Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

poprvé

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Mytos
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: stř 12. lis 2014 11:09:13

poprvé

Příspěvek od Mytos » ned 04. čer 2017 15:15:18

Dobrý den,

načetl jsem si zde na webu o líhnutí, páření a i tady příběhy ostatních, i tak formuluji svůj dotaz. Mám hermanky, 5ti letou holku a cca tříletý samec. Nikdy nezimovaní. Začali spolu "něco mít", ale potom, co jsi si načetl, říkám si, že je to brzy.
Později jsem ale viděl její cvičné hrabání a i další příznaky z jejího chování. Bohužel teď často spím u přítelkyně a svoje svěřenkyně jezdím obstarat vždy ráno před prací. Našel jsem včera dvě vejce, bohužel pohybem v akvárku je zřejmě dostali ven na povrch.
Nutno dodat, akvárko 120x80 cm, substrát kupovaný u pana Junka, teplota pod lampou cca 30°, doba svícení asi 9 hodin. Bohužel neznám původní polohu vajec, nevím, jak dlouho tam jsou, zahrabal jsem je tedy, jak ležely poblíž lampy, celé prostředí řádně zvlhčil. Vajíčka čistá, bílá, bez skvrn, pevná a podle váhy myslím i s jakýmsi obsahem.
Co radíte? Zkusit inkubovat (koupím inkubátor zítra), nebo rovnou prosvítit (škodí jim to?) nebo nemají spíše šanci kvůli věku želv, nezimování nebo délce pobytu vajíček v akvárku?
Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: poprvé

Příspěvek od Mirek » pon 05. čer 2017 1:58:44

Prosvítit můžete, já osobně bych inkuboval. Sice je vysoce nepravděpodobné, že se z vajíček něco vylíhne (nízký věk želv, první snůška, nezimované želvy, špatné počáteční podmínky i nevhodná nechtěná manipulace), ale za pokus nic nedáte...

Co se týče jejich chování, tak je to normální. K rádoby páření u dospívajících želv dochází, ale o nějakém oplození zde nemůže být řeč. Také samice, když se začínají tvořit první vajíčka (bez ohledu na oplození), je snášejí a zkoušejí snůšku zahrabávat.

Odpovědět