Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Mirka_Ves
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pon 22. led 2018 10:47:00

Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od Mirka_Ves » úte 23. led 2018 13:17:21

Již třetím rokem jsme se od našich želv  (1 samec, 2 samice) dočkali vajíček. Letos poprvé se nám vylíhla 3 mláďata, 4 vejce jsou ještě v inkubátoru. 
Malé želvičky jsou od středy v teráriu 60x40 cm, jako substrát jsme použili na celý povrch terarijní rašelinu. Půlku udržujeme vlhkou, druhá půlka, hlavně pod zdrojem tepla, je sušší, občas během dne porosím, ale pod žárovkou povrch zase rychle osychá. Zdroj UVB použit Repti Glo Reptile UVB150 13W a zdroj tepla Intense Basking Spot 75W. Oba zapnuté 11h denně. Želvy mají k dispozici úkryt ve vlhčí, chladnější části, o který vůbec nejeví zájem. 
Dočetla jsem se, že se rády zahrabávají do vlhkého substrátu, ale želvičky tráví téměř veškerý čas zahrabané v substrátu pod zdrojem tepla. Vylézají jen na krátký čas, nažerou se, některá i napije nebo vleze celá do vody a pak zase zalezou. Dnes nevylezly vůbec, tak jsem je vyhrabala, nažraly se a zase se zahrabaly. 
Je toto chování normální? Mám je nechávat zahrabané nebo je vyndat, aby se nažraly popř.napily? 
Co se týče krmení, dávám čínské zelí, polníček, římský salát, popráším NutriMix Rep Calci Plus. V teráriu mají i sépiovou kost.
Na noc substrát porosím, i tam, kde jsou želvičky zahrabané.
Myslíte, že jsou tyto podmínky vhodné pro chov nebo bychom měli něco změnit? Ráda bych si je nějak poznačila, ale nevím, co by bylo nejvhodnější.
Budu vděčná za Váš názor, či radu, abychom se o želvičky mohli co nejlépe postarat.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od euzelva » úte 23. led 2018 13:59:10

To je jednoduché, nic neměnit, nevyhrabávat a nechat je ať si dělají co chtějí. Veškerá manipulace je špatná. https://euzelva.cz/cislo-na-krunyri-zelvy
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Dejwik2504
Matador
Příspěvky: 53
Registrován: pát 29. srp 2014 1:51:01

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od Dejwik2504 » ned 15. črc 2018 13:44:14

Dobrý den, rád bych se zeptal na žravost mláďat po vylíhnutí. Měly by začít žrát normálně po zatažení váčku? Jsou již týden v teráriu a zatím pampelišky apod. odmítají, respektive si nevšímají a odlezou.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od euzelva » pon 16. črc 2018 7:11:05

Želvy tráví váček a žerou až se jim zachce. Neexistuje návod jak je donutit nebo jak by to mělo být. Prostě až budou mít hlad tak se najedí :lol:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

MarkyM
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: pon 03. srp 2020 21:51:37

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od MarkyM » úte 04. srp 2020 20:24:18

Dobrý den, mám vylihlim zelvickam podávat vápník nebo jim stačí uvb žárovka. Samozřejmě vlhko a teplo mají. Jde mi o to, abych něco nezanedbala hned na začátku.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od Mirek » úte 04. srp 2020 21:37:23

Ano, lehký posyp krmení vápencem je vhodný (nicméně nepřehánět).

MarkyM
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: pon 03. srp 2020 21:51:37

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od MarkyM » úte 04. srp 2020 21:50:47

A můžu použít k posypu sépiovku?

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 86
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od mgeisselreiter » úte 04. srp 2020 22:14:39

Jako že ji nastrouháte? To by šlo, i když jinde pak Junek psal, že sépiovka nemá úplně to nejlepší složení.

MarkyM
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: pon 03. srp 2020 21:51:37

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od MarkyM » úte 04. srp 2020 22:30:58

Ok, koupím teda raději vápenec. Díky :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od Mirek » úte 04. srp 2020 22:33:51

Sépiová kost se hodí spíš na okusování. Strouhat jsem to kdysi zkoušel, ale tekly mi u toho nervy, takže za mě raději koupit sypaný vápenec. :)

makame
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: stř 23. zář 2020 7:26:49

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od makame » stř 23. zář 2020 8:07:31

Dobry denn.Pred nedavnem se mi celkem necekane vylihlo mlade T.H.. Po 3 dnech, kdy jsem ho ponechal v inkubatoru, jsem ho premistil do samostatneho teraria s vyhrevnou zarovkou a UVB svetlem. Pod zarovkou teplota cca 32stupnu, v chladnejsi casti pak teplota pokojova. Substrat je vhlky. Mlade se pravidelne zahrabava, ale ke konzumaci nabizene potravy (pampeliska, jitrocel, ibisek...sypane vapnikem) se nema. Nemel byste prosim pro me radu jak mlade ke zrani motivovat ? Za jak dlouhou dobu od narozeni obvykle zacina mlade pravidelne prijimat potravu ? dekuji predem za odpoved.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Péče o čerstvě vylíhlá mláďata

Příspěvek od Mirek » stř 23. zář 2020 9:31:23

Mi začala mláďata jíst zelené už v inkubátoru, řádově tedy do jednoho dne od zatáhnutí žloutkového vaku. Aby se mládě rozjelo, potřebuje k tomu zejména dostatek tepla. Teploty cca 30 °C pod výhřevem a pokojová v chladné části jsou podhodnocené, doporučuji zvýšit (nakonec i v přírodě se mláďata líhnou do tamního léta). Pokud by mělo mládě nadále problém s příjmem potravy, tak lze na rozkrmení zkusit atraktivní potravu (hodně zralé ovoce - jahody nebo meloun želvy milují).

Odpovědět