Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Výhřevná lampa

Co se jinam nevešlo
Odpovědět
Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Výhřevná lampa

Příspěvek od Anonymous132 » sob 04. kvě 2019 6:59:21

Dobrý den,
Máme samečka bude mu 5 let.
Chováme ho 4 roky ve stejných podmínkách, ale výhřevnou lampu používáme pouze, jen když je v teráriu chladněji.
A když se tak dívám na různé videa, tak jsem si všimnul, že výhřevnou lampu mají lidi zapnutou nepřetržitě.
Nevím, zda to mám měnit, protože podle mě si už želva zvykla.
Příštím rokem chceme dát želvu do venkovního výběhu, má to nějaký vliv na přípravu želvy?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Mirek » sob 04. kvě 2019 15:42:53

Lampa by měla být zapnutá delší dobu, aby byl zachován tepelný gradient. Pokud chcete lampu nově zařadit, tak začněte přisvědcovat postupně. Teplotu bych volil kolem 35°C pod lampou, nezapomeňte také na teplotu chladné části - terárium nesmí být přehříváno.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Anonymous132 » ned 05. kvě 2019 12:13:30

Potřeboval bych poradit,
Když chci v. lampu zapnout a mám ze začátku postupně, v jakých intervalech mám lampu nastavit, když máme 25W žárovku, terarium vysoké 35cm a všechny světla jsou zapnuté od 6:00 - 19:00.
Zajímalo by mě v jakých intervalech lampu nastavit a jak postupovat(v počtu hodin/den).
A jak dlouho by jsme měli nechat a na jak dlouho nechat delší dobu, když svítíme 13h denně.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Mirek » ned 05. kvě 2019 13:01:31

Začal bych například dvěmi hodinami v dopoledních a dvěmi v odpoledních hodinách. Postupně prodlužovat podle chování želvy po dvou hodinách, ne každý den, ale třeba po týdnu. Jak si režim nastavíte je na vás, já mám nastaveno, že se denní svícení spustí hodinu po rozsvícení denního a hodinu před jeho vypnutím se výhřev vypne. Máte-li tedy 13 hodinový cyklus, výhřev by jel 11 hodin. Někdo ale preferuje současné zapnutí i vypnutí, někdo má nastavenou polední pauzu... To už je na konkrétním chovateli, co se mu osvědčilo.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Anonymous132 » ned 05. kvě 2019 14:34:24

Děkuji.

Anonymous132
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: sob 04. kvě 2019 6:55:04

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Anonymous132 » ned 05. kvě 2019 16:47:06

Ještě se chci zeptat, zda je to nutné, protože když želva je 4 roky bez v. lampy a teď by ji melo, jestli by ji to nevadilo. Bojím se, aby ji ta změna, i když bych to zapínal postupně to nemohlo želvě ublížit.
Zkráceně se chci zeptat, protože želva už je za ty 4 roky zvyklá, jestli je to nutné k životu. A jestli by to nevadilo nechat být, v teplé oblasti má 28-30 a v chladné cca 23-25.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od Mirek » ned 05. kvě 2019 20:58:55

Dobré teplotní podmínky jsou nezbytně nutné ke správnému fungování organismu plaza. Špatně nastavené podmínky jen zřídka plaza ohrozí na životě okamžitě (to už jsou extrémní podmínky), ale zaděláváte si tím na problémy do budoucna, o zkrácení života nemluvě. Jestli může nyjější změna želvu rozhodit? Jistě, že může, ale není jediný důvod želvu chovat v nehvodných podmínkách kvůli strachu ze změny. Na životě ji změna neohrozí, takového extrému se bát nemusíte. Znovu zdůrazňuji, že je nezytné si hlídat celké teploty. Nyní máte v chladné části teploty již na horní hranici, takže pořiďte slabý bodový zdroj tepla, který pouze vyhřeje malou část pod lampou a dotvoří tím potřebný teplotní gradient. Případě bude potřeba ještě zesílit odvětrávání terária nebo kompletně změnit světelnou kompozici tak, aby se terárium nepřehřívalo.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhřevná lampa

Příspěvek od euzelva » pon 06. kvě 2019 19:45:57

Krajně nevhodné podmínky chovu a života vedou vždy za čas k poškození zdraví. Zvířata i lidé vydrží leckdy hodně, ale nesmí to trvat příliš dlouho :!: Proto by každý měl mít chovné podmínky alespoň přibližně jako v přírodě. Tedy změnit ale opravdu hodně postupně, a ne že během dne zvednete teplotu o 10 stupňů a budete svítit deset hodin, to by ji zabilo :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět