Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

apatická želva

Totálně apatická želva, nežere, neleze....
Odpovědět
Michala
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 20. čer 2014 12:48:31

apatická želva

Příspěvek od Michala » pát 20. čer 2014 13:21:04

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu a případnou pomoc s chovem želvy. Želvu mám od Vás pořízenou před vánoci loňského roku, substrát i veškeré osvětlení mám od Vás a snažím se i držet přesně Vašich rad a doporučení co se týče chovných podmínek.
Přesto se mi želva posledních 14 dní moc nezdá. Nejprve jsem snížení její aktivity přisuzovala letnímu klidovému období. Přes zimu byla velmi aktivní, pořád někde běhala, šplhala se na sklo, několikrát denně byla v bazénku, proto jsem změnu jejího chování hned zjišťovala na Vašich stránkách a dospěla jsem k názoru, že je to prostě ročním obdobím.
Poslední týden jsem už ale hodně skeptická, protože poslední trus jsem našla před 4 dny a od té doby želva nežere. kCo se týče stravy, každý den trhám čerstvé pampelišky, jetel, jitrocel, vždy vše pro jistotu omyju, dvakrát týdně vápním.
Želva je celkově velmi apatická, leží mimo ohřevnou lampu, za celý den se maximálně pootočí kolem své osy nebo posune o pár centimetrů, jak jsem psala nežere, nepije, nekoupe se, akorát občas povytáhne hlavu a jako by lapala po dechu, zvláštně otvírá pusu. Zářivkou svítím od 10:00 do 19:00 a ohřevná a uv lampa od 10:00 - 12:00 a 14:00 - 18:00. Celkově teplota v terárku od 27-30°C a vlhkost od 50-70%, každý večer rosím.
První želva mi loni přibližně v tuto dobu pošla, byla i ve stejném věku tak mám strach, aby se to neopakovalo.
Prosím, kdyby jste mi mohl nějak poradit co s ní, jestli počkat nebo její stav nějak řešit, byla bych Vám moc vděčná.
Předem děkuji za odpověď, s pozdravem
Naposledy upravil(a) Michala dne pát 20. čer 2014 13:34:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: apatická želva

Příspěvek od euzelva » pát 20. čer 2014 13:33:55

No vidíte, není to žádný problém. Každopádně k dotazu:
Co se týče podmínek chovu, tak opravdu na nezimované želvy s příchodem jiného ročního období přijde částečný útlum. S nástupem útlumu musí přijít i snížení teplot a doby svícení. O to se už musí postarat chovatel to je velmi důležité. Pokud jde o stravu a vylučování nemusíte se ničeho obávat, hlady vydrží klidně měsíce a pokud jste našla trus musí nebo nedávno něco jedla. Každopádně je dobré, že není pod světlem. Ujistěte se zda Vám nezměkla a to hlavně poznáte na spodní straně želvy (plastronu) uprostřed :shock: Více se obávám toho otevírání zobáku. Pokud tento stav přišel náhle půjde s největší pravděpodobností o zápal plic :!: V těchto případech je bohužel šance na vyléčení hodně malá. Ale želvu jsem neviděl a pouze to usuzuji podle popisu, takže nemusím mít 100% pravdu. Co tedy dělat? Každopádně pokud máte dostupného veterináře, který by želvám alespoň trochu rozuměl, tak neváhejte a dojděte k němu. Určitě ji nepřehřívat a teploty jestli je máte snížené bych v tomto případě neměnil. 1x za tři dny ji můžete vykoupat, aby nedošlo k dehydrataci. Ale pozor, jestli bude apatická tak vody opravdu málo, aby se neutopila. Držím palce
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Michala
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 20. čer 2014 12:48:31

Re: apatická želva

Příspěvek od Michala » pát 20. čer 2014 13:44:16

Děkuji za odpověď, budu ji přes víkend ještě sledovat a pak bych zkusila nějakého veterináře vyhledat. Ještě se chci zeptat jak moc mám snížit tu délku osvětlení? Co se týče tvrdosti plastronu tak podle vaší stupnice něco mezi 3 a 4, ale rozhodně měkkčí než byla dřív:-(

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: apatická želva

Příspěvek od euzelva » pát 20. čer 2014 13:51:48

To, že je měkčí není dobré, ale ještě to nemusí nic znamenat, pokud to není extrémní. Teplotu v prostředí určitě ne výše než okolo 20 - 23°C a výhřevnou bych vypnul úplně. Stejně ho nevyhledává a pokud by pod něj zalezla mohla by se v tomto stavu uhřát.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Michala
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pát 20. čer 2014 12:48:31

Re: apatická želva

Příspěvek od Michala » pát 20. čer 2014 14:09:42

Děkuji za ochotu, zkusím tedy dál nevyhřívat a budu doufat:-(

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: apatická želva

Příspěvek od euzelva » pát 20. čer 2014 14:29:14

Michala píše:Děkuji za ochotu, zkusím tedy dál nevyhřívat a budu doufat:-(
Není zač a držím palce :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět