Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Želva pardálí - růst mláďat

Totálně apatická želva, nežere, neleze....
Odpovědět
DoDi
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11. bře 2016 9:31:04

Želva pardálí - růst mláďat

Příspěvek od DoDi » pát 11. bře 2016 14:53:18

Zdravím,
v lednu 2015 jsem si na burze v Ostravě koupil dvě mláďata želv pardálích NZ 12/2014. Želvy jsem umístil do terária o ploše cca 100 x 40 cm na vrstvu lignocelu. Osvětlení a ohřev zajišťuje klasická 60W žárovka a 25W UV žárovka. Teplota se pohybuje v rozmezí 28 - 30 st.C, pod žárovkou je až 40st.C. Krmím čtyřikrát týdně (zkoušel jsem víckrát, ale většinou vše nesnědly) granulemi Sera Raffy Vital a zeleným krmením. V červenci jsem želvy umístil na zahradu do menší klece (60 x 30 cm) z králičího pletiva s budkou proti dešti a umístil na trávu, aby se želvy mohly pást ad libitum. Jinou stravu v létě nedostávaly. Tam zůstaly celé prázdniny 24 hodin denně. Přes den se pohybovaly venku a noc přečkávaly v budce. Koncem léta jedno z mláďat přestalo žrát. Po přemístění do terária se nic nezměnilo. Zkoušel jsem vše možné, od různorodé stravy po změnu teploty a vlhkosti, bohužel želva pořád slábla, až uhynula. Druhá želva je pravým opakem. Je stále aktivní, pravidelně přijímá potravu. Bohužel vůbec neroste. Za celou dobu roku a čtvrt, co ji mám, nevyrostla víc než o 1 cm. Je to normální? Jaký je správný a optimální přírůstek u tohoto druhu želv?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva pardálí - růst mláďat

Příspěvek od Mirek » pát 11. bře 2016 19:14:15

Problém těch burz je, že neznáte chovatele a je možné, že si koupíte importovaná zvířata. Pokud je vše jinak v pořádku, až na problémy s růstem, tak mě napadá možnost napadení parazity a poslal bych trus na rozbor. Více asi nelze říct, podmínky se zdají být ok.

DoDi
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11. bře 2016 9:31:04

Re: Želva pardálí - růst mláďat

Příspěvek od DoDi » pát 11. bře 2016 23:33:42

Zdravím,
děkuji za odpověď. Prodávající pán (chovatel z Kroměříže) měl želvy označené žlutou značkou na karapaxu. Tvrdil, že jsou to čerstvě narozená mláďata z vlastního chovu.
Můžete mi ještě napsat, jak to je s tou velikostí želv? KOlik by měl být roční přírůstek? V současnosti má želva 59mm a mám ji 15 měsíců.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Želva pardálí - růst mláďat

Příspěvek od Mirek » sob 12. bře 2016 16:37:56

Právě, že u želv nelze říct, kolik je roční norma, každá to má jinak, a proto je možné, že je vaše želva v pořádku, nicméně to, že žere, ale nepřibírá je podezřelé - proto ten rozbor trusu.

Z Kroměříže by to mohl být pan Přikryl, pokud máte želvy od něj, tak se nemusíte obávat, že by se jednalo o import.

Odpovědět