Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Umrtí želvy Pardálí

Totálně apatická želva, nežere, neleze....
Odpovědět
miška
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. čer 2015 17:01:27

Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od miška » pon 08. čer 2015 19:18:11

Dobrý den,před 5 týdny jsme jsi jeli pro dospělého samce pardálky,nakonec jsme koupili i mládě pardálky,tři týdny skvěle prospívalo,během minulého týdne chřadlo před očima,přestalo žrát,oči bez jiskry,přivřené,apatická,téměř nelezla,jak kdyby ji nožičky neunesly,dnes jsem ji odvezla k veterinářovy,ještě dnes umřela :( .Podmínky v teráriu,substrát lignocel s pískem vlhčený,druhá část kamínky,miska s vodou,úkryt,výhřevná žárovka 35 stupnů,na druhé polovině 22-25 stupnů,uvb světlo,na noc hlídám zda jsou zahrabány a pro jistotu ještě rosím na noc,za hezkého počasí na zahradě s možností ukrytu ve stínu.krmeny jitrocelem,jetelem,mlíčáky,posypány vápníkem.Chovány současně s dvěma pardálkama,jedna od p.Junka,druhá od p.Hraběty,ty skvěle prospívají.Tato koupena od p.Tomáše z Prahy,rozváží je autobusem,já chtěla ji vydět osobně u něho doma,nejdřív,že ne, nakonec povolil,má jednu místnost a spouta mládat ruznych druhů,po optání zda mohu vydět rodiče želv,bylo my řečeno,že je má otec a není doma.....bojím jse,že jse jednalo o import a pán byl jen překupník :( .....nechápu jak jse vše mohlo,tak fatálním způsobem otočit během týdne až k úmrtí ?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od Mirek » pon 08. čer 2015 20:38:09

Vaší želvy je mi líto a zřejmě se opravdu jednalo o import. Poctivý chovatel Vás nechá si želvy prohlédnout a zkontrolovat, než si je koupíte. Chování, jaké popisujete, je signálem toho, že není poctivý.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od euzelva » pon 08. čer 2015 21:21:44

S největší pravděpodobností jde o import a pouze o překupníka jenž želvám nerozumí :!: Ale abych nekřivdil bez důkazů musím podotknout, že je také možné, že jste udělali nějakou fatální chovatelskou chybu nebo šlo o nehodu, je to málo pravděpodobné, ale vyloučit se to nedá.
Každý začínající chovatel by se měl zapsat za uši: želva z importu má strašný problém přivyknout si na zcela jiné prostředí než v domovině, je zatížená transportem, většinou má parazity, v rukou překupníka má nevhodné podmínky k chovu, neznáte její historii a můžete se na 99% spolehnout, že první rok u Vás je zcela zásadní :!: Přežije pouze cca 20 - 30% takovýchto želv. Pak je otázka vyplatí se ušetřit pár korun při tomto riziku :?: Odpovědět si musí každý sám. Neříkám, že želvy od chovatelů vydrží všechny, i tady se projeví některé rizikové faktory chovu želv, ale pravděpodobnost, že želva z odchovů se dožije spousty let je zhruba 90% a to už stojí za to to zkusit ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

miška
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. čer 2015 17:01:27

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od miška » pon 08. čer 2015 21:39:04

Děkuji za rady,kdybych tušila,že jde o import,nikdy bych ji nekoupila :( ,jela jsem tam puvodně jen pro toho samce,ten je v pořádku :) Mohu jse zeptat,mám v tom teráriu ještě ty dvě pardálky,mám celé akvárium vydesinfikovat a vyměnit veškerý substrát,aby jse zbylé želvičky nenakazily,ty prospívají,přibírají na váze a pěkně žerou,děkuji za radu.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od euzelva » pon 08. čer 2015 21:48:42

Určitě jste měla dodržet karanténu!!! Raději bych moc nevískal a měl se na pozoru, zásadní je první rok v novém prostředí, to se týká toho samce. Určitě bych udělal vše, pro to, aby se případné problémy nepřenesly i na ostatní želvy. Jistota je jistota.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

miška
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. čer 2015 17:01:27

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od miška » pon 08. čer 2015 21:59:41

Děkuju za radu,zítra vše vyměním a vydesinfikuji.Samec je prozatím sám ve venkovním výběhu,oddělený od ostatních želv a zatím má velký apetit,tak snad bude vše v pořádku.

ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od ipr » úte 09. čer 2015 8:17:21

doporučuji nejprve sledovat web - inzeráty - pak by vám bylo jasné u koho jste nakoupila :o !

miška
Nováček
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. čer 2015 17:01:27

Re: Umrtí želvy Pardálí

Příspěvek od miška » úte 09. čer 2015 11:40:14

....nakoupila jem u tohoto pána před dvěma lety dvě dospělé želvy stepní,krásně prospívají,ted jsme jeli koupit toho samce,syn zahlédl i mláďata,tak jsem jse nechala ukecat i pro to mláde.....on je totiž problém koupit dospělé jedince a po zkušenostech s těmi stepními,my připadal,že bude solidní :(

Odpovědět