Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

První snůška

Pomáháme s inkubací a líhnutím želv
Odpovědět
Gabriela Faronová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 23. čer 2016 14:26:28

První snůška

Příspěvek od Gabriela Faronová » čtv 23. čer 2016 14:59:42

Dobrý den,

ráda bych se s vámi podělila o zážitek první snůšky - jak pro želvu, tak i pro mne. Před 4 roky jsem od bratra zachránila želvu, samičku hermannku a letos se mi odměnila snesením 5 vajíček, ač to bylo opravdu nečekané. Již někdy od května jsem sledovala samečka, jak se dvoří, namlouvá a přemlouvá a nic a nic. Ale zřejmě se mu to nakonec asi jen povedlo. Možná, uvidíme. 21.6. kolem půl sedmé večer, po dešti, želva konečně dohrabala jamku a snesla vejce. To že hrabe, jsem si všimla jen čistě náhodou, když jsem šla za manželem na zahradu. Donesla jsem si misku, do ní nasypala želvou vyhrabanou hlínu a jakmile začala se zahrabáváním, vajíčka jsem postupně vytáhla, označila a uložila do připravené krabičky. A co teď? Inkubátor nemáme, tak jsem zapla prázdné terárko, ve kterém se mi během 24 hodin podařilo ustálit teplotu na 30-31C° a vlhkost 80%. Terárko vyhřívám dvěma žárovkama 100W a 60W, na noc jen 60W (rozměry terárka jsou 150x60x50). Je to dost náročné a jen pro 5 vajec myslím i zbytečné, takhle vytápět celé terárium a tak probíhá, možná už finišuje výroba vodního inkubátoru, který bude vyhříván už jen akvarijním topítkem. Dnes večer by mohl proběhnout zkušební provoz, tak snad to klapne a bude fungovat. Tak jsem zvědavá, co z toho všeho bude. Myslíte, že můj postup byl správný?
Přílohy
101_0401.JPG
výroba do budoucna stálého vodního inkubátoru
101_0404.JPG
vajíčka v provizorním vodním terárku

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: První snůška

Příspěvek od Mirek » čtv 23. čer 2016 17:49:22

Postupu se nic vytýkat nedá, samozřejmě vodní inkubátor bude lepší, než ten provizorní. Hodně štěstí :)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První snůška

Příspěvek od euzelva » čtv 23. čer 2016 22:05:45

Zásadní je teplota a vlhkost. Jak toho docílíte technicky je v podstatě jedno. Pokud jsou oplozená a vše půjde dle plánu máte velkou naději na vylíhnutí :P
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabriela Faronová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 23. čer 2016 14:26:28

Re: První snůška

Příspěvek od Gabriela Faronová » čtv 23. čer 2016 22:18:19

Děkuji, pokud z vajíček něco bude, určitě dám vědět, ale to až v půli sprna nejdřív. V každém případě jsem optimista a budu se těšit na malé želvíky. :P

Gabriela Faronová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 23. čer 2016 14:26:28

Re: První snůška

Příspěvek od Gabriela Faronová » ned 26. čer 2016 21:59:34

Zdravím, tak dnes je to pět dní, ale vajíčka se mi zdají pořád stejná - bílá (růžová nebyla vůbec), bez fleků či jiných nepravidelností, bez zápachu...dnes jsem je zkusila i prosvítit a je vidět velké....nic. Tak nevím, zda z nich něco bude. Žádná viditelná ještě bělejší skvrna, která by se rozšiřovala, se na nich nevytváří. No, uvidíme za týden, co se bude dít.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První snůška

Příspěvek od euzelva » pon 27. čer 2016 7:34:24

Nespekulujte a inkubujte, dnes tam je vidět opravdu velké nic :lol: Pokud je to poprvé a nemáte cvičené oko vůbec bych toto neřešil ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Gabriela Faronová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 23. čer 2016 14:26:28

Re: První snůška

Příspěvek od Gabriela Faronová » pon 27. čer 2016 13:02:31

ok, inkubace běží o stošest :) Jen by mne ještě zajímalo, jaká je letos pravděpodobnost další snůšky, tato byla úplně první. Zda mám očekávat další. Ať už to s vajíčkama dopadne jakkoli, mám z toho obrovskou radost, je to neskutečná odměna, vědět, že se želvě daří dobře, že se zdravotně vzpamatovala a hodlá se i rozmnožovat. ;)

Gabriela Faronová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 23. čer 2016 14:26:28

Re: První snůška

Příspěvek od Gabriela Faronová » čtv 18. srp 2016 11:23:29

Výsledky z naší první snůšky ze dne 21.6.
Dnes, 59tý den inkubace jedno vejce začalo praskat a něco z něj vytékat, na ostatních ze začaly dělat fleky. Vzala jsem je tedy ven a všechny rozbila. Ze všech vytekl děsivě smradlavý žloutek :? V žádném vajíčku nebyly patrny známky nějakého zárodku, takže ani jedno nebylo oplodněno. No nevadí, třeba příští rok, i tak to byl neskutečný zážitek :P Docela mne ale překvapila struktura skořápky, je to něco úplně jiného než rozbíjet slepičí vejce, je taková poměrně pevná a pružná.
Tak všem přeji úspěšnou inkubaci a líhnutí, a těm co se to nepodařilo, jako mě, tak nesmutněte, příští rok to třeba bude lepší ;)

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: První snůška

Příspěvek od euzelva » čtv 25. srp 2016 15:46:00

Škoda, ale i to se stává :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět