Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Růst, váha želv

Vše co vás zajímá o tomto druhu želv
Odpovědět
Luke
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. úno 2015 22:46:50

Růst, váha želv

Příspěvek od Luke » úte 02. čer 2015 12:05:49

Dobrý den,

chováme společně 2 želvičky sulcata a 2 želvičky pardalis.
Sulcatky jsme koupili v březnu 2015 - narozeny jsou 1. a 13. ledna 2015.
V teráriu se pardálkám daří velmi dobře, žerou, jsou aktivní přibírají na váze a rostou - jsou oproti sulcatkám starší -> narození listopad 2013.

Ovšem u sulcatek je pouze jedna aktivní a druhá jakoby měla období odpočinku, první měsíc po pořízení hodně lezla, ale teď převážně spí. Žerou a vypadají zdravě. Ovšem za cca 3 měsíce, co je máme doma vůbec nevyrostly ani nepřibraly na váze. :|

Myslíte, že je to takto normální? Co bych popřípadě měl změnit?
Další informace nemám problém dodat.

Děkuji moc
Lukáš

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od euzelva » úte 02. čer 2015 20:38:27

No, o tom bych pochyboval a zdá se to naopak divné :o Já co prodávám G.sulcata jsou staré jako ty Vaše a již jsou dvojnásobné (7 - 8 cm) a žerou a běhají každý den. Určitě záleží na celkovém stylu chovu a za nejhlavnější faktory lze počítat - teplota - strava - vlhkost. A úplně nejdůležitější je zda je to import nebo odchov :!: :!: :!: Ty mé jsou prokazatelně odchované a tomu odpovídá i vitalita a růst ;). Můžete je vidět i na webkameře během dne: http://euzelva.cz/webkamera-7
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Luke
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. úno 2015 22:46:50

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Luke » úte 02. čer 2015 23:56:37

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Myslel jsem si, že nebude něco v pořádku už by mohly být na podobné velikosti a váze jako pardálky. Je to odchov oba druhy.

Můj chov je následovný: zapnutí a vypnutí svícení mám nastaveno podle aktuálního počasí (východu a západu slunce)

V teráriu o rozměrech 100x50x50 mám zářivku pro celodenní svícení, žárovku normální na výhřev (pod žárovkou 35 - 45 °C) a dále UVB Repti Glo 5.0 UVB s 26 W (chystám se k Vám pro http://euzelva.cz/repti-glo-reptile-200-15-0-uvb-25w), zatím nebyl čas - zavěšenou do 10 cm nad substrátem. Oproti fotce už mám sundaný květináč na UVB. Teplota v teráriu se pohybuje od 28 °C do 21 °C, kde mají úkryt se senem.

Želvičky koupu jednou týdně + mají stálý přísun k vodě. Občas je vidím i pít - sulcatky (pardálky pijou hodně každý den). K jídlu dostávají každý den, když není jiný pamlsek čínské zelí. Jinak: pampelišky 1x týdně, listy z kedluben 5x do měsíce, rukolu 2x do měsíce a aloe. Vše sypeme vitamíny, máme jak nadrcené skořápky se sépiovou kostí. Na noc želvy rosím a zahrabávám do lignocelu s pískem, aby spaly ve vlhku cca 5 krát do týdne občas, když jsou zahrabané v seně, tak je nechám v seně ale stejně porosím lignocel s pískem.

Hned po ránu želvy vstanou a jdou se vyhřát pod světlo, zpravidla 3 ze 4. Jedna sulcatka spí do cca 10 hod., potom se dojde vyhřát, potom najíst a zase jde spát to je veškerá aktivita. Ostatní jsou aktivní o něco více, ale také ne moc.

Co myslíte?

Fotku terária zasílám.

Děkuji za odpověď
Přílohy
IMG_20150323_210304.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od euzelva » stř 03. čer 2015 7:59:39

To, že tvrdíte odchov neznamená, že to opravdu je. Jsou i rádoby chovatelé, co mají sice chovný pár, ale prodávají desítky až stovky želv a o všech tvrdí, že je to vlastní odchov, v tom bych byl hodně opatrný. Já si to nemyslím, když želva neroste a obzvláště tento druh v podmínkách cca O.K. je to hodně podezřelé a právě na toto trpí želvy z importů :!: na základě těchto hypotéz si myslím a na to myslím kladu důraz, že je to prostě jinak.
Může to být společným chovem s pardálkama a klidně i dalšími faktory. Nechápu proč např. krmíte listy z kedlubny když je to plné dusičnanů.....! Na západ a východ slunce se vybodněte to nemá žádný vliv a to by jste musel simulovat i postupnou intenzitu světla a prostě je to blbost, která nemá na chov žádný význam. To je vyzkoušené a ověřené v chovech.
Sulcáty u mě nemají žádnou vodu a přístup k ní max. 1 x za 14 dní, nikdy nekoupané, naprosté sucho až na jedno místo, teplo jako v Africe, UVB výbojku a spoustu sena. Na a rostou jako z vody bez známek rachitis či jiných problémů :P Uvědomte si, o jaký druh jde a kde žije. Navíc si myslím, že podmínkami chovu to asi není a zásadní bude původ a možné začervení či další zdravotní komplikace, které právě u želv z importů jsou jak již jsem psal vždy stejné ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Luke
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. úno 2015 22:46:50

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Luke » stř 03. čer 2015 11:15:33

To je tedy pěkné, jestli je to želva z importu. :!:
Ovšem pardálky máme od stejného chovatele a ty mi přijde prospívají obstojně.
Také je trochu problém, že je to můj první chov želv, takže nevím, jak přesně by měly být želvy aktivní a jak by se měly chovat celý den :oops:
O těch listech z kedlubny jsem někde četl, takže jsem to bral jen jako zpestření jídelníčku a měly je párkrát, naštěstí tedy - ihned vyškrtávám ze stravy. Společný chov s těma pardálkama snad nebude mít takový vliv ... podmínky mají v přírodě skoro stejné a ty se snažím splnit oběma druhům. Snad jen, že jsou menší a nějak by si připadaly utlačované, když přes sebe lezou, ale terárium je zatím pro ně prostorné, tak nevím.

Co teď s tím mám dělat? Jak se o ně nejlépe postarat, aby prospívaly? Nějakého veterináře řešit kvůli červům? Obrátit se na chovatele? Nebo jen doufat, že se zlepší a začnou prospívat?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od euzelva » čtv 04. čer 2015 21:28:08

Zjistit možnost začervení musíte 100%, ale poradit co dál, když chov nemáte mimo chovatelskou "mísu" je problematické. Opravdu se mě zdá, že s nimi není něco o.k. Ty moje jedou jako draci a rostou před očima. Opravdu se obávám těch importů, protože v ČR je nevím osobně kdo by odchovával dva takto velké druhy želv. To není žádná sranda.
A že prospívají pardálky, to jste mohl mít pouze štěstí při výběru, Samozřejmě z importů není 100% špatných, ale troufám si říci 70 - 80%. Každý den řeším něco podobného, bohužel :oops: Pokud se doteď nerozhoupaly skoro za půl roku k růstu a ještě u tohoto druhu určitě musíte něco dělat, to není samo sebou. Udělejte nějaký pokus, ale až po vyšetření trusu.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Luke
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. úno 2015 22:46:50

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Luke » pát 19. čer 2015 20:03:01

Dobrý den,

určitě Vás zajímá, jak želvičky prosperují.
Po důkladném prohmatání želviček jsem zjistil, že mají dost měkké krunýře zespoda. Koukal jsem na http://euzelva.cz/tvrdost-krunyre-zelvy a mají krunýře typu nafukovacího balonku. Při mírném stlačení jsme dokonce našli i malého průhledného broučka, který ze želvičky vylezl. Ihned na to jsme jeli k veterináři - vybíral jsem z Vašich stránek: Pardubice p. Růžková -(už je to trochu změněné, kdyby jste chtěl aktualizovat informace: MVDr. Ludmila Svobodová - Růžková, Kpt. Nálepky 237, 530 02 Pardubice, Veterinární nemocnice Aesculap) želvičku prohmatala a dostali jsme antibiotika a sprej proti parazitům, bohužel jsme už žádného parazita ze želvičky nedostali, tak nevíme o jaký druh se jedná. Takže do jedné želvičky, která je naprosto odevzdaná nebrání se nic dostáváme antibiotika. Želvička přestala úplně žrát a čekáme jen na nějaký trus k rozboru. :/ Druhá sulcátka má také na sobě broučky a měkčí krunýř, ale žere a je aktivní, obě jsou v od sebe a od pardálek v karanténě.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od euzelva » pát 19. čer 2015 20:45:16

Děkuji, už jsem to upravil. Asi Vás nepotěším, ale podle mého na tom nejsou zdravotně želvy moc dobře a je pravděpodobný úhyn a to na 99%. Pokud je to jak popisujete je konec prakticky neodvratný, a neznám želvu kterou by se z tohoto stavu podařilo vyléčit :oops: Rád bych se mýlil, ale........ Budu Vám držet palce
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Sančéska
Pokročilý
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 05. bře 2015 20:03:04

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Sančéska » pát 19. čer 2015 21:03:00

Dobrý večer,
kde se ti parazité berou? Také přeji ať to želvičky zvládnou :|

Kuba
Borec
Příspěvky: 136
Registrován: stř 18. čer 2014 21:29:24

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Kuba » pát 19. čer 2015 21:17:01

Těžko říci. Jsou všude kolem nás. Někteří parazité začínají vadit až se na daném druhu zvířete přemnoží.

Luke
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. úno 2015 22:46:50

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Luke » pát 19. čer 2015 22:03:01

Také si myslím, že je konec. :/ Příští týden ukáže. Ta druhá je o něco více vitálnější, tak věřím, že by to zvládnout mohla. Nejhorší je, že vím, že se trápí a nedokáži jí nijak pomoci. Jak dlouho myslíte, že to ještě takhle vydrží?

Luke
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. úno 2015 22:46:50

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Luke » pon 06. črc 2015 12:59:14

Pane Junku,

měl jste pravdu, že želvička na 99 % umře. Antibiotika jí vůbec nezabrala a k dnešnímu dni máme o jednoho člena rodiny méně :/ :x

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od euzelva » pon 06. črc 2015 20:54:27

Škoda, ale v těchto z mého pohledu jasných případech se bohužel mýlím velice málo :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Michal K
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: úte 30. zář 2014 9:41:18

Re: Růst, váha želv

Příspěvek od Michal K » stř 07. zář 2016 8:01:49

Jak to dopadlo s druhou želvičkou? Popřípadě jak prospívá?

Odpovědět