Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

neúspěšná inkubace - vejce a jejich stav

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

neúspěšná inkubace - vejce a jejich stav

Příspěvek od mgeisselreiter » sob 10. zář 2022 18:11:33

Zdravím,
letošní inkubace byla pro mě tragédií, za pár let, co odchovávám, jsem měl nejvíc vajec, ale největší neúspěch. Pátrám po příčinách, jednou z nich je asi to, že ve vodním inkubátoru jsem měl příliš vlhký vermikulit? Některá vejce při likvidaci jím byla oblepena a vlhká.
Nevylíhnutá vejce jsem likvidoval v rozmezí asi 75-100 dnů od vylíhnutí a jejich stav bych rozdělil na několik skupin:
1) 2 mladé samice prvorodičky - ještě neplodné?
2) hnědozelený smradlavý tekutý obsah, v některých případech při rozbíjení vybouchly, některé ne
3) pěkný žloutek (někdy nahnědlý), mírně smrdí, ztuhlý, někdy pěkně tekutý bez zápachu
4) ve třech případech bylo vejce zespodu naprasklé a vlhké, patrná plíseň, z toho jedno s patrným zárodkem
V jednom případě zcela vyvinuté mládě včetně krunýře, v krvavém nálevu.

Chtěl bych se zeptat, jak se pozná (z výše uvedeného), zda vejce byla oplodněná? Např. jedna samice z první snůšky z 6 vajec ani jedno mládě, z druhé snůšky z 8 vajec jen 2 mláďata. Přitom "vadná" vejce byla i se žlutým pěkným obsahem, i vystřelený záprtek, i smradlavá žlutohnědá kaše, ve druhé snůšce byla 3 vejce prasklá.

Dále bych se chtěl poradit ohledně přenášení vajec z kladiště do inkubátoru. V případě, že jsem přítomen při kladení, dříve jsem vejce odebral před jejich zahrabáním, ale přišlo mi, že tím samici strašně stresuji. Poznala hmatem, že vejce chybí a byla nervózní. Proto nyní dělám tak, že ji nechám zahrabání dokončit a pak hned vejce vyhrabu a přenesu do inkubátoru. Dřív jsem je houbičkou lehce omyl a očistil, ale pak jsem měl obavy, zda tím něco nezkazím? Nyní jsem vejce vzal tak, jak byly, ale zase mi přišly vlhké a mírně lepkavé po čerstvém nakladení. Jak bych měl správně postupovat?

V situaci, kdy vím, že želva kladla dopoledne, ale vejce vyhrabu až večer, mohu s nimi ještě otáčet nebo už je to nebezpečné? Případně pokud je ten samý den možno ještě vejce otáčet, kdy je ten zlom, kdy už bych měl vejce neotáčet? Někdy jsem nucen je vyhrabat až druhý den večer.

Závěrem dotaz - můžete z výše uvedeného vyvodit nějaký závěr, co dělám špatně? Případně mohu doplnit další informace k upřesnění. Předem děkuji za pomoc.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: neúspěšná inkubace - vejce a jejich stav

Příspěvek od euzelva » úte 13. zář 2022 18:47:42

Zdravím, vidíte odchováváte takže postup je ok, ale ne vždy se daří a úspěšnost odchovu je závislá na spoustě faktorů nikoliv pouze inkubace. Prostě někde je to super a jindy to nestojí zanic. To je úděl chovatele.
1) 2 mladé samice prvorodičky - ještě neplodné? je to možné
2) hnědozelený smradlavý tekutý obsah, v některých případech při rozbíjení vybouchly, některé ne. Pokud se zárodek zdárně nevyvíjí vajíčko odumře, uvnitř se zkazí a výsledek jste viděl, zcela běžné
3) pěkný žloutek (někdy nahnědlý), mírně smrdí, ztuhlý, někdy pěkně tekutý bez zápachu, stejně jako bod 2
4) ve třech případech bylo vejce zespodu naprasklé a vlhké, patrná plíseň, z toho jedno s patrným zárodkem
V jednom případě zcela vyvinuté mládě včetně krunýře, v krvavém nálevu. To vše má na svědomí chybný vývoj.
Inkubátoru bych to nepřičítal, líhnete již několik let určitě stejně, a i já používám vodní inkubátor kde je 100% vlhkost po celou dobu inkubace, a vše ok.
Přenášení vajec během prvních 8 hodin je naprosto bez problémů a nic snad nelze zkazit. Pokud je to déle neměli by se otáčet oproti pozici v jamce.
Prostě je pro jistotu vůbec neotáčejte, to je jistota.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: neúspěšná inkubace - vejce a jejich stav

Příspěvek od mgeisselreiter » úte 13. zář 2022 19:49:57

Moc děkuji za odpověď. Ještě bych se rád optal ohledně vyjímání z kladiště.
1) Je to problém, když vejce seberu želvě, než je zahrabe? Je z toho nezvózní.
2) Je lépe vajíčka omýt houbičkou nebo to může škodit?
A dotaz k inkubaci: Stane se, že vylíhlé mládě popoleze a odstrčí ještě nevylíhnuté vejce. Tím asi usmrtí nevylíhlou želvičku? A jak tomu ideálně zabránit?
Zdraví Mirek

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: neúspěšná inkubace - vejce a jejich stav

Příspěvek od euzelva » pát 16. zář 2022 12:27:50

1) Je to problém, když vejce seberu želvě, než je zahrabe? Je z toho nezvózní. Ne, nic mě zatím neříkaly :lol:
2) Je lépe vajíčka omýt houbičkou nebo to může škodit? Utřít hadrem
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: neúspěšná inkubace - vejce a jejich stav

Příspěvek od mgeisselreiter » pát 16. zář 2022 14:08:56

Děkuji za rady. Mirek

Odpovědět