Stránka 1 z 1

Neustále spící želva

Napsal: ned 29. kvě 2016 22:13:09
od Aneta
Dobrý den,
mám problém a už nevím, kam se s tím mám obrátit. Mám želvu žlutohnědou (t. graeca) starou okolo 1 roku a nejspíš nezimovanou. V únoru jsem ji koupila od chovatele. Vše bylo v pořádku, byla čilá, jedla, pila. V dubnu z nějakého důvodu přestala téměř žrát a shodila z 42 g na 34 g. Zašli jsme k veterináři (specialista na plazi), ten řekl, že na ní nic špatného nevidí, protože byla stále čilá a tudíž do ní nechtěl cpát žádné léky nebo vitamíny. Chovatel mi poradil ať ji pravidelně koupu a dám do venkovního výběhu. Tak jsem ji asi před 3 týdny dala permanentně do výběhu s boudou. Rychle se zlepšila se - přibrala na 39 g. Ale teď zase mám problém, že vůbec nechodí ven z boudy a stále spí (už je to přes týden). Stále si drží těch 39 g. Když ji teda vezmu do ruky, tak se po chvíli probudí, což si myslím, že také není dobré ji budit.. Poměrně často si drbě přední nohou oči. Četla jsem od Vás článek o nemoci očí, ale ona je má stále lesklé a černé jako korálky, ale drbe si je. Když ji položím do výběhu ke žrádlu, tak si ani neveme a zase se rychle uklidí do boudy a spí. Myslíte, že se jedná o nějakou nemoc? Může to souviset třeba s těma očima? Nebo jsem četla i článek o letním spánku, ale to se mi u ní nepozdávalo. Vážně už si nevím rady.

Re: Neustále spící želva

Napsal: ned 29. kvě 2016 23:41:48
od Mirek
Předchozí neaktivitu bych připisoval nevhodně zvoleným podmínkám, tu nynější zase poklesu průměrných teplot a celkovému zhoršení podmínek (což nastává venku vždy). Dbal bych pouze na to, aby želva spala ve vlhku a kontroloval, jestli si stále drží svou hmotnost. Jakmile se oteplí, vyleze a dostane chuť k jídlu.

Re: Neustále spící želva

Napsal: pon 30. kvě 2016 19:37:54
od euzelva
V prvém případě byla želva přetažená a v druhém supluje zimování a odpočívá. Nejlépe bude když vše teď necháte na přírodě a stanete se pouze pozorovatelem.

Re: Neustále spící želva

Napsal: úte 31. kvě 2016 20:38:01
od Aneta
Mockrát děkuji za odpovědi. Tak snad všechno bude v pořádku a až si odpočne, zase bude jako na začátku. Děkuji