Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Aktivní, ale málo žravá Th.

To nejlepší pro naši želvu v domácím prostředí
Odpovědět
Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » pon 04. bře 2019 14:45:51

Dobrý den,
jsme začínající chovatelé želvy zelenavé, které je teď přesně 8 měsíců, doma ji máme asi půl roku, klasicky v teráriu. Doposud bylo vše v pořádku a želva se chovala a prospívala dle normálu a "učebnic". Poslední měsíc se však její chování změnilo do stavu, který se mi nikde popsaný nepodařilo najít. Aktivita zůstala stejná nebo dokonce vyšší s tím, že k ní v podstatě nepotřebuje nahřívání pod žárovkou, pořád lítá okolo stěn a chce se dostat ven, a do toho hodně omezila příjem potravy - něco málo pozobe jen tak ob jeden či dva dny. S tím souvisí i její hmotnost - doposud každý měsíc přibírala mezi 10 a 15 gramy, za poslední měsíc 3 gramy shodila. Ke změně podmínek chovu nedošlo, jen snad substrát zatím nebyl vyměněn, to proběhne teď. To chování mi přijde zvláštní, omezení příjmu potravy bych čekal v kombinaci s útlumem želvy a tedy potřeby odpočinku, ale tahle kombinace mi jasná není. Děkuji za jakoukoli radu či poznatek.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » pon 04. bře 2019 17:24:30

Zvýšenou aktivitu bych neřešil, želvy mohou mít období vyšší i nižší aktivity, navíc venku začíná jaro a želvy to poznají, přestože jsou v teráriu. Ovšem u snižování hmotnosti bych se pozastavil. Příčina je opět jasná - želva je aktivnější, má více pohybu a omezila stravu, takže se dá očekávat úbytek na hmotnosti. Nicméně jde o to, kolik shodila. Pokud to není nikterak drastické, tak bych to neřešil a zkusil podat něco, co má želva v oblibě případně něco s vyšší energetickou hodnotou (ovoce, ale zase nepřehánět). Pokud se jedná o výrazný úbytek na hmotnosti, tak je potřeba to řešit. Teoreticky by to mohlo být v krajním případě kvůli nevhodným podmínkám, ale želvy na toto zpravidla reagují apatií.

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » úte 05. bře 2019 8:56:23

Děkuji za reakci. Jak jsem zmínil, ten úbytek na hmotnosti želvy byl za poslední měsíc 3 gramy (z 82 na 79), což asi nic není. Co se její oblíbené stravy týče, tady je trošku problém - želva je jetelová. "Zimní" stravu nijak extrémně nemusí, nicméně ji nějak konzumovala a utěšeně přibírala na hmotnosti. Ale její top je opravdu jetel. Dokonce ani ostatní "letní" stravu nijak extra nemusí, např. v jejím zatím jediném létě odmítala i pampelišky, zato jetele dokázala zkonzumovat kvanta. No a jetel teď ještě není. Tedy dá se sbírat loňský, stejně jako jitrocel, což jsem taky dělal a želva to vítala, ale ani ten už ji teď nepřiměje k větší žravosti. Podmínky má pořád stejné a myslím vyhovující, jen nás teď čeká ta výměna substrátu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » úte 05. bře 2019 11:29:15

Tři gramy neznamenají vůbec nic, takže bych to neřešil a zaměřil se na to, až pokud stav bude progradovat.

sonatomi
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08. říj 2018 19:25:42

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od sonatomi » stř 13. bře 2019 19:17:37

Dobrý den,
chytám se tématu. Naše želva už je sarší Th., kdysi nejspíš žila venku. Máme ji od září a tak nějak si u nás v terárium zvykla, ale poslední cca14dní dělá to samé, co malá želvička (výše popsáno...) neustále se snaží dostat ven a méně jí. Snižila jsem dobu svícení výhřevnou žárovkou, jestli ji není teplo, ale nepomohlo to. Přiznám se, že ji občas pustíme na chvilku ven a ona si chvilku běhá, teď když ji pustím, tak si hned zaleze do tmy a už nevyleze. A to ji pustím v době, kdy je rozhrabané terarium až na sklo a ona furt hrabe v rohu. Tak mě napadlo, zda by ji nepomohlo zhasnout světla, aby si odpočinula......? Co myslíte?
Děkuji za odpověď Soňa

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » stř 13. bře 2019 20:23:07

Váš problém nebude v osvětlení, ale v tom, že je želva zvyklá na větší prostor. Napřed tedy venkovní výběh a nyní občasné pouštění po bytě. V teráriu se jí nelíbí, protože ví, že se může dostat do většího prostoru.

sonatomi
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08. říj 2018 19:25:42

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od sonatomi » stř 13. bře 2019 20:53:22

Děkuji Vám za odpověď.
To jsme si taky říkaly, že by potřebovala asi větší prostor. Koketujem i s myšlenkou jestli by ji nebylo lépe u dobrého chovatele na zahrádce :-( V září jsme si ji brali z opravdu otřesných podmínek a tak nějak jsme si ji vypiplali a máme ji rádi. Žijeme v paneláku, přemýšleli jsme tedy o zřízení balkonového výběhu, ale máme lodžiji na jihozápad a v létě je tam na padnutí. Tak nevím jestli by ji tam bylo dobře, ikdyby jsme ji tam udělali stínné místo.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » stř 13. bře 2019 23:01:32

Želva se dá přivyknout i na terárium, nebo lépe želví stůl. Ideálně ji dopřejte co největší prostor si můžete dovolit. Želva se učí "šokovou terapií" - přestanete ji dávat ven a časem si zvykne, jen to musíte vydržet. Venkovní výběh na balkoně je možný, ale musí to větrat, aby nedošlo k přehřátí.

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » čtv 21. bře 2019 7:57:55

Aktualizuji stav týkající se želvy z původního příspěvku a možná opět poprosím o nějakou odpověď: želva se po výměně substrátu a úpravě terária (trošku jiná chladná část a hlavně olepení skel tapetou, aby neviděla ven) částečně uklidnila, začala i jíst, ale dost si zkrátila den - začala zalézat do domečku už po poledni a už ten den nevylézala, až zase druhý den. Tudíž jsem jí začal vypínat osvětlení hned po té, co se schovala. To trvalo asi týden a potom už nevylezla ani ráno a už dva dny je zalezlá a v domečku částečně zahrabaná. Řekl jsem si, že jde o klasický odpočinek nezimující želvy. Ale tady se chci zeptat - jak takový odpočinek může vypadat? Musí želva spát? Ona ta naše totiž evidentně úplně nespí, mění polohy a je třeba otočená hlavou ke vchodu, má ji venku ze substrátu i z krunýře a kuká ven. Je to normální? Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » čtv 21. bře 2019 21:28:11

Já si nemyslím, že by se jednalo o to, že by želva nějakým způsobem chtěla odpočívat, či cokoliv podobného. Želvu neznám, nicméně popíšu Vám, jak vidím vaši manipulaci se světly. Želva začala být méně aktivní zalézat brzy - toto je signál pro nevyhovující chové podmínky a řekněme "volání" po změně. V tomto okamžiku bych změnil chovné podmínky, zejména teplotní (nevím jaké byly původní, tak nemohu říct, jak bych to přesně realizoval). Vy jste začal vypínat osvětlení hned poté, co želva zalezla, čímž jste ale narušil světelný cyklus, na což želva reagovala úplným útlumem. Želva má tendenci být aktivní, ale nemůže, protože nemá teplo. Znovu zdůrazňuji, že želvu neznám, nicméně začal bych rozsvěcovat světla. Měla by tam být nějaká postupnost v navyšování teploty i světelného cyklu, ale neprobouzíte želvu ze zimního spánku, tak nebude potřeba to nějak významně hrotit. Vzhledem k tomu, že úplně původní podmínky nebyly úplně ok, tak musíte najít takové, které budou želvě vyhovovat. Ty už potom neměňte. Je potřeba při změnách přistupovat s citem, ne okamžitě začít vypínat světla v okamžiku, kdy jde želva spát a pár dní na to přestat svítit úplně.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od euzelva » pát 22. bře 2019 8:10:02

Souhlasím s Mirkem. V podstatě největší chybou nejen Vás je když želva zaleze vše ji zhasnout! Nevím jestli tímto cílem je ušetřit pár korun, ale má to své následky. V teráriu se mění tepelné podmínky a vlastně tím je narušen cyklus den - noc. Prostě osvětlení má svítit dle nastavení většinou 8 - 10 h přes den nehledě na chování želvy :!: Tím je zaručen denní rytmus nejen světelný, ale i tepelný ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » pát 22. bře 2019 8:56:04

Já jsem to napsal asi trochu nepřesně. Světla jsem nezačal vypínat hned, jak se želva schovala, nejdříve jsem je pár dní nechal svítit stejně jako předtím (8:00 - 15:30 - to byl čas, kdy chodila spát), až po několika dnech, kdy vždy zalezla kolem poledne a už nevylezla (což předtím nedělala), jsem svícení postupně zkracoval, až na vypnutí kousek po jejím zalezení. Poté, co dva dny i přes zapnuté světla ráno nevylezla, jsem světla vypnul úplně. Žádné šetření v tom rozhodně nebylo, prostě jsem měl pocit, že si chce odpočinout. Teď už je tři dny zahrabaná v domečku, oproti minulému postu už se nekuká ven, ale je skoro celá zahrabaná i s hlavou a otočená zadkem ke vchodu. Co jsem tedy udělal špatně a co bych měl dělat teď? Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » sob 23. bře 2019 21:38:55

Ano, toto jsem bral do úvahy, když jsem psal odpověď na první post. Ale sledujte zpětně, co jste vlastně želvě provedl - želva začala vlivem nevyhobujících podmínek zalézat dříve. Jakmile toto bylo pár dní, zkrátil jste osvtlení. Nacházíme se tedy v bodu, kdy na želvu působí změna a na ni želva nějak reaguje, a to tak, že přestane vylézat úplně, načež ji za dva dny světla úplně vypnete. To, že byly ty původní podmínky špatně nastavené, to je jasné. Nicméně změna, kterou jste provedl, nebyla korektní. Každá změna se musí provádět citlivě a po delším pozorování želvy. Nemůžete se rozhodovat na základě dvou dnů. Tatéž situace - mezi vašimi posty je jeden den a hlásíte, že nyní (oproti předchozímu postu) se želva zase chová jinak. Na základě několika dnů nelze dělat závěry. Tedy dle mého názoru byly podmínky nastaveny nevyhovujícím způsobem, ale želva rozhodně nepotřebovala vypnutí světel. Tedy započal bych znovu svítit postupně od malých hodnot (nižší doba svícení, tak nižší teploty) a uvidíte, kdy želva začně být aktivní. Na těchto podmínkách pak dále setrvejte.

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » pon 25. bře 2019 11:14:09

Zkusím to ještě upřesnit a shrnout. Co se těch údajně nevyhovujících podmínek týče - ty byly po celou dobu stejné a nemyslím si, že špatné. Teplotní nastavení jsem neměnil vůbec, jen lehce kolísalo vlivem pokojové teploty. Řídil jsem se totiž přesně pravidlem "když něco funguje, tak to neměň". Půl roku v těchto podmínkách želva prospívala evidentně dobře - aktivní, žravá, každý měsíc kolem 15g příbytek na váze, od pohledu zdravá. Pak z ničeho nic (opravdu jsem nic neměnil) nastala ta první změna (velká aktivita, jakoby snaha dostat se ven, ale nelogicky omezení potravy - scénář nikde nepopsaný nebo jsem ho nenašel). Následovalo vyčištění terária, nový substrát, olepení stěn tapetou. Na světla a teplotu jsem opět nesahal. Po tomto nastala druhá změna - částečně zklidnění, opět zvýšený apetit (i když ne tak jako první půlrok), ale zkrácený den. Až poté jsem začal - asi chybně - manipulovat s osvětlením, ale prostě proto, že jsem se domníval, že na ni jde potřeba odpočinku, která je u takto starých želv dost často popisovaná. Ale vše bylo postupné, ne ze dne na den. Prostě to, že dva dny nevyleze z úkrytu (kde je navíc částečně zahrabaná) i přes zapnuté osvětlení, jsem si vyložil takto, ne tak, že by měla špatné podmínky, zvlášť když se jí v podstatě nezměnily a dosud v nich fungovala jinak. Přes víkend jsem jí začal opět postupně svítit, želva se vrátila zatím do toho posledního režimu po výměně substrátu, tedy zalézá po poledni, ač už má ty podmínky v podstatě úplně stejné jako první půlrok. Uvidím, co bude dál. Omlouvám se za tolik textu.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » pon 25. bře 2019 17:11:06

Nevyhovující podmínky nevnímejte jako špatné podmínky. Podmínky mohou být nastaveny podle "tabulek", ale želvě zrovna nemusí vyhovovat. Tím, že označuji podmínky za želvě nevyhovující neříkám, že jste je zanedbal. To, že želva se nějak chová - tedy omezí žravost a snaží se dostat ven - je známka toho, že se jí něco nelíbí. Ale ano, může to být i změnou počasí, kdy přicházející jaro může na želvy působit zvednutím aktivity. Omezení žravosti si umím v této situaci představit také, nicméně stav by neměl trvat dlouho, a pokud trval, pak to zřejmě byla reakce na něco. Ono už je v tuto chvíli de facto jedno, jaká věc to byla, protože vlivem další manipulace se světly způsobila celkovou apatii. Asi bych doporučil teď nastavit nějaké "univerzální" podmínky a uvidíte. Samozřejmě toto se netýká jen teplot pod výhřevem a v chladné části, ale i vlhkosti, délky světelného cyklu...

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Jaroslav » stř 27. bře 2019 10:52:35

Chtěl bych se zeptat na podobnou situaci, nechci kvůli tomu zakládat nový vlákno tak to snad nevadí že to napíšu sem.
moje želva zelenavá zažívá první jaro, je možné že by to skutečně poznala a změnila své chování v akvariu? Jde mě o to že dříve byla aktivní pár hodin, posledních pár dní je aktivní od rána do večera, leze bouchá na sklo snaží se vylézt na co může apod. Omezila dost žrádlo (cca na polovinu). Je toto chování tedy normální nebo to mám začít řešit? Na váze zatím neztrácí

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » stř 27. bře 2019 17:22:20

Neřešit. Nejen želvy poznají moc dobře, že je venku jaro, přestože jsou v teráriu.

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » čtv 28. bře 2019 10:31:41

Nemůžu se v té naší želvě pořád vyznat. Má teď nastavené podmínky jako dřív (svícení 8:00 - 15:30 všemi světly, teploty něco pod 40 pod výhřevem, v chladné části kolem 25, vlhkost stejná a dostatečná) a přesto se chová jinak a zvláštně. Našla si novou kratochvíli, a sice že se začne už dopoledne zahrabávat v rohu terária poblíž výhřevu, jakoby se chtěla podhrabat pod tapetou. Většinou pak zase vyleze, aby se kolem poledne schovala do úkrytu, kde se opět zahrabe. Mezitím poběhá a něco málo sní. Opravdu to nemůže být signál k odpočinku? Nerad bych něco podcenil či pokazil, ale momentálně opravdu nevím, na čem jsem. Ještě jsem si uvědomil jednu věc, které jsem dosud nepřikládal extra váhu (protože vím, že ho želvy můžou pozřít) - přestal jsem nacházet trus, ačkoliv v tom prvním půlroce byl v podstatě denně. Může to s něčím souviset? Děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od euzelva » čtv 28. bře 2019 12:54:27

Já bych to už dál neřešil, odpovědí se Vám dostalo dostatečně a prakticky Vám nikdo detailnější vysvětlení než Mirek neposkytne ;) Já s myslím, že těch změn bylo pro želvu až, až. Teď bych to nastavil dle nejlepšího svědomí a počkal co bude nějaký čas. Pokud si myslíte, že v želvách se detailně vyznáte mohu Vás vyvézt z omylu, ani po 30 letech si nebudete jist ničím. Co platilo loni neplatí, a želvy se chovají vždy naschvál jinak než je Vaše přání :D .
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Jaroslav » čtv 28. bře 2019 21:33:15

jenom bych měl ještě dotaz na Mirka, Je možné že tím jak se v domě oteplilo, změnila chování (viz nahoře) že změnila způsob spaní? dříve se zahrabávala denně ve stejném rohu, od doby co je takto aktivní spí nezahrabaná, tak jenom jestli to s tím souvisí nebo si mám dělat starost

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » čtv 28. bře 2019 21:40:50

Může to souviset, ale taky nemusí. Nicméně není to nic, čemu by se měla přikládat váha.

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » pon 01. dub 2019 16:24:50

Je mi to už trochu trapné, ale ještě bych potřeboval znát názor někoho fundovaného. Od toho minulého týdne svítíme želvě konstantně od osmi od rána vším, ovšem naposled aktivní byla v pátek, ten den se najedla, ještě při světlech se zahrabala poblíž bodového světla (to je opravdu bodové, takže už leží mimo jeho účinnost) a tak je doteď. Tedy tři dny. Světla - nesvětla. Jde vidět jen trocha krunýře, tedy je poznat, že v "záhrabu" mírně mění polohu. Moje otázka tedy zní - co dál? Nechat světla stále rozsvěcet, nebo je vypnout? Tohle přece musí být známka odpočinku, nebo se pletu? Děkuji.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od euzelva » pon 01. dub 2019 20:23:33

Asi jste si nečetl obsáhlé odpovědi :roll: :oops: Želvu nikdo z nás nezná, takže jakákoliv odpověď je vždy spekulace. Ale proboha už ji nic neměňte, nebo to překombinujete a přijdete o ní :!: Odpověď najdete výše ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » úte 02. dub 2019 9:35:25

Odpovědi čtu samozřejmě pečlivě, stejně jako Vaše stránky, ale na tohle jsem odpověď nenašel, protože ta situace je v mém případě v podstatě nová. Předtím jsem chování želvy možná změnil manipulací se světly (i když jsem jen reagoval na změnu chování želvy, nikoliv naopak - možná jsem jen špatně pochopil poučky), ale tohle je situace, kdy se želva i přes svícení (teplota pod výhřevem lehce pod 40) zahrabe a několik dní (teď už 4) tak zůstává, i když se jí normálně svítí jako dříve, kdy "normálně" fungovala. Dovolím si citovat jeden odstavec z Vaší stránky o kondici želv:
"Mláďata:
U mláďat je situace malinko odlišná. Jedinci evropských želv se líhnou většinou na přelomu 7.-8. měsíce roku a pokud je nezimujeme, většinou první výrazný útlum je na začátku jara ve věku 8 - 10 měsíců. A to hlavně u jedinců držených po celou dobu v neměnných podmínkách, většinou simulujících léto. Želvy se uchylují do úkrytu nebo rohu bez ohledu na teploty a začínají stagnovat v jídle a pohybu. Když to postihne naši želvu, dopřejeme jí v tomto období odpočinek snížením teplot a svícení. Želva to určitě uvítá a nezapomeneme na udržování mírné vlhkosti v místě odpočinku."
A ještě jeden odstavec z Vašeho webu:
"Pokud se i přesto stane, že se Vám želva sama zazimuje v teráriu tak vypněte veškeré osvětlení a nechte ji odpočinout, dokud neprojeví opět aktivitu a nezapomenout hlídat vlhkost substrátu! Vždy je třeba mít se na pozoru, zda se nejedná o nějakou nemoc a nepoplést to s zimováním!!"

Tohle mě prostě mate, protože mi to právě přesně připomíná tenhle případ. V čem si to tedy interpretuji špatně, v čem je rozdíl? Děkuji.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Mirek » úte 02. dub 2019 11:29:56

Je potřeba pochopit dvě věci. Ta první je, že chov želv není exaktní postup. Neexistuje tabulka, která by říkala, že mládata ve věku 9 měsíců musí mít takovou teplotu a že od 10. měsíce věku můžeme teplotu zvyšovat. Druhou věcí, v návaznosti na předchozí, je fakt, že to, co zde čtete - články i naše rady - jsou doporučení, ne jednoznačný návod. Chovatel jste vy, my vaši želvu ani podmínky neznáme. Pokud jedete v autě a jste řidič, já jako spolujezdec Vám mohu vydat doporučení o trase, nicméně jako řidič jej nemusíte respektovat. Stejně tak mé doporučení nemusí být vždy správné. Jde o to, že želva klidně mohla původně vyžadovat snížení teploty, nevylučuji to, ergo nevylučuji, že mé rady jsou stavěny na ne zcela správné premise. Nicméně pokud se v chování želvy nedokážete kvůli spletité histororii všemožných změn zorientovat Vy, jak se máme orientovat my, když želvu navíc neznáme. Nevnímejte to jako impertinenci z naší strany, ale v tuto chvíli víme, že se želva nějak chová, ale že tomu předcházela spousta změn... hledání souvislostí je prakticky nemožné. Současně jste se dostal do bludného kruhu, protože každá další změna je v tuto chvíli vyloučena - už jich bylo až dost. Z toho důvodu, já osobně bych nějakou dobu setrval, přestože aktuální podmínky želvě nesvědčí. Není to ideální bod, nicméně lepší než další nevhodná změna. Až po nějaké době, až se vše ustálí, byc znovu zašal zamýšlet, co dál, pokud se chování želvy nezmění. V tomto případě to zřejmě chce snížení teplot (snížení, ne vypnutí světel), nicméně znovu důrazně varuji, ať toto neděláte ihned.

Neťa
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. bře 2019 14:31:34

Re: Aktivní, ale málo žravá Th.

Příspěvek od Neťa » stř 03. dub 2019 13:00:58

Je mi jasné, že to není nic exaktního a že co želva, to unikát. Jen jsem doufal, že je to třeba nějaký známý vzorec chování, ze kterého by se dalo vyjít. Co se dá dělat. Dnes, tedy 5. den "záhrabu", se želva vyhrabala, nahřívala se, jedla, vykonala potřebu a po poledni se opět zahrabala na stejné místo. Nic neměním, uvidíme, co dál. Každopádně děkuji za odpovědi.

Odpovědět