Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Máme doma samce nebo samici?
Odpovědět
mozaika
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. úno 2019 13:41:35

Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Příspěvek od mozaika » pon 21. říj 2019 15:06:32

Dobrý den, nedávno jsem se tu zkušených chovatelů ptala na pohlaví svých ročních želviček ( narozené 8/2018) THB. Zatím vypadají obě na holky, prý ;) Mě by ale zajímalo, zda už i v tomto věku se dá nějak vypozorovat, jak se chovají samičky a jak samci. Jedna naše želva například se pořád chce zahrabávat do substrátu a druhá spí v domečku a zahrabává se velmi málo. A chování vůči sobě, někdy se spolu vyhřívají pod světlem a dotýkají se hlavičkami, někdy do sebe tak jemně šťouchají ;) Jindy je popadne amok a jedna druhou tlačí před sebou, až tak že ta tlačená se převrátí na záda, a pak má chudák, co dělat, aby se převrátila zpět ;) No někdy ji ta druhá jde pomoct, moc zajímavé to pozorovat. Někdy ta jedna se zahrabe, že ji není vůbec vidět a ta druhá si lehne na ní. Děkuji za odpovědi, hezký den, m.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Příspěvek od Mirek » pon 21. říj 2019 16:24:24

V jednom roce je to spíš tipování, než určování. Určité morfologické náznaky mohou být i v tomto věku, ale určování podle nich je silně nespolehlivé. Pokud by snad někdo chtěl znát pohlaví u tak malých želv (plazů obecně), tak s jistotou lze aplikovat jen molekulární metody... Jedná se ale o relativně nákladné testy a u malých zvířat je samozřejmě leckdy nemožné odebrat bez rizika vhodný vzorek. Určování podle chování je prakticky nemožné, nelze usuzovat ani podle sexuálních aktivit v pubertálním věku (tedy naskakování jedné želvy na druhou).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Příspěvek od euzelva » pon 21. říj 2019 17:12:11

Dle chování nedá, ale z fotografií se to určit přesněji než u mláďat ve věku do 1 roku.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Příspěvek od mgeisselreiter » sob 31. říj 2020 14:15:38

Navazuji na předchozí dotaz. Letošní 2020 mláďata THB (líhnutá červenec, srpen), nyní hmotnost 33-44g, délka cca 5 cm. Právě jsem pozoroval typické páření - přesně tak, jak dělá dospělý samec, tj. přiráží na želvičku, přitom otevírá ústa a vyplazuje jazyk, jenom zvuk zatím nevydával. Jelikož želvy odchovávám už pár let, mám odpozorováno chování samců při páření a toto bylo přesně tak. Mám to i na videu v případě zájmu. Dá se dle tohoto chování určit, že jde o samce na 100% nebo to nelze stanovit a později z tohoto divočáka může být samice?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Příspěvek od Mirek » sob 31. říj 2020 14:40:41

Nelze to stanovit, může se jednat o samce stejně jako o samici.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Určení pohlaví dle chování želv navzájem

Příspěvek od euzelva » úte 17. lis 2020 17:32:50

Přesně tak, nelze to s určitostí stanovit, ale výrazněji se takto chovají samci, takže na určení pohlaví určité vodítko - tonoucí se stébla chytá :D :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět