Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Samička kope jamku

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Samička kope jamku

Příspěvek od Radek Kasseckert » pon 25. kvě 2020 20:22:05

Dobrý den , chtěl bych se zeptat moje samička od sobotu kope jamky dneska už třetí den každý den to zkouší třikrát až čtyřikrát a stále nic, zdálo se mi že má malou vrstvu substrátu tak jsem druhý den přidělala ted má skoro v celém teráriu 15 až 20cm vrstvu, zase kopala s pořád nic jak dlouho to může trvat než naklade vajíčka ? Je z dvouma samceme v teráriu jeden jí občas obchází ale nic jí nedělá a zase odejde.. Samice kope skoro hodinu a pak se na to vykašle a jde spát. Dneska kopala jen dopoledne zkoušela to dvakrát a nic a odpoledne už nic :-/ máte nějaké rady prosím ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Samička kope jamku

Příspěvek od Mirek » pon 25. kvě 2020 20:43:26

To je běžné chování, samice takto dělají kontrolní jamky, než se skutečně rozhodnou klást. Rovněž je samice před tím, než zahájí vlastní snášení, dost vyrušitelná - pokud jí něco nebo někdo vyruší, je schopná přestat a znovu se o to pokusit za pár dní. Není na to žádná rada, jen dostatečná vrstva substrátu a čekat.

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Samička kope jamku

Příspěvek od Radek Kasseckert » pon 25. kvě 2020 20:55:41

Diky moc je fakt že vetšinou kope když jsem v práci a já to sleduju přes kameru dneska jak jsem přišel se nažrala a šla spát. Ještě mám jeden dotaz jestli mohu. Mám připravený inkubátor z Terária na uvnitř jsem vytvořil z polistyrenu kapsli do ni nasypal vermikulit a nalíl jsem tam na dno vodu a celý to navlhčil a chci to vytápět žárovkou teplotu držím na 32 stupních, vlhkost kolem 88... vajíčka až snese a já je hned vyndám protože to sleduju přes kameru prakticky nonstop abych si byl jistý kde to je mohu je rovnou dát do vlhkého vermikulitu ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Samička kope jamku

Příspěvek od Mirek » pon 25. kvě 2020 21:19:39

Pokud vyjmete vajíčka bezprostředně po kladení, pak můžete rovnou do navlhčeného vermikulitu. Pokud by vajíčka nějakou dobu stála mimo inkubátor, tak se musí napřed prohřát, pak až mohou do vlhkého substrátu. Údajně existuje riziko, že by se nezačalo vyvíjet, ale ověřené to nemám (proč to taky pokoušet...).

Radek Kasseckert
Pokročilý
Příspěvky: 32
Registrován: ned 23. úno 2020 1:04:36

Re: Samička kope jamku

Příspěvek od Radek Kasseckert » pon 25. kvě 2020 21:24:03

Takže je lepší dát nejdřív do suchého prohřát a pak až přendat do toho mokrého, předpokládám že je naklade až budu v práci a já to budu vyhrabávat až přijdu. Ještě pořád váhám jestli nemám ten inkubátor předělat na vodní co myslíte vy jak jsem to psal to co mám připravé bude to fungovat teoreticky ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Samička kope jamku

Příspěvek od Mirek » pon 25. kvě 2020 22:15:51

Ta vajíčka jsou zahrabaná stejně ve vlhkém substrátu, takže můžete rovnou do vlhkého vermikulitu. Ono je to jedno, jaká konstrukce to bude. Jen musí udržet vhodnou teplotu a vhodnou vlhkost. Vlhkost u suchého typu řeší vlhký vermikulit případně nádoba s vodou umístěná u tepelného zdroje. Teplota samozřejmě nesmí přesahovat horní hranici, na to si dávejte pozor u improvizovaných inkubátorů. Např. nastavíte teplotu na 32°C, ale setrvačností topného tělesa teplota doběhne na 33°C, případně některé termostaty mohou mít nevhodnou hysterezi... Chce to prostě odzkoušet, pakliže dosáhnete takového nastavení, aby byla teplota v požadovaných rozmezích, tak směle do toho.

Odpovědět