Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nalezená želva

Ztráty a nálezy
Odpovědět
trhlikova9
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. dub 2020 17:10:40

Nalezená želva

Příspěvek od trhlikova9 » úte 07. dub 2020 17:51:03

Dobrý den.
Včera jsem na zahradě našla želvu. Hodně mě to překvapilo protože naše zahrada je ze všech stran ohraničena sousedy. Samozřejmě jsem se všech ptala jestli někomu neutekla ale bohužel nikomu nechybí. Protože na zahradu jezdíme pouze jednou týdně želvu jsem vzala sebou do paneláku. Se želvičkou jsem byla ještě ten den u veterináře prý je v bezvadné kondici. Bohužel dnes se mi vůbec nezdá :( od včerejšího večera je zalezlá v domečku a vůbec se nepohnula. Zatím ji mám v přepravce kam jsem dala substrát pro želvy, misku s vodou a samozřejmě listy pampelišky a salát ale vůbec ji to neláká.
Chtěla bych želvičce vybavit terarium ale po dnešním dnu kdy ani neotevřela oči se bojím že s ní něco je a že možná nepřežije a pak budu mít doma vybavené nové terárko ale bez želvy :? Teď moc nevím co mám dělat. Mám počkat pár dní jestli se vzpamatuje nebo mám terarium vybavit hned i s lampou a ta ji třeba pomůže, nebo ji to může uškodit? Ani nevím jak dlouho byla venku třeba celou zimu a teď ještě dospává..
Předem děkuji za radu

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Nalezená želva

Příspěvek od mgeisselreiter » úte 07. dub 2020 21:21:26

Pokud jste ji našla na zahradě, je důležité, jak se tam dostala, tedy v jakých podmínkách byla až doposud. Řekl bych, že je téměř vyloučené, aby přežila zimu venku, jedině v případě, že by v dané lokalitě celou zimu nemrzlo. Pokud to takto skutečně bylo, je velmi nebezpečné želvě zvýšit skokově teploty. Venku se nyní želvy probouzejí v zateplených boudách, sluníčko je vytáhne ven, ale v noci jdou teploty k nule. Takže v tomto případě by měla želva zůstat venku, jen je třeba ji ochránit před poklesem teploty pod nulu.
Spíš bych se přikláněl k tomu, že ji měl někdo zazimovanou, dal ji ven a nějak mu utekla. Pro tuto situaci platí stejné jako výše, tj. žádný teplotní šok.
Varianta, že by ji měl někdo chovanou přes zimu doma v teple a dal ji nyní slunit a ona mu utekla, je asi málo pravděpodobná a v tomto případě, pokud venku strávila chladnou noc, se obávám nejhoršího - velký šok.
Takže těžko radit, uvidíme, co poradí zkušenější. Rozhodně bych zatím terárium nezařizoval, dle popisovaného stavu jsem skeptický.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1850
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nalezená želva

Příspěvek od Mirek » stř 08. dub 2020 1:31:53

Vzal bych to popořádku. Prvně je nezbytné určit druh, předpokládám, že se bude jednat o Testudo. Dále, pokud to již u veterináře nezkoušeli, zkuste si od někoho půjčit čtečku čipů (případně veterináři ji mají). Pokud je želva velká, je možné, že bude mít čip a snáze se ve spolupráci s úřady najde majitel.

Je-li želva řazena do přílohy EU A (tedy i Testudo), jste dle platné legislativy povinná to ohlásit na krajský úřad - odbor životního prostředí a zemědělství. Bohužel se může stát, že želvu Vám nesvěří a zabaví ji. O chovných podmínkách v místech, kam takové želvy putují nebudu raději mluvit a legislativa je tomto nedomyšlená, protože "pěstounskou" péčí by si to stát nemusel vůbec takové věci řešit... Tak či tak, upozornit jsem na to musel, zdali to ohlásíte už je je na Vás, čip ale zkuste určitě.

Pokud se jedná o samotný dotaz. Jak již bylo podotknuto, jedná se pravděpodobně o želvu, která přezimovala. Může být venku i déle, letošní zima téměř nebyla a želva ji klidně mohla venku přečkat zahrabaná (někteří chovatelé dokonce letos ani želvy nepřenášeli do zimovišť a želvy měli zahrabané v zateplených boudách). V takovém případě se želva nachází čerstvě po probuzení ze zimního spánku. Umístil bych ji do tmavší bedýnky do vlhkého substrátu někde, kde není vysoká teplota (chodba) a vyčkal. Terárium není v současné chvíli dobrý nápad. Pokud se želva začne více probouzet, můžete začít postupně navyšovat teploty a začít uvažovat o teráriu.

Případně, pokud znáte chovatele, který má navíc prázdný venkovní výběh, tak by bylo lepší želvu umístit tam. Je-li skutečně po vyzimování, tak jí tam bude nejlépe... Nicméně prázdný výběh asi nikdo mít nebude. Více mě nenapadá, vzhledem k tomu, že o želvě nikdo nic nevíme...

trhlikova9
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. dub 2020 17:10:40

Re: Nalezená želva

Příspěvek od trhlikova9 » stř 08. dub 2020 12:28:25

Dobrý den.
Moc děkuji za odpovědi. U veterináře zkoušeli jestli nemá čip ale bohužel nemá. Zkoušela jsem najít druh a opravdu se jedná o Testudo. Želvička zůstává pořád zalezlá v domečku bez jakékoliv známky pohybu. Od počátku jí mám v pokoji kde je stále tak 20°C. Podle toho co píšete by bylo nejlepší nechat jí venku, proto se musím zeptat jestli ji mám tedy přesunout alespoň na balkon (Momentálně tam sluníčko moc nesvítí pouze pár hodin dopoledne). Teď jen zase nevím jestli to pro ní nebude další šok po dvou dnech doma.
Chtěla bych pro želvičku to nejlepší tak budu mít určitě spoustu amatérských dotazů proto prosím neztrácejte se mnou trpělivost, budu ráda za jakoukoliv radu co může pomoci.

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Nalezená želva

Příspěvek od mgeisselreiter » stř 08. dub 2020 13:17:27

Myslím, že na balkon je ideální ji nyní dát a že tam také svítí je jen dobře. Jen to chce udělat tak, aby se mohla slunit, ale když bude potřebovat, zároveň měla možnost se schovat do stínu (do domečku). To proto, aby se nepřehřála. Dejte jí tam i misku s vodou a můžete i listy pampelišky. Když bude chtít, tak si ukousne.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1850
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nalezená želva

Příspěvek od Mirek » stř 08. dub 2020 16:10:49

Souhlasím, balkon bude vhodnější než pokoj. Jestliže byla zvyklá na venkovní podmínky, tak jí to prospěje.

trhlikova9
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. dub 2020 17:10:40

Re: Nalezená želva

Příspěvek od trhlikova9 » pon 13. dub 2020 14:43:16

Bohužel dnes želvička zemřela. :'(
Večer jsem ji kontrolovala a byla v pořádku sice pořád zalezlá v domečku ale zdála se být ok. Dnes ráno když jsem se na ni byla podívat viděla jsem tam krev která jí vytekla z nosu a ze zadečku. Bříško má celé podlite krví. Nevíte co se jí mohlo stát? U veterináře říkali že je zdravá a já s ní nedělala nic jen jsem ji nechala v substrátu nejdrive doma pak na balkoně. Myslela jsem že jí zachraňuji a místo toho..

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2549
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nalezená želva

Příspěvek od euzelva » pon 13. dub 2020 15:32:15

Škoda, nejpravděpodobnější příčinou je rychlé odzimování - přenos do vnitřních prostorů. To se na jaře stává často, tomu kdo to takto udělá.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 1850
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nalezená želva

Příspěvek od Mirek » pon 13. dub 2020 16:29:32

Přesně tak, vypadá to na rozvrat organismu. To se bohužel stává. Přesnou příčinu by určila pitva, ale ono je to víceméně jedno, který orgán selže jako první.

Odpovědět