Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

E. branderhorsti, M. sinensis

Okrajová kategorie
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

E. branderhorsti, M. sinensis

Příspěvek od Honza 111 » úte 27. pro 2016 17:32:58

Dobrý den,
vím, že nechováte vodní želvy, ale dotazy se týkají pouze zdravotních problémů.
Nikdo mi s tím neumí poradit, radil jsem se s řadou chovatelů a veterinářů a nikdo neví. Třeba budete vědět Vy. Chtěl bych se pokud možno, pokud to nebude nutné vyhnout se veterinárním zákrokům, u želv podle mých zkušeností, to často dopadně ještě hůř, než to bylo.

mám prosím 2 dotazy:

1) V srpnu 2015 jsem pořídil 3 mláďata Mauremys sinensis (odchov 06/2015). Jedno mládě pár týdnů po přívozu začalo plavat na hladině bez možnosti potopení. Pak to zase na nějakou dobu přestalo, ale posléze se to zase objevilo. Nyní se želva nepotápí už asi rok. Občas se jí náhodou nějakým způsobem podaří krátce potopit, ale pak zase vyplave na hladinu. Někdy spí tak, že se vznáší na hladině. Nenaklání se na stranu. Nutno dodat, že želva dobře přibírá, je pěkně rostlá, je aktivní a dobře přijímá potravu. Má stále jakoby nafouknutý krk, který často vystrkuje (extrémě při vzetí do ruky a otočení želvy do svislé polohy - viz. foto) a nemůže ho zatáhnout. Má problém se nažrat, pokud se potrava ponoří hlouběji. Při žraní je pro ni problém se trefit do potravy - jakoby nemohla účinně používat přední končetiny k trhání potravy. Hmotnost želvy 160 g. Často se vyhřívá, mnohem víc, než ostatní. Myslím, že to má nějaký důvod.
Nikdy nedošlo k přehřátí želvy ani podchlazení. Chovné podmínky a strava jsou v pořádku. teplota 27 - 30 °C denních, 23 - 25 °C nočních. Vzhledem k věku želv zatím neměním teplotu během roku.

2) letos na jaře mi přibyla 2 mláďata Elseya branderhorsti. Jedno mělo na zadní pravé končetině takovou malou bílou bouličku, ale fakt malou a tak jsem to neřešil. Teď s odstupem času pozoruji, že se postupně zvětšuje. Nevíte co to je, jak jí toho zbavit a jak to léčit? Výrůstek je bílý a při dotyku tvrdý.

Děkuji moc za Váš čas a případnou odpověď pane Junku.
Přílohy
04.jpg
02.jpg
03.jpg
Naposledy upravil(a) Honza 111 dne úte 27. pro 2016 17:43:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: E. branderhorsti, M. sinensis

Příspěvek od Honza 111 » úte 27. pro 2016 17:38:53

Vytahování krku M. sinensis
Přílohy
Reakce zmíněné M. sinensis 1.jpg
Reakce zmíněné M. sinensis 2.jpg
Reakce zmíněné M. sinensis 3.jpg

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: E. branderhorsti, M. sinensis

Příspěvek od Honza 111 » úte 27. pro 2016 17:40:45

Bežná reakce a zatažení krku ostatních M. sinensis
Přílohy
běžná reakce ostatních M. sinensis.JPG

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: E. branderhorsti, M. sinensis

Příspěvek od Honza 111 » úte 27. pro 2016 17:41:59

E. branderhorsti
Přílohy
E. branderhorsti 2.JPG
20161031_173054.jpg
20161031_173107.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: E. branderhorsti, M. sinensis

Příspěvek od Mirek » úte 27. pro 2016 18:36:20

Zřejmě Vám tím moc neporadím, ale přeci to napíšu. Zmínku u tomto problému jsem našel v publikaci Nemoci Plazů od p. Knotka, kde se píše: "... Poruchy udržování rovnováhy na hladině a komplikace při potápění mohou být známkami poškození CNS, ale rovněž bývají přítomny při onemocnění plic nebo střevního traktu. Podstatou je nesymetrické rozdělení vzduchu v plicích v průběhu pneumonií a tympanie doprovázející střevní infekce a obstipace. ..."

"... V průběhu neuropatií se u želv dostaují poruchy vzpřimování hlavy, zatahování hlavy a krku do krunýře a polykání potravy. ..."

Předpokládám, že zápal plic ani střevní infekci nemá, to by se projevilo i jinými příznaky. Jestli se však jedná o poruchu CNS a popř. jakou se můžeme jen dohadovat a zjistit to můžete pouze odborným vyšetřením u veterináře. Léčba by pak závisela na konkrétním problému - v případě regulérního poškození CNS se to zřejmě moc léčit nedá, v případě metabolické neuropatie u nedostatku určitých vitamínů je stačí dodat... Jak jsem však psal, tohle jsou pouze dohady a zřejmě i pouhý zlomek všech možných příčin.

K druhému problému bych řekl, že se bude jednat pouze o nějaký podkožní nádorek, který bude možné propíchnout a dostat ven. Možná bych ale s tím šel k veterináři. Ne že by to doma nešlo, ale posoudí lépe, je-li možné to propíchnout / proříznout.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: E. branderhorsti, M. sinensis

Příspěvek od Mirek » stř 28. pro 2016 14:08:00

Psal jsem ještě jedné známé veterinářce a její názor na věc je takový:

V prvním případě ji napadla infekce. Je zde patrný vývoj. Možné je i poškození nervové soustavy způsobené rozvíjející se infekcí. Pokud to tedy infekce je, je na místě léčba ATB, případně bych osobně doporučil konzultovat s vterinářem a udělat krevní testy. Tak či onak tento problém bez veterináře nevyřešíte.

Boulička na noze: zde by to mohl být tukový nádorek stejně tak jako absces po starším poranění. Vzhledem k tomu, že u želv jde všechno pomaleji, tak i ten absces může růst dlouho. Podobný případ u vodní želvy již řešila (absces středního ucha) a musela jí to řezat dvakrát, nutné bylo krytí ATB. Připouští možnost naříznutí a zjištění doma (samozřejmě řezat sterilními nástroji a místo před i po zákroku dezinfikovat), nicméně vzhledem k riziku infekce je lepší provést to u veterináře, aby mohl v případě potřeby včas nasadit ATB clonu.

Závěr: u prvního případu je pomoc veterináře více než na místě, v případě bulky na noze si sice můžete vystačit sám, ale měla by zde být kontrola veterinářem.

Odpovědět