Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

praskliny na inkubovaných vejcích

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Simča
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 16. čer 2014 17:55:28

praskliny na inkubovaných vejcích

Příspěvek od Simča » čtv 24. črc 2014 21:33:26

Přeji hezký večer,

dneska jsem po návratu z dovolené objevila na vejcích, které bylo do inkubátoru vloženy 28.6. objevila praskliny táhnoucí se povětšinou podél celé délky vejce na spodní části.
Ve dvou případech, dokonce něco málo čehosi vyteklo do verkumilitu, ve zbylých dvou případech pouze prasklina...celkem na 4 vejcích téže snůšky.
Můžete mi někdo říci co se stalo, čím to je a zda je možné ještě vejce zachránit, či už je to konec.

Inkubátor hlídala rodina...prý jednou asi na 3 hoďky vypnuli proud, ale jinak teplota denně v rozmezí 30-32°C, inkubuji ve vodním inkubátoru se kterým jsem loni neměla žádné problémy.

Absolutně netuším co stím.... :oops:

Děkuji za radu. S pozdravem Simča

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: praskliny na inkubovaných vejcích

Příspěvek od euzelva » čtv 24. črc 2014 23:22:41

Bohužel se stala ve vývoji vajíček nějaká chyba, nákaza uvnitř (plísně, bakterie..), nebo něco podobného a vajíčka se zkazila. Proto praskají. Vliv inkubátoru se dá vyloučit pokud jste v minulosti už za identických podmínek úspěšně líhnula mláďata. Podívejte se do jednoho vajíčka popřípadě očuchejte zda smrdí. Pochybuji, že v tom budou živá mláďata pokud nějaké tak uhynulé. Vypnutí proudu na takto dlouhou dobu na to nemá vliv, já startuji centrálu až po více jak 12h odstávky proudu.
Pokud by tam bylo živé mládě mělo by se normálně vylíhnout. Držím palce, ale v tomto případě je to asi zbytečné :(
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Simča
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon 16. čer 2014 17:55:28

Re: praskliny na inkubovaných vejcích

Příspěvek od Simča » sob 26. črc 2014 16:52:43

Děkuji za odpověď.

Dneska jsem provedla preparaci dvou vajec, ze kterých byl částečně vyteklý obsah u praskliny.
U jednoho vejce se jednalo o kašovitou substanci...žluto-růžovou.
Ve druhém případě se jednalo o zárodek želvy...již jasně patrná hlava, oční důlky, krunýř ještě nedotvořen...přiznávám, že jsem tohle viděla poprvé.

Chci se zeptat...mám takhle z téže snůšky ještě dvě vejce...obě mají viditelné praskliny na povrchu, ale nic z nich zatím nevyteklo...vajíčka stále v inkubátoru, zatím bez změny.
Dá se nějak zacelit prasklina, aby se nerozšiřovala nebo myslíte že nechat takto? Zkusila bych co se bude dít dál s vajíčky...jen nevím jestli se praskliny nerozšíří a též neotevřou vejce.
Dnes je 28.den inkubace....takže nějak si nevím rady co dál. :shock: :?:

Předem děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: praskliny na inkubovaných vejcích

Příspěvek od Mirek » sob 26. črc 2014 20:03:11

Citace z knihy "Želva zelenavá", Nataša Velenská; str. 35 - kapitola "Inkubace vajec":

"...Ani vejce náhodou naťuklá při hrabání nebo samotném kladení není třeba odepisovat. Větší ranku můžeme spravit zalepením včelím voskem. ..."

S inkubací ale nemám osobní zkušenost, jen jsem chtěl napsat, že to údajně lze spravit včelím voskem. Pokud jsou ale vajíčka zkažená...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2916
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: praskliny na inkubovaných vejcích

Příspěvek od euzelva » sob 26. črc 2014 23:37:20

Simča píše:Děkuji za odpověď.

Dneska jsem provedla preparaci dvou vajec, ze kterých byl částečně vyteklý obsah u praskliny.
U jednoho vejce se jednalo o kašovitou substanci...žluto-růžovou.
Ve druhém případě se jednalo o zárodek želvy...již jasně patrná hlava, oční důlky, krunýř ještě nedotvořen...přiznávám, že jsem tohle viděla poprvé.

Chci se zeptat...mám takhle z téže snůšky ještě dvě vejce...obě mají viditelné praskliny na povrchu, ale nic z nich zatím nevyteklo...vajíčka stále v inkubátoru, zatím bez změny.
Dá se nějak zacelit prasklina, aby se nerozšiřovala nebo myslíte že nechat takto? Zkusila bych co se bude dít dál s vajíčky...jen nevím jestli se praskliny nerozšíří a též neotevřou vejce.
Dnes je 28.den inkubace....takže nějak si nevím rady co dál. :shock: :?:

Předem děkuji
Bohužel pravděpodobně se můžete s těmito vajíčky a tím i letošními želvičkami rozloučit. To co se popisuje v té knize jsou opravy naťuknutých vajec nebo náhodné poškození a to není váš případ. Pokud takto vajíčka praskají je to z důvodu nahromaděných plynů a to skoro vždy způsobuje nějaký nežádoucí proces uvnitř vajíčka. Nechat je tam můžete, ale z mého pohledu pokud hodně spekuluji máte šanci, že se něco vylíhne slabé 1% :oops: Ale šance umírá poslední, takže je tam klidně nechte a uvidíte :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět