Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nová želva - nežere

Totálně apatická želva, nežere, neleze....
Odpovědět
PetraG
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte 09. říj 2018 8:07:03

Nová želva - nežere

Příspěvek od PetraG » úte 09. říj 2018 8:31:11

Dobrý den, prosím o radu. K narozeninám jsem dostala želvu stepní (čtyřprstou). Byla koupená od prodejce, který uvedl, že jde o vlastní odchov. Samečka želvy nám dovezli domů v krabici s hoblinami. K dotazům na dosavadní podmínky mi řekli jen to, že jako podestýlku používali hobliny a krmili čínským zelím, pampeliškovým listím, jitrocelem, jetelem a občas ovocem.
Vyčetla jsem, že hobliny jako podestýlka nejsou ideální, tak po poradě ve zvěrimexu specializovaném na plazy jsem do části terária dala hobliny (na které je údajně zvyklý) a do druhé části podestýlku z kokosového vlákna. V teráriu tráví želva noc a část dne, ve dne má při pobytu v teráriu zapnuté světlo s vyhříváním,větší část dne je volně v bytě (částečně na koberci, částečně na linoleu a líbí se mu na plyšové podestě kočičího stromu). Každý den má cca 20 minut koupel ve vlažné vodě. Je aktivní, pokud je volně střídavě se pohybuje, celkem čile a rychle leze, prozkoumává prostor kolem sebe a odpočívá (pár minut až půl hodinky v klidu a pak se zase dá do pohybu, hýbe se zhruba stejně dlouho jako je v klidu). Máme ho doma 5 dní a za tu dobu jsem nezaregistrovala, že by pil (možná se napije během koupání), ale hlavně nežere - zkouším postupně vše co mi bylo vyjmenováno - dostal čínské zelí, pampelišky, jitrocel,kousek hroznového vína, kousek jablka a zkusila jsem ještě polníček - ze všeho toho si párkrát (asi 3x) kousnul do polníčku, jinak vůbec nic nejí. Pokud se to neztratilo v podestýlce, tak kakal zatím 1x do vody. Začínám být mírně zoufalá, můžete poradit co ještě zkusit? Čím může být způsobeno, že nemá chuť jíst? Mám s ním jít k veterináři? Náš veterinář je sice odborník přes chlupaté savce (od myší, přes psy, kočky, ovce až po krávy a koně), ale nevím jak je na tom co se týká plazů.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želva - nežere

Příspěvek od Mirek » úte 09. říj 2018 12:56:31

To, že prodejce řekne, že se jedná o želvu z vlastního odchovu ještě neznamená, že to tak je, zvlášť ne, pokud prodejce není schopen popsat dosavadní chovné podmínky. Pokud želva není od renomovaného chovatele, záruka původu nikdy není. Nicméně předně je potřeba navodit správné podmínky. Hobliny bych z terária vyhodil úplně. 2/3 plochy pokryjte smíchaným lignocelem s pískem, zbytek říční oblázky. Vzhledem k tomu, že to není vlhkomilná želva, substrát udržujte mírně suchý, vlhčete na noc. Co se týče příjmu tekutin a defekace, tak není potřeba se obávat. Tekutiny želva přijímá docela málo a většinou si chovatel nevšimne, že došlo k napití. Potřeba vody je ještě snížena koupelí, kde se želva také napije. Pokud se jedná o jídlo, tak jej stále nabízejte. Nemá-li želva zdravotní problém, tak začne jíst sama. Ze začátku můžete želvu navnadit pamlskem - jahoda, meloun (pokud ještě seženete), jablko... S pouštěním želv po bytě je to komplikované. Obecně doporučeníhodné není, zvláště ne, když se venku ochlazuje a u podlahy může vznikat průvan. Většinou však ale želvy reagují stresově, když je ze dne na den přestanete pouštět, takže je potřeba želvu od toho odvykat postupně. Denní světlo, UVB a výhřev by měly být samozřejmostí. Teplotu pod výhřevným světlem bych volil cca 35°C. K veterináři bych zatím nechodil, pokud je želva aktivní, nicméně pro opatrnost bych nechal udělat rozbor trusů na parazicy, což udělá každý veterinář bez ohledu na jeho specializaci.

Odpovědět