavit chovné podmínky takové, které želvě budou vyhovovat. Želvu máte krátce, takže platí tatáž rada - nastavit podmínky stejné, jako u předchozího majitele a nelaborovat. UVB kompakt, který máte, není až taková sláva a v kategorii kompktů najdete i lepší. Při výměně doporučuji vyměnit za model s vyšším podílem UVB. Samozřejmostí je svícení kompakty s dostatečné vzdálenosti.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » úte 11. pro 2018 20:42:13

Před chvíli se mě povedlo spojit s chovatelem od kterého želvu mám, říkal že ještě zhruba rok, rok a půl bude mít tuhle strukturu a že s tím že nemá konzistenci shnilého jablka, je to normální u malé želvičky... takže jsem klidný, mohu se zeptat jaký typ UVB by jste mě doporučil a z jaké výšky svítit? u této co mám píše výrobce 30 cm (vhodné pro želvy) ale zdá se mě to dost vysoko, bohužel jsem udělal začátečnickou chybu a koupil jsem si lampy přidělané k sobě, takže musím méně svítit teplo (jinak bych želvu upekl) když to mám na 30cm je pod lamlou 39stupnu a podle vyrobce by UVB mělo byt vhodné... ovšem raději dám na radu chovatele než na marketing... velikost terarka je 60x30x35

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Mirek » úte 11. pro 2018 22:36:31

Je to malé terárko, ale já osobně bych volil silnější UVB - Reptile 200 13 W nebo i 25 W s tím, že bych podle toho dokupoval tepelný zroj. Nezdá se to, ale i ten 25 W kompakt hřeje v malém teráriu se to musí pečlivě vylaďovat. Svícení kompaktem z 30 cm je srovnatelné s tím, kdybyste tam žádnou lampu neměl. Lampu snižte, klidně 10 cm nad substrát. Nemusíte se obávat malignity UV záření, krunýř je pro UVB nepropustný, želva tedy přijímá UV pouze nekrytými částmi těla, což je celkově malá plocha.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » úte 11. pro 2018 23:44:26

a jak by jste mě poradil řešit mojí situaci, lampy mam přidělané k sobě, nedokážu mít jednu níž a jednu výš, jsem student a vydal sem se tím z peněz :/ myslíte že raději svítit teplo jenom pár hodin denně ( na tu dobu lampu zvednout tak aby tam bylo 40) a zbytek dne svítit UVB sníženým tak jak říkate? popřípadě existuje nějaká alternativa na teplo, která by to nepřehrála z blízké vzdálenosti? menší než 25w jsem nenašel

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Mirek » stř 12. pro 2018 1:56:14

Taky jsem ještě student, tak pro finanční stránku mám pochopení. Myslím si, že situace jde řešit aniž byste musel investovat velké peníze. Lze koupit objímku a flex-šňůru a zkompletovat si tak těleso pro žárovku. Správně by to měl dělat elektrikář, případně se prodávají již zkompletované sety s homologací. Instalujete to pak do terária (za síťku, na silikonem přilepené držátko...) a svítíte. Osobně používám tento systém v želvích stolech, protože je to taky nejjednodušší a nejpraktičtější. Časem se ale připravte na finanční výdaje. Časem ude potřeba vyměnit UVB, želva roste, teráko jí bude malé... Je to záležitost sice následujících let, ale počítejte s tím.

Rozhodně nelaborujte ve smyslu: "svítit po část dne, pak snížit těleso a svítit s UVB". Podle všeho má želva rozhozené podmínky a tohle by celý problém ještě eskalovalo.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » čtv 13. pro 2018 10:55:10

Dobře děkuji zkusim jestli mě nevrátí peníze za lampy nebo mě je ne vymění mám je doma asi 15 dní za 2 na sobe nezávislé jinak ta uvb jak jste zmiňoval je tedy optimální? Do budoucna s tím počítám i ve zverimexu mě řekli že světlo se musí měnit zhruba co 9 měsíců, pak že je neúčinné

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » čtv 13. pro 2018 13:15:13

Jinak bych nechal tuhle uvb či mám a vyměnil ji až za půl roku, pokud ale nevyhovuje vezmu podle vaší rady... Upřímně se moc v uvb nevyznám, na té co mám píšou že má svítit že 30cm... Podle toho co si tu čtu je to blbost a rád si nechám poradit

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Mirek » čtv 13. pro 2018 17:51:29

Ta co máte není nejhorší, ale není to taky na druhou stranu nic moc extra pro želvy. Nechal bych ji a za silnějěí vyměnil až při pravidelné výměně, což bývá u kompkrů někdy po 1/2 - 3/4 roce svícení. 30 cm je pro kompakt strašně moc. Z cca 30 cm svítím v teráriu výbojkami, které obecně poskytují mnohonásobné množství UVB než kompakt.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » čtv 13. pro 2018 20:20:59

dobře, tak ja to zkusím vyměnit tu double lampui za 2 single, mě právě zmátl marketing, výrobce na těch žárovkách má jaký odstup od substratu to má mít, a u téhle měl 30cm vzdálenost optimální pro želvu... tak sem nalétl, dobře děkuji za rady Martine :)

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » stř 22. kvě 2019 14:44:50

dobrý den, chtěl bych spíše radu, želva přes 14 dní nic nežrala ( idmítal pampelišky tak raději nejedl) pak jsem musel odjet na tyden a chodil se o ní starat otec, bohužel zapomněl sem mu říct o vápníku, dneska sem si všiml že želva je trošku měkká, jde promačknout zhruba o milimetru až dva a pocitově jako tvrdší ovoce, jedná se o želvu která je popsána tady výš... myslíte že když obnovím přísun vápníku vrátí se vše do normálu? nebo za 3 tydny želva nemůže změknout a mám to řešit že by mohla být nemocná a pod? děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Mirek » stř 22. kvě 2019 15:01:23

Želva nemá ještě ani rok, takže úplně tvrdý krunýř mít ještě nebude. Nicméně tři týdny je spolehlivá doba i na změknutí a rozvoji sekundární hyperparathyreózy, nicméně tenhle extrém nebude pravděpodobně Váš případ. Vliv na to možná má i UV osvělení, kdy mám zkušenost s tím, že k vytvrzování krunýře u želv pod slabými kompakty probíhalo pomaleji než po přesunu pod výbojku... Nicméně potvrzená informace to není a možná to je jen můj subjektivní dojem. Každopádně zvyšte přísun vápníku v krmné dávce a stav by se měl vyrovnat.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » stř 22. kvě 2019 17:57:44

Dobře je pravda že uvb mám silnější ale už bude 6. Měsíc svítit koupím novou

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » pon 02. zář 2019 12:17:11

Dobrý den,
obracím se na Vás dneska spíše informativně ale pokud by to bylo vážné chci to podchytit dokud to jde, želva si vede skvěle je akční žere, jednou tydně zhruba jí zkouším zmáčknout už je prakticky tvrdá jen za poslední tyden lehce ale opravdu lehce pruží... je to normalní? želve je 10 měsíců.. říkam není to nic extrémního spíše jestli se to může dít... ale zarazilo mě že má mezi "šupinama" zvláštní mezery (jako laik si myslím že kvůli růstu ale raději se ptám)
Přílohy
želva.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Mirek » pon 02. zář 2019 13:26:56

Mezery jsou jedním z projevů rachitidy. V tomto případě nic vážného a je to bohužel častý důsledek ryze rerarijnío chovu, kde má želva denně ideální podmínky a možnost se dosyta najíst. Vlivem rychlého růstu a slabšího UVB (v teráriích má většina lidí kompakty, které nejsou tak kvalitní jako výbojky a už vůbec se nedají srovnat se slunečním svitem) pak vznikají menší růstové deformace. Mírné změknutí může být také projevem výše zmíněného problému, ale je potřeba si na to dát pozor a sledovat to. Pokud želva měkne více, jedná se vždy o problém.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: želva zelenavá měkký krunýř

Příspěvek od Jaroslav » pon 02. zář 2019 16:42:07

Dobře děkuji myslel jsem si to z toho jak čtu ostatní lidi ze to bude deformace z důvodu chování v teráriu, hlavní je že to není pro ni nebezpečné, zmekne jednou za čas třeba 1 za 2 měsíců cca na pár dní a zase je jak Kamen :) děkuji za radu Mirku

Odpovědět