Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Rachitida?

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Vendy98
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: ned 28. črc 2019 21:37:11

Rachitida?

Příspěvek od Vendy98 » ned 28. črc 2019 21:45:59

Zdravím, máme doma dvě suchozemské želvy, ale dneska mi jedna známá řekla, že mají rachitidu. Hned jsem si četla na internetu co to vlastně je a co to způsobuje. Želvy když byly malé, tak byli v teráriu s kokosovým vláknem a osvětlením. Hned jak to umožní počasí, tak jsou od jara až do podzimu venku. Na zimu je zazimováváme. Můžete mi tedy prosím někdo poradit? Co děláme špatně, či jak péči zlepšit? Nepříjde mi, že by byli nějak zanedbané, jsou aktivní, žerou pampelišky a vlastně vše co venku najdou. Přikládám fotografii.
Děkuji.
Přílohy
received_1880915311961275.jpeg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Rachitida?

Příspěvek od Mirek » ned 28. črc 2019 22:04:40

Určitý stupeň rachitidy tam je, u želvy vpravo více. Prakticky mohou být čtyři činitelé na vzniku rachitidy:

1. Chov v suchém prostředí
2. Absence kvalitního UV záření
3. Nevhodná strava s nevhodným poměrem vápníku k fosforu
4. Příliš rychlý růst (problém v teráriích, kde má želva denně ideální podmínky a stravu ad libitum)

Zpravidla se výše zmíněné faktory doplňují, jen zřídka je na vině jen jeden z nich. Péči již nezlepšíte, pokud želvy chováte celoročně venku se zimováním, tak je to pro evropské druhy nejlepší možný chov. Je pravděpodobné, že rachitida vznikla při předchozím chovu v teráriu. Odstranit deformace již nejde, lze pouze zastavit postup a to nastavením vhodných podmínek (a ty jsou ve venkovním výběhu zajištěny).

Odpovědět