Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Utekla mi marginata

Ztráty a nálezy
Zamčeno
kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » úte 30. črc 2019 15:02:24

Dobrý den pane Junku,
bohužel mi utekla želva :cry: ,před 2 dny, byť jsem se snažila venkovní výběh zabezpečit, můj pes podlezl plot a želvě nejsíš otevřel horní pletivový kryt. Výběh je v zahradě, ale želva je loňské mládě, i když pěkné větší. Do pletivového oka by se nejspíš ještě vlezla. V okruhu 10m kolem výběhu je hranice se dřevem a také za plotem řeka- hustě zarostlý sráz. Mám obavy aby se želva -pokud se vydala k řece neskutálela do řeky a neutopila se. Jen se chci zeptat kam asi želva instiktivně jde když uteče? Velmi mě moje chyba mrzí, ale stále ji hledám a doufám že se najde. Myslíte že by po srázu u řeky vylezla nahoru na sluníčko? Stále doufám, že zůstala v zahradě a vyleze se nahřát ...Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » úte 30. črc 2019 15:39:40

Kam želva půjde, to nejde určit. Skutálet se po strmém srázu může a nic s tím neuděláte, každopádně nepřesával bych hledat, naděje je vždy. Nejsem si sice jistý mechanismem úniku, protože želva obvykle hrazení nepřeleze, přestože není výběh krytý pletivem. Na druhou stranu je pravda, že někteří psi mohou želvu vnímat jako hračku a v tomto domění ji někam přenést. Někteří chovatelé hlásili, že želvu potom našli v záhonu, takže pokud pěstujete zeleninu nebo i okrasné květiny (případně i sousedi), doporučoval bych pečlivě tato místa prohledat. Přeji, ať se Vám podaří želvu najít.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » úte 30. črc 2019 22:09:22

Velmi děkuji za odpověď,
sousedi jsou informováni, já mám sice záhon se zeleninou ale vyvýšený a již jsem ho prohledala. Sousedi mají velmi velkou zahradu kterou lemuje ona řeka a z druhé strany cesta. Několikrát denně ji chodím hledat a moc mě to mrzí. Nepřestávám doufat. Zítra půjdu zkusit prohledat břeh řeky. Díky za podporu.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata - a po roce se vrátila

Příspěvek od kiruna » ned 16. srp 2020 11:23:09

Dobrý den,
ráda bych se s vámi podělila o radostnou zprávu. Moje želvička se po 1roce a 10 dnech vrátila domů :) . Lezla si to hezky po cestě za naším plotem a náhodný kolemjdoucí ji zvedl. Takže apeluji na všechny komu uteče želva, neztrácejte naději, i mladá želvička je schopná se o sebe postarat sama. :D

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » ned 16. srp 2020 13:09:34

Jsem rád, že se našla, ale měla jste štěstí, letos byla mírná zima, takže mohla v klidu přezimovat. Bohužel jeden větší mráz a želva by pravděpodobně nepřežila...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od euzelva » ned 16. srp 2020 21:44:51

Super, želvy běžně dokáží přezimovat a pokud se nezaběhnou daleko je šance velká, že se najde klidně i za několik let.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » sob 12. zář 2020 21:35:41

Dobrý večer, :)
ráda bych se zeptala, zda mám navráceného želvího dezertéra letos zimovat, nebo nemusím i když loňskou mírnou zimu zvládla venku ? Po útěku želvy loni v červenci jsem od pana Junka koupila koncem září druhou želvu. Želva dezertér po návratu v srpnu vážila 110g a želva o rok mladší 135g. Teď jsou spolu venku. Prosím o radu, pro jednu želvu bude 2 zima a pro druhou 3 zima (2 zimovala venku sama). Děkuji a přeji hezký podzim želvám i majitelům... ;)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » ned 13. zář 2020 18:09:44

Zimování není nutnou podmínkou života, takže nemusíte. Na druhou stranu, když je chováte venku a už jsou zvyklé na pravidelný rytmus včetně zimování, byla by škoda to teď přerušovat. Já bych doporučil, pokud máte na zimování vhodné podmínky, tak zimovat.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » ned 27. zář 2020 10:25:07

Dobrý den, :)
děkuji za odpověď pane Mirku i pane Junku. Pokud bych tedy želvy obě chtěla zazimovat. Stále jsou venku, venovní domeček není zateplený, ale má dno, uvnitř cca 4cm lignocelu s pískem a štěpkou, seno nahoře. Mladší želva už dnes měla zavřené oči, ale není zahrabaná, potravu přijímají minimálně. Můžu je ještě koupat aby se vyprázdnily? Mám nachystanou plastovou bedýnku, mám přečtené články, ale stejně mám velký respekt ze zimování, bojím se ztráty želvy. Předpokládá že je ještě brzy je přemístit do sklepa- ale u nás v horách je chladněji? A ještě plastová bedýnka ve sklepě má cca 30x30cm , stačí to dvěma želvám, nebo mám dát každou zvlášť? Mohu nechat výše zmíněné stelivo- tedy lignocel a nahoru dát seno i do přezimovací bedýnky?
děkuji moc za rady. Irena

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » ned 27. zář 2020 13:13:39

Nezateplený domek by mohl být problém, takové mají problém odolávat přízemním mrazíkům. Zkusil bych provizorně alespoň zvenku připevnit desky polystyrenu (lépe styrodur). V žádném případě nekoupat. Na přesun je ještě brzy, přesouvá se, až želvy kompletně usnou. Bedýnka má být tak velká, aby se do ní všechny želvy vešly a zbyl ještě nějaký prostor (nesmí být na sobě úplně těsně namačkané). Lignocel můžete použít jako substrát, seno bych navrch nedával (ve vlhku plesniví). Nezapomeňte zabezpečit celou nádobu proti hlodavcům silnějším pletivem.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » ned 27. zář 2020 15:51:12

Zdravím a děkuji za rady,
zmíněná plastov přepravka má zavírací pletivové víko. A mohu tedy nahoru na lignocel s pískem dát slámu?? nebo natrhané zmačkané noviny?? A ještě bych ráda věděla kam dát vodu, stačí menší nádobka do rohu přepravky?? najdou ji když se náhodou budou chtít napít?? Boudičku venku zateplím. Vím že mám spoustu otázek :?: , ale je to z obavy o želvy. Díky moc ...Irena

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » ned 27. zář 2020 17:09:04

Sláma by mohla být. Voda se nedává nikam. Během hibernace je organismus velmi silně utlumen, a pokud želvy zimují v optimálních podmínkách, tak se obvykle nepohybují ani nepřijímají potravu nebo vodu. Veškerá aktuální potřeba vody je saturována z mírně vlhkého substrátu.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » čtv 01. říj 2020 17:14:43

Zdravím,
pane Mirku, děkuji za odpovědi, které se bohužel různí. Na vodu jsem se ptala proto, že jsem v nějakém článku četla, že mají mít želvy vodu v zimovacím prostoru. Tedy stačí běžná vlhkost sklepa, nebo lignocel je třeba rosit?
Včera myla teplota venku cca 15 st a svítilo chvíli sluníčko, jedna z želv ještě vylezla z domečku, druhá už vůbec není aktivní, ale není zahrabaná v lignocelu, pouze mírně přihrnutá. Když želvy budu přenášet do sklepa, mám je přihrnout lignocelem, nebo to udělají samy? I když budou spát? :o
Moc děkuji. Irena

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » čtv 01. říj 2020 18:43:40

Voda v zimovišti nemá u želv smysl, stačí vzdušná vlhkost a vlhko ze substrátu. Jeho vlhčení závisí na tom, jak moc bude vysychat. Ve vlhkém sklepě prakticky vůbec vysychat nemusí (zaleží na podmínkách) a vlhčení není třeba. Naopak třeba při zimování v lednici je potřeba vodu do substrátu dodávat, jelikož ledničky vysušují.

Venku se želvy připravují samy individuálně a není potřeba nijak zasahovat. Při přesunu se přehrnou substrátem (chladným - nechte ho před přesouváním ve sklepě) a přemístí. Vizuálně kontroluji jednou týdně (želvy ale nevyhrabávám, jen zkontroluji, že se žádná nevyhrabala, že vlhkost substrátu a teplota jsou ok...). Vážení můžete provádět v intervalech 2-4 týdnů (příliš časté vyrušování je na škodu).

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » pát 16. říj 2020 20:27:55

Zdravím pane Junku a pane Mirku, mrzí mě, že vás opět zaměstnávám dotazem, ale mám obavy. Asi 2 týdny mé želvy nepřijímají potravu, jsou od jara venku. Tedy přesněji řečeno jedna je venku od května z terária a druhá po loňském červencovém(2019) útěku našla letos v srpnu cestu domů. Ta navrácená želva mi dělá starosti, již 2 týdny nežere, ale nespí, i když má zavřené oči, stále reaguje když je kontroluji, má vytažené nohy a pohybuje se i po bedýnce. Dnes jsem želvy vážila a zatímco želva z terária měla koncem (29.8.) srpna 138g tak dnes má 141g, ale želva co zimovala loni venku a vrátila se začátkem srpna domů, vážila koncem srpna 112g a dnes nespí a váží jen 101g- tedy za posledních 14 dní co nežrala zhubla cca 11g. Nevím zda nemám raději přehodnotit a želvu nechat jen odpočinout a dát raději do terária na zimu aby přibrala a nechala je pak zimovat obě spolu až příští zimu, s ohledem na velkou ztrátu hmotnosti druhé želvy za tak krátkou dobu. Děkuji moc za radu. Irena :cry:

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » sob 17. říj 2020 0:24:57

Želvy chované venku teď již potravu nepřijímají, to je součástí přirozené přípravy. Tímto si želvy před zimou vyčistí trávicí trakt. S tím souvisí i pokles hmotnosti, protože objem trávicího traktu, kterého se želva zbaví, poměrně hodně váží. Vše se tedy jeví být v pořádku, želvy bych nadále nechal připravovat se k zimnímu spánku.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » sob 17. říj 2020 10:41:30

Dobrý den,
děkuji za odpověď p. Mirku. Nevím zda je 100g pro želvu dostatečná váha na přezimování...Evidentně jsou každá z mých želv různě citlivé k teplotám, když jedna už téměř spí a druhá se stále hýbe. Ve sklepě mámě teplotu cca 10-12st, nevím zda je už mám přemístit nebo ještě počkat ? nechtěla bych je vzbudit tím že je dám do teplejšího prostředí... Díky a mějte se, Irena

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » sob 17. říj 2020 15:14:12

Ještě počkejte, teplota ještě není taková, aby želvy spaly. Nicméně teplota 10-12 °C je pro zimování moc vysoko. Pokud je takto vysoko pořád přes celou zimu, tak zvažte jiné zimoviště.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » sob 17. říj 2020 20:41:54

Zdravím,
no myslím že ve sklepě o moc nižší teplota nebude, musím tedy najít něco lepšího. Díky za rady. Irena

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » sob 24. říj 2020 16:03:55

Zdravím pane Mirku,
tak ještě jednou. Jedna z želv už se nehýbe, nevylézá, nespí trvdě ale nechodí. Druhá želva je stále venku,nespí , pochoduje. Je to želva která loni utekla a zimovala venku. Vrátila se domů v srpnu a teprve začala mít dostatek žrádla. V říjnu již nepřijímá potravu a ze 112g shodila na 101g. Nevím jestli je v tak dobré kondici, mám o ni obavy a rozhodla jsem se, že ji vezmu domů do terária abych ji přes zimu vykrmila a příští rok již budou zimovat obě. Myslíte že je to špatný nápad? Přenést z venku můžu rovnou domů i když je venku 17 a uvnitř je 23st? děkuji za rady. Mějte se hezky

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od Mirek » ned 25. říj 2020 1:52:06

Přenést z venku želvu můžete, jen musíte respektovat, že průměrné teploty venku jsou už oproti teplotám v teráriu nízko. Přechod tedy musí být postupný, stejně tak rozsvícení světel a teploty v teráriu musí mít postupný náběh.

kiruna
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: úte 30. črc 2019 14:33:11

Re: Utekla mi marginata

Příspěvek od kiruna » ned 25. říj 2020 10:35:37

Dobrý den, moc děkuji za odpověď, samozřejmě želvu vezmu přes verandu a světla v terárku nebudu zatím zapínat. Díky Irena

Zamčeno