Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva stepní-pohlaví

Máme doma samce nebo samici?
Odpovědět
roma
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. čer 2020 10:59:49

želva stepní-pohlaví

Příspěvek od roma » pon 01. čer 2020 11:21:19

Prosím pěkně, mohu požádat o určení pohlaví, jsou to 3roky stará mládata.
Měli by to prý být obě holky, ale nejsem si jistá ...
Děkuji moc.
Přílohy
IMG_20200601_105628.jpg
IMG_20200601_105610.jpg
IMG_20200601_105507.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od Mirek » pon 01. čer 2020 12:33:42

Želvy jsou na určení ještě malé, záruku pohlaví vám tedy nikdo ještě neposkytne.

roma
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. čer 2020 10:59:49

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od roma » pon 01. čer 2020 17:01:06

děkuji moc za odpověď. často chodím číst články na toto fórum a mám pocit, že je to snad jediné fórum, kde si člověk může vyměnit informace a ještě se něco dozvědět.
Vím, že je to potíž to takto určit, když jsou ještě malé. A od kdy to bude víc pravděpodobnější ? Dá se to takto určit, od kdy ? Jinak si myslím, že asi bude menší holka a větší kluk ( zatím podle chování, ten malej-větší se snaží do nohy kousat tu starší velkou samičku a nejde mu to :) , je to srandovní). Ale ráda bych se pletla ;) Já totiž mám už 30-leté stepky (holku a kluka) a chtěla jsem k nim 2 samičky, aby tolik samec "neproháněl" tu samičku co už mám. Ale oni jsou malinkatí, že je stejně budu muset mít delší dobu od sebe (2-3 roky než se zvětší) s tím, že je dávám pomalu k sobě (po karanténě) ... jaký je váš názor ?
Jinak děkuji za tyto stránky, hodně jsem se inspirovala venkovními výběhy co jsou fotky tady.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od Mirek » pon 01. čer 2020 21:50:39

Já moc s určováním pohlaví u stepek nemám zkušenost, ale u zelenavých je to bližší odhad při 10 cm v plastronu a od 11-12 cm se to dá určit už celkem spolehlivě. Předpokládám, že tady by to mohlo být obdobné. Podle chování se to moc určit nedá, želvy se zkouší "pářit" i se stejným pohlavím. Mláďata se tak patrně baví, u dospělých to je jeden z aspektů dokazování dominance.

Stepní jsou dost agresivní, tedy samci, takže chovnou skupinu tvořit určitě s opatrností a pod dozorem. Ideální by bylo, aby obě malé želvy byly samice, tím by se samec zaměstnal a moc by nedorážel. Pokud by byl poměr pohlaví 1:1, obávám se, že by docházelo k soubojům.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od euzelva » úte 02. čer 2020 7:43:05

Bohužel to vypadá na dva samce, jeden 100%. Jinak právě v této velikosti se určování pohlaví láme a začíná to být víceméně zřejmé, na 100% jistotu si musíte ještě chvilku počkat. Chování samců je sice dost agresivní, ale záleží také na povaze jedince, tak jako u lidí.
O foru, snažíme se tady pomoci a poradit. Ne vždy je to možné 8-) . Určitě, ale v dnešní době se vesměs fora zvrhla v pomlouvačné místa, kde si skupiny vyvolených jedou "One Man Šou" Pomlouvá se vesměs konkurence a leckdy se rádoby rady pohybují na hranici chápání. Ono nestačí vlastnit želvy, ale pochopit je, už těžší a chce to roky praxe s větším počtem želv. Laik chovatel na těchto místech bývá někdy i docela dost ostře napaden. Taková je doba, a jediná rada je tam nechodit :D. další skupina lidí jsou Ti co si myslí, že poradit jim je naše povinnost, není je to pouze chuť se zdarma podělit o zkušenosti. Vrcholem byl včera pán, co se ptal jak želvákovi odstranit penis, aby nebyl aktivní, a vůbec nepochopil že na tomto týrání já se podílet nehodlám :!: To jsem pouze odbočil.
Ať se Vám chovu želv daří, snad jsem Vás určením pohlaví moc nezklamal ;) 8-)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

roma
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. čer 2020 10:59:49

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od roma » stř 03. čer 2020 20:40:13

Moc děkuji za obě odpovědi,
moc si toho cením ... tak uvidím co z těch miminek bude :) , ale kdyby to měli být dva kluci, tak to by byl asi průšvih ... Zatím je stejně musím mít oddělené, protože ten starší samec by je asi hodně napadal. Po chvilkách je zkouším dávat k sobě, ale oni ty nožičky mají ještě tak tenké, že si myslím, že kdyby je kousal do předních noh, že by to nemuselo dopadnout dobře. Začal byt poslední rok jaksi hyperaktivnější a agresivnější. Ten samec zkoušel kousnout obě mládata. Budu trpělivá a uvidím co čas přinese, asi jsem to měla řešit dříve (ke starším přidávat mladší).
No, ted se s tím musím poprat :)
Teda s tím pánem jste mě šokoval, to ty lidi už opravdu nevědí coby :evil: a v dnešní době, kdy si všechno můžou načíst na netu a spoustu věcí se tak dozví. Před těmi 30lety žádný net nebyl (teda si to už nepamatuji :lol: ), max. 2 knížky k dostání a člověk to zkoušel podle toho co psali, pokus-omyl ...
Jinak ještě jednou děkuji za vaše stránky a forum a také za vaše odpovědi ...

roma
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. čer 2020 10:59:49

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od roma » čtv 04. čer 2020 17:52:19

To hlavní jsem zapomněla :lol: , která si myslíte, že je 100% kluk ? Děkuji ....

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od euzelva » čtv 04. čer 2020 17:57:14

Obĕ, ta napravo více :D
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

roma
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pon 01. čer 2020 10:59:49

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od roma » čtv 04. čer 2020 18:13:04

:) ... ach jo, no co nadělám ... i tak vám moc děkuji ... :) :)

Lucie Procházková
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. zář 2020 12:06:16

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od Lucie Procházková » stř 23. zář 2020 12:28:33

Dobrý den, mohu se prosím i já zeptat na pohlaví želvy stepní? Má rok a měl by to být sameček. To nám řekli v Superzoo. Ale když to jde někdy určit až u starších jedinců, tak teda váhám, jestli to mohli tehdy v jeho 5měsících vůbec určit?

A druhý dotaz - pokud by to sameček byl, chtěli bychom k němu samičku. Ale to je zase ta potíž, že to asi dopředu nikdo vědět přesně nebude...ale kdyby přeci jen: mohu se zeptat pana Junka, jestli nějaké na podzim budou u vás k odběru? Zatím jsem v nabídce na září/říjen u vás želvu stepní neviděla.

Předem děkuji za odpověď. Hezký den. L. Procházková.
Přílohy
20200923_120953a.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od Mirek » stř 23. zář 2020 15:17:47

Pohlaví se nedá určit ani v této velikosti, v 5 měsících věku je to vyloženě střílení od boku, v Superzoo tedy neví, co mluví (a že mě to ani nepřekvapuje). Teoreticky lze s jistou mírou pravděpodobnosti tipovat pohlaví podle inkubačních teplot, ve které se želva ve fetální fázi vyvíjela, nicméně zverimexy stejně mají zvířata z různých zdrojů, takže tuto informaci nemohou mít.

Úplně stejné je to u kupování další želvy - chcete-li želvu s určeným pohlavím, musíte koupit starší, což u samic je problém.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od euzelva » čtv 24. zář 2020 23:04:13

Toto bych řekl s velkou pravděpodobností samec, má dost výrazné znaky :D
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Lucie Procházková
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: stř 23. zář 2020 12:06:16

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od Lucie Procházková » pát 25. zář 2020 3:53:52

Děkuji. A želvu stepní k odběru byste během podzimu měl?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva stepní-pohlaví

Příspěvek od euzelva » ned 11. říj 2020 10:55:59

Bohužel tento rok až ne.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět