Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Likvidace nevylíhnutých vajec

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Lenka1
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. zář 2021 14:10:50

Likvidace nevylíhnutých vajec

Příspěvek od Lenka1 » stř 22. zář 2021 14:27:38

Prosím o radu, po jaké době likvidujete nevylíhnutá vejce? Stalo se mi, že jsem po víc jak 90 dnech rozbila vajíčko, ve kterém byla živá želva, v domění, že najdu nedovyvinutý zárodek. Želvička měla nezatažený žloutkový váček, byla hodně světlá a vážila i s váčkem jen 10 gramů. Její sourozenci se vylíhli všichni po cca 55 dnech. Želvu jsem umístila do inkubátoru na vlhkou papírovou utěrku, kterou jsem několikrát denně měnila. Bohužel to dopadlo špatně, po 5 dnech uhynula. Váček se vůbec nezatáhl, zkusila jsem ho podvázat a odstranit, ale snaha byla marná. Ani krunýř se jí po těch 5 dnech nesrovnal. Teď si nadávám a lituju, že jsem vajíčko nenechala déle. Chovám jen želvy zelenavé, jenom pro radost, takže inkubátor jede pouze když máme vajíčka přes léto, kdyby jel celoročně, asi bych vajíčko ještě nechala. Toto už bylo poslední, ostatní všechny byly vylíhnuté. Moje otázky: jak dlouho čekat? jde nějak poznat, že zárodek je mrtvý? I když jsem už i takový zárodek kdysi našla, vajíčko nijak nezapáchalo a ani se nelišilo od oplodněných vajec. Možná můj příběh pomůže někomu jinému a já budu moc ráda za vaše názory.

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Likvidace nevylíhnutých vajec

Příspěvek od mgeisselreiter » stř 22. zář 2021 21:19:04

Taky chovám želvy zelenavé pro radost. Obvykle se mi líhnou nejčastěji za 52-60 dnů, ale vejce nechávám déle. Úspěšně jsem líhnul výjimečně po 75 dnech. Náklady na provoz inkubátoru nejsou tak velké, takže nechávám vejce, co to dá. Ve výsledku ale vejce začnou hnědnout a někdy i vystřelí nebo prasknou. Maximálně se tak dostanu na těch cca 90 dnů, ale zatím nikdy jsem nenašel živou želvičku. Pokud byly známky zárodku, tak hodně malého a tím pádem dlouho mrtvého.

Lenka1
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: stř 22. zář 2021 14:10:50

Re: Likvidace nevylíhnutých vajec

Příspěvek od Lenka1 » čtv 23. zář 2021 9:14:36

Děkuju, já jsem to podělala, píšu to sem jako můj špatný příklad pro ostatní, ve stejné situaci rozhodování může být víc nezkušených chovatelů, kterým taky nějaké to vajíčko zůstalo a teď co s ním? Tak ať neuděláte stejnou chybu jako já. A přesně jak píšete, nejde tady vůbec o peníze za provoz inkubátoru, spíš jsem to špatně odhadla. Spočítala jsem to a 93 dnů bylo v inkubátoru při 30-31 °C. Ráda bych to příště udělala líp, prosím napište, po jaké nejdelší době se někomu tady vylíhla želva zelenavá, která byla životaschopná? Případně po jaké době už ta vejce vyhazujete?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Likvidace nevylíhnutých vajec

Příspěvek od Mirek » čtv 23. zář 2021 21:51:20

Většina se vylíhne do 60 dní, jako hraniční se uvádí 90 dní. Jak už běží inkubace déle, tak vejce ruším (obvykle jsou očividně zkažená nebo v nich není ani náznak zárodku). Ve vašem případě by pravděpodobně plod ve vejci stejně uhynul. Po takové době už plod zaujímá celé vejce a je vyvinut, což se v tomto případě nestalo. Občas se stane, že se vývoj zastaví. Loni jsem rozbíjel vejce, kde byl uhynulý plod v pokročilém stádiu vývoje (za normálních okolností by se za cca 7-10 dní líhl) - občas se to stane...

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace nevylíhnutých vajec

Příspěvek od euzelva » ned 26. zář 2021 21:23:25

Poznáte to například jako zde: https://euzelva.cz/zkazena-zelvi-vajicka
Píši to na webu, zbytečně jste spěchala s likvidací vajíčka, škoda.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět